افست، دیجیتال، فلکسوگرافی

ترجمه: محمود سمیعی

0
29
افست، دیجیتال، فلکسوگرافی

صنعت چاپ طی دهه گذشته روند نزولی مداومی را تجربه کرده است. کارشناسان صنعت انتظار دارند این روند همچنان ادامه داشته باشد زیرا به زودی جایگزین‌های دیجیتال جای رسانه‌های کاغذی را می‌گیرند. افست

علی‌رغم کاهش تقاضا برای تولید مجلات چاپی، روزنامه‌ها، کتاب‌ها و مواد تبلیغاتی، صنعت با ایجاد تنوع در خدمات دیجیتال و خطوط تجاری باارزش افزوده همچنان مقاوم است و به کار خود ادامه می‌دهد. با این وجود، بعید به نظر می‌رسد که رشد در این زمینه طی پنج سال آینده بر کاهش درآمد چاپ غلبه کند. فعالان صنعت به دلیل انتخابات ریاست جمهوری ایالات‌متحده انتظار دارند در سال 2020 اندکی از رسانه‌های چاپی استقبال شود.

قلمرو دیجیتال

دیجیتال سریع‌ترین بخش در حال تحول صنعت چاپ است. صنعت دیجیتال بسیار پراکنده است. درواقع بیش از 5.0 درصد از کل درآمد این صنعت را هیچ اپراتوری در صنعت چاپ ندارد.

به‌طورمعمول، این اپراتورهای صنعت چاپ با مشاغل کوچک و متوسط در سطح محلی سروکار دارند. چاپچی‌های دیجیتال می‌توانند نسخه‌های کوچک‌تر و مقرون به‌صرفه‌ای را تولید کنند که انواع مختلفی از اندازه‌های کاغذ را شامل می‌شود و می‌توانند آن‌ها را با تعداد و با وضوح بالاتری چاپ کنند. علاوه بر این، داده‌های متغیر می‌توانند برخلاف داده‌های ثابت در انواع دیگر چاپگرها چاپ شوند؛ اما پیشرفت سریع فن‌آوری نیز ازجمله مواردی است که وثیقه آن را برای وام‌دهندگان خطرناک‌تر کند.

چاپ‌های سنتی، وب و افست ممکن است از 15 تا 20 سال عمر مفید داشته باشند، اما ماشین‌های چاپ دیجیتال سریع‌تر مستهلک می‌شوند و ممکن است عمر مفید آن‌ها پنج تا هشت سال باشد. البته افت ارزش‌های چاپی در سال اول بیشتر از همیشه است. به‌طورمعمول یک قطعه جدید تجهیزات دیجیتالی می‌تواند از نظر ارزش 35 تا 50 درصد در سال اول و 25 تا 50 درصد اضافی در سال بعد افت کند. این هنگامی است که به شرایط وام (برای خرید این دستگاه‌ها) فکر می‌کنید و این یک نکته اساسی است.

افست، دیجیتال، فلکسوگرافیوسایلی که ممکن است در ابتدای کار بسیار باارزش به نظر برسند، می‌توانند به سرعت منسوخ شوند، به همین دلیل بسیاری از دستگاه‌های چاپ دیجیتال اجاره داده می‌شوند. یکی دیگر از نکات کلیدی، قراردادهایی است که با ماشین‌آلات همراه است.

چاپ‌های دیجیتال با توافق‌نامه‌های نرم‌افزاری فروخته می‌شوند و اغلب برای تعمیر و نگهداری و مواد مصرفی قرارداد بسته می‌شود و انتقال آن‌ها هنگام فروش دستگاه دشوار است. در بیشتر موارد، خریداران تجهیزات فرسوده باید توافق‌نامه‌های جدیدی تنظیم کنند و ممکن است مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی برای مجوز نرم‌افزار شوند.

این هزینه‌های اضافی می‌تواند قابل‌توجه باشد و انگیزه‌ای را برای خریداران برای خرید جدید ایجاد کند. این در حالی است که هیچ قانون ثابتی در مورد اینکه آیا قراردادها با یک ماشین دست دوم فروخته شده‌اند، وجود ندارد. نکته اصلی این است که در این شرایط تولیدکننده، نه فروشنده، کنترل می‌کند که چه چیزی را می‌توان انتقال داد و چه چیزی را نمی‌توان. البته غالباً، تولیدکننده این قیمت‌ها را بسیار بالاتر از آنچه مایل است به بازار به منظور محافظت از محصولات خود پرداخت کند، تعیین می‌کند.

