برنامه های انجمن علمی فناوری چاپ ایران برای دانش بنیان شدن صنعت چاپ

  0
  42
  انجمن علمی فناوری چاپ

  به گفته رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران ، یکی از اصول بنیادی در دانش بنیان شدن هر صنعتی، به کارگیری و استفاده از نخبگان، دانشجویان و پژوهشگران مرتبط با آن صنعت است بنابراین باید ارتباط تنگاتنگی میان صنعت چاپ و دانشگاه ایجاد شود.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا محمد بیطرفان، رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران، با اشاره به نام گذاری سال 1401 از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان  «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» گفت: تولید دانش بنیان یا اقتصاد دانش ‌بنیان به این معنی است که تولید مبتنی بر علم و دانش باشد و کسب ثروت از طریق علم و فناوری انجام شود. قرن جدید، قرن فناوری، قرن علم و دانش همراه با سرعت فزاینده است، ایران بزرگترین زیست ‌بوم فناوری را در خاورمیانه در اختیار دارد و بازیگران این زیست‌بوم بنیاد ملی نخبگان، شرکت‌ های دانش بنیان، استارت‌ آپ‌ها، پارک‌ های علم و فناوری، خانه‌ های خلاق و نوآور، شتاب ‌دهنده‌ها و صندوق نوآوری هستند.

   وی با بیان این‌که اکنون در کشور در حوزه فناوری یک زیست ‌بوم شکل گرفته است، عنوان کرد: با وجود ایجاد این زیست ‌بوم، متاسفانه سهم بهره‌گیری صنعت چاپ از  آن بسیار ناچیز و به نوعی در حد صفر است. صنعت چاپ در این حوزه دچار عقب‌ماندگی است و به‌نظر می ‌رسد این عقب‌ماندگی به یک اپیدمی تبدیل شده است.

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به تفاهم ‌نامه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی منعقد شده با دانشگاه‌های صنعتی و طراز اول کشور و دانشگاه آزاد اسلامی استان ‌ها و پیگیری برای تشکیل انیستیتو مهندسی چاپ و بسته‌بندی، ایجاد رشته‌ های فنی مهندسی با گرایش چاپ در مقاطع کارشناسی‌ارشد از سوی انجمن را گامی بلند در ایجاد زیرساخت  ‌های آکادمیک و پژوهشی برای دانش‌ بنیان شدن و تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت استراتژیک چاپ برشمرد و بر حمایت عملی همه ذی‌نفعان و متولیان تأکید کرد.

  وی تأکید کرد: براساس آماری که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشنواره صنعت چاپ سال گذشته اعلام کرد، با وجود این‌که چاپ یک صنعت چاپ، استراتژیک و پیشران است اما حدود 86 درصد نیروهای انسانی آن زیر دیپلم هستند. یعنی وضعیتی اسفبار. اگر بخواهیم به سمت دانش بنیان شدن صنعت چاپ برویم، یکی از اصول اولیه و بنیانی، ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین دانشگاه و صنعت، همچنین رجوع صنعت به دانشگاه برای رفع نیازها و چالش‌ها است که متأسفانه در این حوزه نیز دچار عقب ‌ماندگی هستیم.

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران در بخش دیگر صحبت ‌های خود با بیان این‌که بکارگیری نخبگان، پژوهشگران و دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های فنی و مهندسی در سطح مدیریتی صنعت چاپ نه تنها با وضع مطلوب فاصله زیادی داریم بلکه ناچیز است، گفت: اگر بخواهیم به سمت دانش بنیان شدن برویم یا به‌دنبال ترویج، شکل‌گیری و ایجاد شرکت ‌های دانش بنیان در صنعت چاپ باشیم در گام نخست باید دانش‌آموختگان رشته ‌های مختلف فنی و مهندسی و بین رشته‌ ای را در سطوح مختلف مدیریتی، فنی و اجرایی را بکار گیریم و راه را برای آنان هموار و با اعتماد میدان را به آنان بسپاریم.

