عرضه کاغذ در بورس اقدام مثبتی است

  0
  87
  بازار کاغذ و مقوای تهران شریفان

  ناآشنایی با عرضه کاغذ در بورس موجب گرانی می شود

  به گفته رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا، عرضه کاغذ در بورس و ناآمادگی بازار سنتی برای داد و ستد در این بازار، یکی از دلایل افزایش قیمت کاغذ طی هفته اخیر است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا احمد شریفان رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، با اشاره به دلایل افزایش قیمت کاغذ طی هفته اخیر، گفت: مدتی است که دولت کاغذ را وارد بورس کرده است، اما با توجه به بازار سنتی نشر، شاهد بروز مشکلاتی هستیم.  

  وی با بیان اینکه عرضه کاغذ در بورس اقدام مثبتی است، ادامه داد: زمانی بورس خوب است که فعالان صنف، به اصطلاح با راه آن آشنا باشند؛ به‌عبارت دیگر بدانند که چگونه باید در آن کار کنند، اما وقتی فعال این حوزه نمی‌‌ داند باید چه‌کار کند و از سوی دیگر بازار سنتی هم نداند چگونه با آن کار کند، بازار به چالش کشیده می‌ شود.

  شریفان افزود: در زمینه عرضه کاغذ به تازگی با معاون صنایع عمومی و مدیرکل دفتر صنایع سلولزی و چاپ وزارت صمت نشستی داشتیم و این موضوع را بیان کردیم و قرار شد، راهکارهایی برای مدیریت این مساله اندیشیده شود.

  عرضه کاغذ در بورس وی با بیان اینکه پس از عرضه کاغذ در بازار بورس، هر کاغذی که در بازار است طبق قانون بورس، کالای قاچاق محسوب می‌ شود، مگر اینکه از بورس خریداری شده باشد، عنوان کرد: از 15 اردیبهشت‌ماه امسال دستور العمل این موضوع صادر شده بود اما اکنون در حال اجرایی شدن است و به همین دلیل در بازار نوسان قیمت ایجاد شده است.

  شریفان همچنین به مشکل نوسان قیمت جهانی کاغذ اشاره کرد و یادآور شد: در بازارهای جهانی قیمت کاغذ، حدود 30 تا 40 درصد گران شد، به‌طوری که به زودی این افزایش قیمت در بازار احساس خواهد شد؛ البته بخش دیگری از این موضوع به جنگ اکراین ارتباط داشت.

  بیشتر بخوانید: وزیر آموزش‌ و پرورش بر استفاده از کاغذ تولید داخلی تاکید کرد

  وی به عرضه انواع کاغذ خارجی در انبارها اشاره کرد و گفت: طبق اطلاعات رسیده کاغذ خارجی به وفور در میان صنف موجود است، از سوی دیگر کاغذ داخلی نیز از سوی کارخانه‌ های دولتی در حال تهیه است تا به کمک بازار بیاید.

  طی روزهای اخیر قیمت هر بند کاغذ تحریر 70 گرمی 100 در 70 در بازار کاغذ به بیش از یک‌میلیون و 300 هزار تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته حدود 100 هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

  مطلب قبلیسامانه خرید از کتابفروشی‌، بستر دائمی برای فروش کتاب
  مطلب بعدی‌ برگزاری نخستین دوره آموزشی ویژه مدیران چاپخانه ‌ها

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  نوزده + 17 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.