 

چالش‌ها برای چاپ افست تحت لیتوگرافی ادامه دارد

در چاپ تحت وب افست، یک رول کاغذ مداوم از طریق چاپخانه تغذیه می‌شود، رول کاغذ چاپ می‌شود و سپس با سرعت بالا به‌اندازه مناسب بریده می‌شود.

این ماشین‌ها معمولاً برای تولید نشریات با حجم بالا مانند کتاب، مجله، روزنامه، کاتالوگ و آگهی‌های تبلیغاتی مورداستفاده قرار می‌گیرند اما ما به خوبی می‌دانیم که این نوع چاپ زمانی صنعت را تحت سلطه خود داشت، تمایل مصرف‌کنندگان به سمت رسانه‌های دیجیتال، این بخش را به همراه مقادیر زیادی از تجهیزات ویران کرده است. با این حال، اگر نگاهی به جلو بیندازیم، می‌بینیم نشانه‌هایی وجود دارد که موارد غیر چاپی را تنها برخی از بخش‌های مصرف‌کننده ترجیح می‌دهند. به گفته ویراستاران متخصص، هزاره‌ها خواننده هنوز کتاب‌های چاپی افست را ترجیح می‌دهند.

طبق تحقیقات انجام شده 92 درصد از دانشجویان دانشگاه خواندن کتاب‌های چاپی را به کتاب‌های الکترونیکی ترجیح می‌دهند و 56 درصد از کتاب‌خوان‌ها نیز بیشتر کتاب‌هایی را كه می‌خوانند خریداری می‌کنند. علاوه بر این، یک مقاله سفید از چاپ تجاری نشان می‌دهد که 93 درصد از چاپچی‌های حرفه‌ای معتقدند که به احتمال زیاد گسترش در صنعت آن‌ها اتفاق می‌افتد.

یک نشریه هم برخی از روندهای نوظهور مانند حرکت به سمت هوش مصنوعی برای چاپچی‌های هوشمند -که شامل قابلیت‌های تشخیص صدا، خدمات چاپی مدیریت شده مبتنی بر ابر داده cloud-based  که نیاز به سرورهای داخلی را از بین می‌برد و سایر فن‌آوری‌هایی که امکان چاپ سریع‌تر و ایمن‌تر را دارند- را یادآوری می‌کند.

سرمایه‌گذاری اولیه در سیستم شبکه وب زیاد است و می‌تواند بیش از یک‌میلیون دلار هزینه داشته باشد. دو کلاس عمده ماشین در این مورد وجود دارد؛ هیت‌ست و کلدست که به شیوه خشک شدن جوهر اشاره دارد. در چاپ کلدست، مرکب پایه آب از طریق تبخیر و جذب خشک می‌شود، اما می‌تواند بر روی کاغذی که به دست خوانندگان مالیده می‌شود باقی بماند.

در چاپ هیت‌ست کاغذ از طریق دستگاه‌هایی که با سیستم‌های خشک‌کن کار می‌کند و حلال‌های پایه روغنی را با مرکب تبخیر می‌کنند، چاپ می‌شود. سپس کاغذ از غلتک‌های سردکننده، جایی که موم‌ها و رزین‌ها قرار می‌گیرند، عبور می‌کند. این فرایندی است که برای همه کاغذهای روکش دار استفاده می‌شود و منجر به تولید یک محصول بهتر و مجلل‌تر می‌شود؛ اما تجهیزات اضافی باعث گران‌تر شدن این ماشین‌ها نیز می‌شود.

علاوه بر میزان چاپ‌هایی که یک ماشین انجام داده است، قدمت، قطع ماشین و عرض کاغذ مورد مصرف آن نیز مهم هستند که به بزرگی سیلندر برش ماشین چاپ بستگی دارد. این تعداد صفحاتی را که می‌تواند در هر نوبت زیر چاپ قرار گیرد مشخص کرده و مقدار ضایعات کاغذ را تعیین می‌کند. چون در اینجا کاغذ به معنای پول است، قطع یا برش برای محاسبه سودآوری تولید پروژه‌های مختلف بسیار مهم است. امروزه بیشتر خریداران به دنبال ماشین‌آلاتی هستند که بتواند حداقل 24 صفحه را هم‌زمان چاپ کند.