  به گفته بیطرفان، در کنار این موضوع آموزش ‌های حین خدمت و ارتقای سطح سواد نیروهای انسانی صنعت چاپ نیز باید اتفاق بیفتد، اما با توجه به سرعت فزاینده فناوری و اقتصاد دانش بنیان در دنیا در این حوزه عقب هستیم که ترویج و تغییر به سمت مدیریت علمی امری اجتناب ‌ناپذیر است و اگر کمی دیر اقدام کنیم شاید نتوانیم خودمان را با تغییرات محیطی وفق بدهیم.

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به نامگذاری سال 1401 از سوی مقام معظم رهبری و اقدامات ضروری دولت در این زمینه گفت: طی این مدت دولت نیز با رویکرد مثبت در زمینه بکارگیری نخبگان و استفاده از جامعه علمی کشور در سیستم تصمیم‌گیری، سیاست گذاری و برنامه‌ریزی ورود پیدا کرده است. از سوی دیگر این امر به مطالبه عمومی تبدیل شده است که امیدواریم شاهد تحول بنیادی و جدی در این حوزه باشیم.

  بیطرفان با بیان این‌که زیربنای حرکت به سمت دانش بنیان شدن در صنعت چاپ، استفاده از نخبگان و تحصیل‌کردگان رشته‌های فنی مهندسی و میان رشته‌ای است، گفت: در کنار بکارگیری فارغ‌التحصیلان رشته ‌های چاپ در این صنعت، باید از تحصیل‌کردگان سایر رشته‌های فنی و مهندسی مثل شیمی، آی‌تی، مکانیک، برق و الکترونیک، مدیریت صنعتی، بازرگانی، مالی و بازاریابی و… در این صنعت بهره بگیریم و این کار به یک فرهنگ تبدیل شود.

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران افزود: در این زمینه می‌توان گفت که در صنعت چاپ نیازمند نهضت به کارگیری نخبگان و جامعه علمی کشور هستیم که امیدواریم به زودی شاهد شکل‌گیری آن در صنعت چاپ باشیم.

   

  ضعف جدی در پژوهش

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران در ادامه صحبت‌های خود گفت: در حوزه پژوهش صنعت چاپ هم متاسفانه اقدام جدی انجام نشده است و دولت یازدهم و دوازدهم با وجود شکل ‌گیری انجمن علمی فناوری چاپ ایران و فعالیت‌های ترویجی آن در صنعت چاپ توجه زیادی به راهکارها، پیشنهادات، ایده‌های علمی و کاربردی و آینده نگرانه این انجمن نداشت.

   وی ادامه داد: در رویدادهای متنوع علمی و تخصصی برگزار شده بارها به بحث دانش بنیان شدن صنعت چاپ به‌عنوان یکی از موضوعات کلیدی و مهم و ضروری اشاره کردیم ولی گوش شنوایی نبود.

  بیطرفان با بیان این‌که انجمن علمی فناوری چاپ ایران براساس وظیفه ذاتی خود بسترهای بسیار اثربخش و کارآمدی برای شکل‌گیری ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه ‌های طراز اول کشور و استفاده از توانمندی ‌های جامعه علمی کشور فراهم کرد. اگر این ارتباط به‌طور جدی و عملی شکل می‌گرفت بسیاری از خلاء‌ها، نیازها و چالش‌های صنعت چاپ مرتفع می‌ شد و راه برای توسعه متوازن صنعت استراتژیک چاپ کشور فراهم بود.

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران افزود : بهره‌ وری در این زمینه با تنگ نظری‌ها، بی‌اعتقاد به نظرات علمی و کارشناسانه و محدود و محصور بودن حلقه نقش‌آفرینان، یک فرصت هشت ساله از دست رفت و با وجود ارائه ایده‌های سازنده و ارتباط خوب با دانشگاه و صنعت، این صنعت یک دوره خوب و طلایی را از دست داد.

  وی یادآور شد: البته خوشبختانه اخیرا شاهدیم ایده ‌ها و پیشنهادات و راهکارهایی که انجمن در نشست‌ های سال‌ های گذشته طرح شد در دستور کار برخی تشکل‌ها و دست‌اندرکاران قرار گرفته است.

