32 C
Tehran
یکشنبه، 28 شهریور 1400
مجتمع چاپ نقش الماسمجتمع چاپ و صحافی نقشینهچاپ فاکتور مهیار
ملی شدن صنعت نشر ایران

کرونا آفتی بر جان صنعت نشر ایران

مقایسه آمار بازار کتاب ایران در سال ۱۳۹۸ با سال ۱۳۹۹، نشان‌دهنده کاهش ۱۲ درصدی عناوین و ۲۱ درصدی شمارگان کتاب‌ ها است؛ آفتی که ویروس کرونا به جان صنعت نشر ایران انداخته و برای رفع آن، باید فکری اساسی کرد.
استارت آپ ها در صنعت نشر

نقش تحولی استارت آپ ها در صنعت نشر

علی‌اصغر سعدآبادی، ظرفیت استارت آپ ها در ایجاد تحول در صنعت نشر را با توجه نقش سازنده آن‌ها در دو صنعت نفت و فولاد بسیار بالا ارزیابی می‌کند و معتقد است، یکی از دلایل بی‌توجهی به نقش استارت آپ ها در صنعت نشر، غفلت از ظرفیت‌های درآمد‌زایی بازار کتاب است.
کتاب های صوتی

کتاب های صوتی با اقبال عمومی مواجه است

در حال حاضر به دلیل وجود کرونا و وضعیت معیشتی مردم شرایط عادی نیست. همچنین در آمارهای منتشرشده کتاب های صوتی و الکترونیکی که سهم زیادی از سرانه مطالعه را دربر می‌گیرند در نظر گرفته نمی‌شوند.
برداشت تسهیلات کرونایی

پیگیری مشکل برداشت تسهیلات کرونایی ناشران توسط شبکه بانکی

نماینده معاون توسعه‌ و مدیریت منابع در امور اقتصاد فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وجود مشکل در برداشت تسهیلات کرونایی سامانه کارا از سوی فعالان حوزه نشر که چند روز قبل از سوی رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان اعلام شد را مرتبط با سازوکار نظام بانکی اعلام کرد که عمومیت ندارد و خاص یک ناشر است.  
کاغذ تک نرخی

کاغذ تک نرخی راه نجات بازار کاغذ

یک ناشر و شاعر کشور وضعیت بازار کتاب را نامطلوب توصیف کرده و ضمن برشمردن عوامل آن از وزیر جدید خواست تا به سرعت وارد عمل شود. مافیای بازار کاغذ وضعیت صنعت نشر را روز به روز با بحران های تازه ای مواجه می کند.
قاچاق کتاب

تورم، قاچاق کتاب و مافیای کاغذ دست ناشران را بسته است

مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر معتقد است؛ تورم فعلی موجب شده تا کتاب از سبد خرید بسیاری از خانواده ها خارج شود. همچنین پدیده قاچاق کتاب همچنان ادامه دارد و مسئولان فکر عاجلی برای رفع این معضل نکرده اند.
کتاب های الکترونیک

کتاب های الکترونیک راه حل ادامه حیات ناشران در دوران کرونا

در شرایط و روزگار کرونایی -که همه رویدادها به‌خصوص فرهنگی تحت تاثیر این ویروس ناخوانده قرار گرفته- داستان بازار نشر و کتاب و تعطیلی و ورشکستگی کتابفروش‌ ها و برخی ناشران کاغذی و از آن‌سو رفتن به سمت برنامه‌ و کتاب های الکترونیک و استقبال از این برنامه‌ها، شاید ماجرا را به نحو دیگری در آینده رقم بزند.
مشکلات ناشران در دوران کرونا

مشکلات ناشران در دوران کرونا

 مشکلات ناشران به کمبود کاغذ دولتی محدود نیست، اگرچه این مساله از مهم‌ترین مشکلات آنهاست، مشکلات ناشران در دوران کرونا، تعطیلی کتاب‌فروشی‌ها، افزایش قیمت مواد لازم برای چاپ کتاب و سوءاستفاده برخی از ناشران در کپی‌برداری از عنوان‌های پرفروش، همه شرایط سختی را برای ادامه فعالیت ناشران ایجاد کرده‌است.
مجوز انتشار آثار فرهنگی

مجوز انتشار آثار فرهنگی قانونمند و هدفمند شود

مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی گفت: یکی از مسائل مهم حوزه فرهنگ ممیزی است که باید یک بار برای همیشه موضوع مجوز انتشار آثار فرهنگی قانونمند و هدفمند شود.
واردات کاغذهای دولتی

کاغذ ناشران تامین شد

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان گفت: رویه اختصاص کاغذناشران تاکنون تغییری نکرده است.
نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت

فراخوان نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت در بخش کودک

انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان با همکاری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در نظر دارد، اطلاعات کتاب‌ شناختی کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان کشور را به منظور مشارکت در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت در سال جاری آماده کند.
انتشارات فرانکلین

انتشارات فرانکلین مکتب اصالت متن است

پروین‌گنابادی در نشست مجازی «نقش انتشارات فرانکلین در توسعه نشر کتاب در ایران» انتشارات فرانکلین را مکتب نام نهاد که نشر ایران را متحول کرد. زیرا این انتشارات تعداد زیادی از فعالان این حوزه را آموزش داده‌ است.
اتحادیه ناشران بین‌الملل

اتحادیه ناشران بین‌الملل برندگان جوایز را اعلام کرد

اتحادیه ناشران بین الملل نامزدهای دریافت جایزه خود را در دو حوزه ناشران و ابتکارات نامزدهای جایزه ناشران جایگزین را اعلام کرده است.
انتشارات معین

مشکلات ناشران از منظر مدیر انتشارات معین در دولت های اخیر

مدیر انتشارات معین با انتقاد از نبود کاغذ و اعمال سلیقه‌ در زمینه مجوز کتاب‌ ها می‌ گوید: وزارت ارشاد کتابی را که ناشر پنج بار چاپ کرده می‌ گوید چاپ نکن و در واقع به قاچاقچی می‌ گوید چاپ کن! البته شاید مستقیم نگوید.
سرانه مطالعه کشور

خطر افت شدید سرانه مطالعه کشور

یک نویسنده کتاب گفت: فرهنگ‌سازی برای افزایش کتابخوانی و همزمان با آن پیشبرد زیرساخت‌ها و بستر‌های لازم برای افزایش سرانه مطالعه کشور عاملی مهم و قابل توجه برای مسئولان و خدمتگزاران کشور محسوب می‌شود و همه باید به این مهم توجه لازم و ویژه داشته باشیم.