ماشین‌های استاندارد به میزان گسترده‌ای قابل‌فروش هستند. با این حال، دستگاه‌های افست وب باریک‌تر از (8 تا 24 اینچ) که در بازارهای مختلف استفاده می‌شود، مانند فرم‌های تجاری و برچسب‌ها، مجموعه کوچک‌تری از خریداران را به خود اختصاص داده‌اند. البته بعضی از ماشین‌آلات چاپی می‌توانند رول‌های تا 50 اینچ را هم عرضه کرده و استفاده کنند. این دستگاه‌های قالب بزرگ Wide format بسیار تخصصی بوده و از بازارپذیری کمتری برخوردار هستند.

صرف‌نظر از اندازه دستگاه، هزینه‌های حذف و باز نصب دستگاه چاپ افست تحت وب معمولاً قابل‌توجه است. به همین خاطر است که این نوع از ماشین‌آلات چاپی اغلب در محل به خریداران استراتژیک و خاص فروخته می‌شوند. البته بانک دارانی که در برابر این تجهیزات وام می‌دهند ممکن است بخواهند دستگاه‌های ارزیابی‌شده را به صورت نصب‌شده در نظر بگیرند. در این سناریو، اگر محصول قابل‌عرضه با علاقه و از روی رضایتمندی فروخته شود، مقادیر ممکن است بالاتر و بازتاب‌دهنده ارزش تجهیزات باشند. عمر مفید معمول برای چاپ‌های افست وب 15 تا 20 سال است و پس از آن ارزش کمتری دارند.

بازسازی یک ماشین چاپی ممکن است به حفظ و ارزش آن ماشین کمک کند، اما معمولاً طول عمر آن را چندان افزایش نمی‌دهد. در حالی که دیگر تعداد کمی از ماشین‌های جدید برای کارهای آنلاین هستند، اما ماشین‌های چاپ قدیمی همچنان در بازار فعال استفاده می‌شوند.

 

چاپ لیتوگرافی با ورق پایدار می‌ماند

در حالی که چاپ‌های ورقی سرعت کمتری نسبت به سیستم دستگاه‌های وب دارند، اما انعطاف‌پذیری بیشتری دارند، زیرا تعداد زیادی از اندازه ورق‌ها و اندازه‌های قالب می‌توانند از طریق همان شیوه چاپی اجرا شوند.

دستگاه‌های شش رنگ، 28 در 40 اینچ یک محصول اصلی هستند و به‌طور گسترده در بازار ثانویه معامله می‌شوند. البته در طی 12 ماه اخیر، تعداد این ماشین‌ها ثابت مانده است. در حالی که تقاضا نسبت به ماشین‌آلات وب افست کمتر شده است، اما بازار همچنان مناسب و قابل‌توجه است. با این وجود، برخی از بخش‌ها شرایط بهتری نسبت به سایر بخش‌های دیگر دارند؛ مثلاً، تجهیزات چاپی مورداستفاده در بازار بسته‌بندی فروش بسیار خوبی داشته است.

دستگاه‌های با فرمت گسترده‌تر از برنامه‌های کاربردی خاصی مانند چاپ تبلیغات در خرید یا علامت‌گذاری استفاده می‌کنند. به خاطر محدود بودن عرضه این نوع چاپ در بازار انتظار می‌رود مقادیر حتی در ماشین‌آلات بسیار جدید در طی دو سال اول کار تا 50 درصد کاهش یابد، حتی اگر عمر مفید ماشین‌آلات 15 تا 20 سال باشد. فروش دستگاه‌های با قالب گسترده Wide format نیز طولانی‌تر است و تقریباً هرگز حراج نمی‌شوند، بلکه معمولاً از طریق اجلاس خصوصی به فروش می‌رسند. بازه زمانی مناسب برای ارزش تصفیه منظم باید با یک ارزیاب مجرب در میان گذاشته شود تا واقعی‌ترین استراتژی خروج را تضمین کند.

