خاستگاه کوچینگ

  بخش اول

  0
  99
  کوچینگ

  کوچینگ

  نویسنده: شیرین داراپور

  شاید کلمه کوچینگ به گوشتان خورده باشد اما معنی آن و کاربردش را نمی‌دانید. کلمه coach داستان جالبی در خود دارد؛ با من همراه باشید تا با کوچینگ به صورت ریشه‌ای و اصولی آشنا شوید.

   

   

   

   

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ داستان از روستایی در شمال غربی مجارستان به نام کاکس شروع می‌شود؛ روستایی که به خاطر یک نوآوری مشهور شد و این اختراع در زمان خود دنیا را تغییر داد.

  ساکنان روستای کاکس در قرن 15 میلادی از طریق ساختن چرخ و حمل کالا بین وین و بوداپست زندگی خود را می‌گذراندند. در همین احوال یک سازنده درشکه که نام و نشانی از آن در دست نیست کالسکه‌ای را طراحی و تولید کرد که نسبت به سایر کالسکه‌های آن زمان هم بزرگ‌تر و هم راحت‌تر بود. این کالسکه‌ها بعدها با نام «کالسکه‌ های کاکس» شناخته شدند. قرن شانزدهم میلادی دیگر این کالسکه‌ها کاملاً مشهور بودند و در سراسر اروپا از آن‌ها استفاده می‌شد. این کلمه بعدها به کوچ در زبان انگلیسی تغییر شکل داد.

  این کلمه در آلمانی با کلمه kutsche، در فرانسه با کلمه coche و در انگلیسی با نام coach به کار رفت. امروزه همه کلمات مشابهی که در زبان انگلیسی برای موتورها یا سایر وسایل نقلیه استفاده می‌شود، ریشه در این کلمه دارد. کلمه کوچ در دنیای مدرن استعاره‌ای از همان کوچ به معنای کالسکه است.

  دانشجویان و دانش آموزان در دهه سوم قرن هجدهم میلادی از کلمه کوچ برای معلمان خصوصی استفاده می‌ کردند، کوچ‌ هایی که آن‌ ها را برای امتحان‌ ها آماده می‌ کردند. این اصطلاح از آن جهت رایج شد که معلمان خصوصی، دانش آموزان و دانشجویان را به سرعت و سهولت بیشتری به سوی موفق شدن در امتحانات پیش می‌ بردند؛ یعنی رسیدن به مقصد با راحتی و سرعت بیشتر که مفهوم همان کالسکه و در نهایت کوچ را تداعی می‌ کرد.

  استفاده از کوچ‌ ها یا مربیان ورزشی در دهه هشتم قرن هجدهم باب شد. شاید امروزه برای ما کوچ‌ ها یا مربیان ورزشی افرادی باشند که بیش از آنکه یادآور راحتی و کمک برای رسیدن به مقصد باشند، دائماً دستورات، تمرینات و اصطلاحات را فریاد می‌زنند؛ اما درواقع آن‌ ها در آن زمان نیز مقدمات پیروزی ورزشکاران را فراهم می‌ آوردند.

   

  کوچینگ در حوزه هنر و ورزش

  کوچینگ در دوران مدرن ابتدا بیشتر در حوزه هنر و ورزش کاربرد داشت و به تدریج به حوزه‌های دیگر تسری پیدا کرد و افرادی که در حوزه‌های مدیریت، مالی و رموز موفقیت فعال بودند از کوچ‌ ها بهره بردند. کوچ‌ ها به افرادی کمک می‌ کردند که به لحاظ احساسی و روانی کاملاً سالم بودند اما به کسی احتیاج داشتند که با کمک او به زندگی و کسب‌وکارشان سر و سامان بیشتری بدهند و به اهدافشان دست یابند. این استفاده‌ها به تدریج، به حرفه‌ ای شکل داد که ما از آن به کوچینگ یاد می‌ کنیم. برای دانستن معنی کوچینگ در کسب‌وکار بهتر است ابتدا بدانیم کوچ‌ها چه کاری انجام می‌دهند.

  کوچینگ یک گفت و گوی آگاهانه و رو به‌ جلو برای توانمند کردن یک فرد یا گروه برای زیستن در بهترین حالت خود و رسیدن به نتایج فوق‌ العاده در زندگی، حرفه، کسب‌ و کار یا سازمان است. این کار کمکی است برای پر کردن فاصله میان اکنون و جایی که مراجعه‌کننده می‌خواهد در آن قرار بگیرد. در واقع، کوچ‌ها با مراجعه‌کنندگان خود همراه می‌شوند تا به آن‌ها کمک کنند برای طراحی و رسیدن به آنچه تمایل دارند به آن دست پیدا کنند قدم بردارند.

  بیشتر بخوانید: بهبود مهارت های مدیریت کسب و کار

  فواید کوچینگ

  از فواید کوچینگ می‌توان به ایجاد وضوح و شفافیت در سوق دادن مراجع به سوی اقدام و تسریع فرآیند پیشرفت اشاره کرد. این فرآیند برای مراجع، آگاهی و تمرکز به ارمغان می‌آورد. کوچ‌ها مطابق فدراسیون بین‌المللی کوچینگ افرادی هستند که آموزش می‌بینند تا خوب مشاهده کنند، خوب بشنوند و رویکرد خود را مطابق با نیازهای هر مراجع منحصربه‌فرد، مطابقت دهند. آن‌ها به دنبال بیرون کشیدن راه‌حل‌ها و استراتژی‌ها از مراجع هستند. آن‌ها بر این باورند که انسان‌ها به شکل ذاتی خلاق و توانمند هستند و مراجع خود را بهترین متخصص در زندگی و کار خود می‌دانند. یک کوچ اعتقاد دارد که هر مراجعه‌کننده‌ای می‌تواند نوع آور و کاردان زندگی خودش باشد.

  وظیفه کوچ این است که امکان حمایت لازم برای ارتقای مهارت‌ها، منابع و خلاقیت را از درون خود مراجع برای حل مسائل یا رسیدن به اهداف وی فراهم آورد.

  امروزه معنی کوچینگ یا کوچ کردن یک فرد استعاره‌ای از همان کالسکه است. کوچینگ کمک کردن به فرد، گروه یا سازمان برای رفتن از محل کنونی به جایی است که دوست دارد در آنجا باشد. کوچ یک وسیله و یک همراه برای پیشبرد و رسیدن به اهداف است.

  این مبحث ادامه دارد…

  منبع farsicoachingacademy

  مطلب قبلینمایشگاه بین المللی صنایع غذایی، بسته بندی عراق برگزار می شود
  مطلب بعدیمشکلات و تنگناهای حوزه نشر کتاب

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.