شورای خرید کتاب در 12 گروه آغاز به کار کرد

  0
  57
  شورای خرید کتاب معاون فرهنگی وزارت ارشاد

  آغاز به کار شورای خرید کتاب پس از وقفه ای چند ماهه

  معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز فعالیت شورای خرید کتاب در 12 گروه موضوعی خبر داد و گفت: اولویت خرید در حوزه کتاب‌های کودک و نوجوان با آثار تالیفی است و تسهیلات کاغذ نیز از این پس در حوزه کودک فقط به کتاب‌های تالیفی ارائه خواهد شد و برای کتاب‌های ترجمه، کاغذی به ناشران داده نمی‌شود.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز مجدد فعالیت شورای خرید کتاب خبر داد و گفت: بعد از یک وقفه چند ماهه که به دلیل تجدیدنظر در شیوه خرید وزارت فرهنگ و اشاد اسلامی شکل گرفته بود، شورای خرید کتاب در 12 گروه موضوعی کار خود را آغاز کرده‌اند. پیش از این همه کتاب‌ها در چهار شورا بررسی می‌شد و زمان کمتری به بررسی کتاب‌ها اختصاص پیدا می‌کرد که این زمان‌ با اضافه شدن تعداد شوراها بیشتر شده است.

  وی با بیان اینکه کار بررسی و خرید کتاب‌ در این شورای خرید کتاب آغاز شده است، عنوان کرد: فهرست خریدها به تدریج منتشر خواهد شد، در این میان نکته این است که با اضافه شدن گروه خرید، کار تخصصی و فرصت بیشتر برای بررسی محتوایی کتاب‌ها برای اعضای شوراها وجود خواهد داشت.

  معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره روند خرید کتاب‌ در این شوراها گفت: پیش‌تر اعلام شده بود، حمایت از محتوای خوب و مخاطب‌پسند، اولویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره است.

  احمدوند تاکید کرد: طبق قوانین بالادستی، ازجمله قانون تشکیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مصوبه «اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب شورای انقلاب عالی فرهنگی» و مصوبه 660 اصلاحی شورای خرید کتاب، اولویت‌های موضوعی برای حمایت از ناشران وجود دارد؛ بنابراین برنامه شوراها طبق این اولویت‌ها تنظیم شده است و اعضای شورا براساس آن‌ها رفتار خواهند کرد.

  وی در ادامه به برنامه‌های شورای خرید کتاب کودک، اشاره کرد و گفت: حمایت حداکثری از تولید داخلی، تصمیم و رویکرد اصلی شورای خرید کودک است؛ بنابراین در این شورا، کتاب‌های ترجمه در حوزه‌هایی که مورد نیاز کشور نباشد به استثناء کتاب‌های علمی و کتاب‌های مورد نیاز کودکان و نوجوانان خریداری نخواهد شد.

  بیشتر بخوانید: اداره کل مجامع میزبان فعالیت های ترویجی حوزه کتاب می شود

  معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه‌های دیگر که تولیدات خوبی در داخل کشور انجام می‌شود و امکان تولید بیشتر نیز وجود دارد، حتما از ظرفیت‌های تولید داخلی استفاده خواهد شد، افزود: البته حمایت از تولید آثار در حوزه کودک، صرفا منوط به خرید نیست، تسهیلات کاغذ نیز از این پس در حوزه کودک فقط به کتاب‌های تالیفی ارائه خواهد شد و برای کتاب‌های ترجمه، کاغذی به ناشران داده نمی‌شود.

  به گفته وی، همین‌طور یارانه‌های خرید در طرح‌های فصلی و نمایشگاه مجازی کتاب در حوزه کودک و نوجوان نیز به خرید از تولید داخل منحصر خواهد شد و امیدوارم این تصمیمات به افزایش تولید و گرایش بیشتر ناشران به همکاری با مولفان و پدیدآورندگان ایرانی منجر شود.

  مطلب قبلیمدیر بازرگانی نوین: رقابت بر سر قیمت و نابودی صنعت چاپ
  مطلب بعدیکسب جایگاه برای ماشین‌سازان صنایع سلولزی در حاشیه نمایشگاه کاغذ

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 × چهار =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.