   

  انجمن علمی فناوری چاپ ایران و برنامه‌ های حمایتی 

  بیطرفان همچنین به برنامه ‌های ترویجی و حمایتی انجمن علمی فناوری چاپ ایران برای حرکت به سمت دانش بنیان شدن صنعت چاپ، توضیح داد: انجمن در کنار برنامه‌ های روتین سالانه خود، برنامه‌ هایی با هدف شکل ‌‌گیری و تبدیل واحدهای صنعتی چاپ به شرکت‌ های دانش بنیان دارد که متعاقبا اعلام خواهد شد. یکی دیگر از برنامه ‌هایی که در این راستا دنبال خواهیم کرد این است که علاوه بر تجلیل از افراد و مجموعه ‌هایی که مشارکت فعال در برندسازی صنعت و مشارکت در مسئولیت‌های اجتماعی دارند، از مجموعه ‌هایی که فارغ ‌التحصیلان و دانشجویان و پژوهشگران در سطوح مدیریتی، فنی و اجرایی بکار می گیرند تقدیر کنیم.

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به شعار سال جدید، پیشنهاد داد متولیان و شورای سیاست ‌گذاری جشنواره ملی صنعت چاپ در راستای تحقق شعار سال ، رویکرد دولت سیزدهم و برنامه‌ های مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل از شرکت ‌های دانش ‌بنیان حوزه چاپ در دستور کار قرار گیرد.

   

  قرن جدید و توجه به تجربه و دانش در کنار هم

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ همچنین با بیان این‌که قرن جدید قرن فناوری و علم و دانش است که سرعت فزاینده‌ای نیز برخوردار است گفت: تغییر فناوری و تولد فناوری جدید معمولا در چند ثانیه شکل می ‌گیرد، در حالی‌که در گذشته اینگونه نبود. اگرچه تجربه نکته کلیدی و مهمی است و حتی در برخی مواقع از علم و دانش هم بالاتر است، اما کسب تجربه و انتقال آن زمان ‌بر و هزینه ‌بر است و نباید فقط به تجربه تکیه کرد.

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با بیان این‌که اتکای صرف به تجربه و غفلت از علم و دانش و آموزش آکادمیک به معنای کاهش بهره‌ وری است، گفت: این موضوع موجب جا ماندن از سرعت فزاینده تغییر و تحول در جامعه و صنعت می ‌شود که خسارت ‌های جبران‌ ناپذیری به صنایع مختلف وارد می‌ کند؛ در صنعت چاپ باید به این مساله توجه کنیم.

  بیشتر بخوانید: تجلیل از رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان قم توسط انجمن علمی فناوری چاپ ایران

  وی تاکید کرد: در کنار بحث تجربه باید با یک نگاه آینده ‌نگرانه و آکادمیک به سمت آموزش ‌های آکادمیک پیش برویم که با ایجاد ارتباط تنگاتنگ بین صنعت و دانشگاه محقق می‌ شود که البته در این حوزه غفلت ‌های زیادی انجام شد که امیدواریم در دولت جدید و قرن جدید شاهد تغییر رویکرد در این حوزه باشیم.

  رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با بیان این‌که امیدواریم بتوانیم فناوری ‌های استراتژیک چاپ را در کشور تثبیت کنیم، گفت:  شایسته است دولت سیزدهم به صنعت اشتغال ‌آفرین چاپ توجه ویژه‌ای داشته باشد و از ظرفیت ‌های موجود در آن برای تحقق شعار سال و منویات مقام معظم رهبری بهره لازم را ببرد.

  وی خاطرنشان کرد: یکی از رمزهای موفقیت واحدهای پیشرو و موفق در صنعت چاپ کشور بکارگیری و استخدام نیرو‌های تحصیل کرده و دانشگاهی است که می‌ تواند تبدیل به یک الگوی مدیریتی در بین خانواده بزرگ صنعت چاپ کشور شود و شایسته است این امر مهم مورد توجه همگان قرار گیرد.

  مطلب قبلیثبت نام پنجمين نمايشگاه تخصصى بین المللی كاغذ آغاز شد
  مطلب بعدی Norden ماشین جعبه‌گذار جدیدی را برای بسته بندی معرفی کرد

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  20 + سیزده =