البته لازم به ذکر است که این ترکیبات می‌توانند ارزش افزوده هم داشته باشند. مطبوعات مکمل که به ماشين امکان چاپ هم‌زمان در هر دو طرف کاغذ را می‌دهند، امروزه مورد انتظار و توجه اکثر خريداران است. پوشش‌دهنده‌ها و سیستم‌های خشک‌کن که می‌توانند کیفیت محصولات و زمان چرخش را بهبود ببخشند نیز از دیگر گزینه‌های اصلی هستند. اطمینان از اینکه جزئیات لیست مشخصات این ویژگی‌های مهم را ذکر کنند بسیار مفید است.

 

هزینه‌های مصرف‌کننده موجب افزایش چاپ فلکسوگرافی می‌شود

درواقع چاپ فلکسوگرافی از صفحه چاپی ساخته شده که از ماده انعطاف‌پذیری مانند لاستیک یا پلاستیک استفاده می‌کند به همین خاطر انعطاف‌پذیری زیادی دارد. جوهر سریع خشک شده و روی صفحه انعطاف‌پذیری قرار می‌گیرد که تصویر را به لایه زیرین منتقل می‌کند. چاپ فلکسوگرافی روش بهتری است که در بسته‌بندی مواد مانند کیسه‌های پلاستیکی، برچسب‌ها، فویل‌ها و لفاف‌های پارچه‌ای هم استفاده می‌شود.

تقاضا برای بسته‌بندی کردن مواد در طی پنج سال گذشته در مقایسه با سایر بخش‌های چاپ نسبتاً پایدار و قابل‌توجه بوده است که البته به میزان زیادی به تبلیغات یا رسانه‌های چاپی وابسته هستند. چاپ فلکسوگرافی را می‌توان هم توسط دستگاه‌های تغذیه ورق و هم از طریق شبکه وب استفاده کرد، اما دستگاه‌های چاپ وب انتخاب برتر و اصلی است. بازار این نوع تجهیزات تقسیم‌بندی شده است و به‌طور کلی می‌توان آن را به ده، هشت و شش رنگ یا کمتر تقسیم کرد. تحقیقات اخیر نشان داده است که بازار چاپ‌های 10 رنگ در حال حاضر بسیار قوی است.

افست، دیجیتال، فلکسوگرافیتولیدکنندگان کارهای چاپی مانند Winkler + Dünnebier به تازگی گزارش افزایش فروش را داده‌اند که می‌توانند به شرکت‌ها بگویند که در پاسخ به تقاضای مشتری برای محصولات با کیفیت بالاتر، کارهای آن‌ها به چاپ‌های گسترده‌تر با گزینه‌های رنگی بیشتری منتقل می‌شوند.

این همراهی با کاهش حاشیه سود، فضایی را ایجاد می‌کند که تولیدکنندگان نیاز به تولید حجم بالاتری از محصولات باکیفیت با هزینه کمتر دارند. برای دستیابی به این هدف، بازار به سمت چاپ‌هایی با ظرفیت رنگ اضافی، درایوهای بدون پوشش و عرض وب 65 اینچ و بالاتر سوق پیدا کرده است. این فناوری، مانند تعویض و تغییر اجزایی در ماشین چاپ است که زمان تغییر شغلی به شغل دیگر را کاهش می‌دهد و بسیار مطلوب است.

درواقع بازار چاپ‌های فلکسوگرافی هشت رنگ را می‌توان کار چاپی متوسط تا خوب در نظر گرفت. این نوع از کارهای چاپی هنوز هم توسط تمام اقشار بازار استفاده می‌شوند و باید قابل‌فروش هم باشند وگرنه تا به حال این‌چنین مورداستفاده قرار نمی‌گرفت.

البته بازار چاپ‌های شش رنگ یا کمتر، فلکسوگرافی بسیار ضعیف است. مجموعه خریداران این نوع کارهای چاپی به احتمال زیاد شرکت‌های کوچک‌تری هستند که در حاشیه مانده‌اند.

منبع: Gordon Brothers

مطلب قبلیمشکل چاپ بهره‌مندی از تسهیلات صنعتی است
مطلب بعدیانتخاب و خرید کتاب از ناشران عادلانه شد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

سه × سه =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.