مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان از کمبود زینک در ماه های آتی خبر داد

  0
  89
  دستفروشان کتاب در سامانه «سامان ‌بازار»

  مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان با انتقاد از کندی روند ثبت سفارش در وزارت صمت، همچنین افزایش قیمت جهانی زینک، بار دیگر بر احتمال کمبود زینک به عنوان کالای استراتژیک برای صنعت نشر و مطبوعات کشور طی ماه‌ های آتی تاکید کرد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا غلامرضا شجاع، مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان اظهار داشت: پیش از این هم گفتیم که وزارت صمت در حوزه واردات که میانگین واردات دو سال 98 و 99 را برای واردات امسال برای هر واردکننده در نظر گرفته است، دو سالی که کشور درگیر کرونا و مسائل اقتصادی بوده است.

   وی افزود: با وجود اعتراض‌های مختلف و اینکه اعلام کردیم که این قانون منطقی نیست، اما مسئولان این وزارتخانه توجهی ندارند درحالی که در واردات کالایی مثل کاغذ در سال 99 نسبت به سال 98 حدود 37 درصد کاهش داشتیم و در هفت ماهه اول سال 1400 نیز نسبت به همین زمان در سال 99 کاهش واردات داشتیم.

  مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان با بیان اینکه این اتفاق برای زینک نیز رخ داده است، عنوان کرد: 27 آذر ماه امسال برای واردات زینک ثبت سفارش انجام داده‌ایم، اما به ما اعلام شد که سقف شما پر شده است و با وجود اینکه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه داشتیم اما کاری انجام نشد.

   وی تاکید کرد: در این نامه تاکید شده که زینک یک کالای استراتژیک است و در صنعت چاپ و نشر اهمیت زیادی دارد و حتی اشاره شده بود که این شرکت حاضر است بعد از واردات، گزارش فروش را نیز ارائه کند.

  مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان با بیان اینکه اما ثبت سفارش ما قبول نشد و از ما درخواست تاییدیه از سوی اتحادیه لیتوگرافان خواسته شد، گفت: این تاییدیه و نامه هم برای آن‌ها ارسال شد اما باز هم امکان ثبت سفارش نداریم و در مراجعه به سازمان توسعه و تجارت پیگیری این موضوع را انجام دادم.

  وی با اشاره به اقدامات اداری مختلف برای حل این موضوع، عنوان کرد: در این زمینه به ما گفتند که تعهد کتبی در محضرخانه بدهیم، همچنین برای قیمت‌گذاری زینک و ثبت آن در سامانه افق اقدام کنیم و دو ماه بعد واردات فهرست فروش را هم ارائه دهیم.

  شجاع با بیان اینکه همه این اقدامات انجام شده است، افزود: با وجود انجام تعهدات محضری و ارائه فرم‌ها به ما گفته‌اند که فرمی که روی سامانه قرار داده شده، اشتباه است و باید یک فرم مجزا از دفترخانه دریافت کنیم که هر یک از این کارها هزینه‌های اقتصادی و زمانی زیادی به ما تحمیل کرده است.

   وی ادامه داد: اکنون با گذشت 72 ساعت از ثبت تعهدنامه محضری در سامانه وزارت صمت هنوز پاسخی به ما نداده‌اند، این درحالی است که طی ماه‌های اخیر ما با افزایش قیمت جهانی زینک روبه‌رو شده‌ایم که به افزایش هزینه‌های ما منجر شده است.

   شجاع در این زمینه توضیح داد: ما دو ماه قبل به کارخانه زینک چینی پروفرما ارائه کردیم که فروشنده به دنبال افزایش بهای زینک درصدد افزایش قیمت است، زیرا چین با کمبود ورق آلومینیوم مواجه است.

  وی با بیان اینکه یکی از تولیدکننده‌های بزرگ ورق آلومینیوم در دنیا کشور استرالیا است، گفت: این کشور نیز طی ماه‌های اخیر آلومینیوم نمی‌فروشد و بخش عمده کارخانه‌های چینی نیز به دلیل کمبود این ماده معدنی تعطیل شده‌اند و همه این مسائل به افزایش قیمت جهانی زینک منجر شده است.

  مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان در این زمینه با ارائه آماری گفت: هر تن زینک در 20 دسامبر سال 2021 حدود 18 هزار و 875 یوان بوده است که این رقم یک ماه بعد به 20هزار و 500 یوان و 23 روز بعد به 21 هزار 880 یوان رسیده است.

  بیشتر بخوانید: گرانی کاغذ، چاپ و زینک بلای جان مطبوعات

   تعاونی لیتوگرافان با کمبود زینک روبرو است

  شجاع با طرح این موضوع که تعاونی لیتوگرافان در چنین شرایطی تلاش می‌کند زینک مورد نیاز صنعت چاپ و نشر کشور را تامین کند، یادآور شد: ما این‌روزها با کمبود زینک در تعاونی روبه‌رو هستیم و با وجود اینکه یک محموله جدید به بندرعباس وارد شده است، اما برای برخی از سایزهای مورد نیاز صنعت کمبود داریم.

  به گفته مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان، پیش‌بینی می‌شود با توجه به شرایط و وضعیت زینک در جهان، برخی از واردکنندگان این حوزه نیز از فروش کالای خود امتناع کنند تا ماه‌های آتی که این کالا افزایش قیمت بیشتری داشته باشد.

  شجاع با بیان اینکه صنعت نشر و مطبوعات نیاز مبرم به زینک دارند، گفت: بیش از 85 درصد مکتوبات در کشور ما به زینک نیاز دارند و ضروری است که دو وزارتخانه صمت و فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشند و هر یارانه‌ای که برای کاغذ در نظر می‌گیرند یک سی‌ام آن را به زینک اختصاص بدهند.

  مطلب قبلیمالیات بر ارزش‌افزوده نمک بر زخم چاپخانه‌داران خوزستان
  مطلب بعدیتسویه با ناشران دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × چهار =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.