مدیریت بهتر سرمایه انسانی برای جلوگیری از پایین آمدن راندمان کاری

  0
  56
  مدیریت بهتر سرمایه انسانی

  5 نکته طلایی برای مدیریت بهتر سرمایه انسانی

   هر مدیر باید آگاهی کافی برای  مدیریت بهتر سرمایه انسانی داشته باشد. با این حال واقعیت این است که در این زمینه عقیده های مختلفی وجود دارد که ممکن است برخی از آنها، بیش از حد قدیمی باشد و با نیازهای امروزه، ارتباط لازم را برقرار نکنند.

  مدیریت بهتر سرمایه انسانیبه گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از فرصت امروز، امروزه کسب و کارها با چالش های متعددی مواجه هستند که مهمترین آن، حفظ کارمندان و مدیریت بهتر سرمایه انسانی است. درواقع میانگین مدت وفاداری کارمندان به کمتر از سه سال رسیده است. این امر در حالی است که چنین افرادی به علت آگاهی از تمامی جنبه های کار، گزینه های مطلوبی هستند و از دست دادن آنها شرکت را برای مدتی با راندمان کاری پایین مواجه می سازد که در بازار به شدت رقابتی حال حاضر، این امر یک فاجعه محسوب می شود.

  درواقع نمی توان دیدگاه مدیریت 50 سال قبل را با شرایط حال حاضر یکسان تلقی کرد. برای مثال اگر در گذشته درآمد بالا تنها نیاز کارمندان تلقی می شد، امروز جالب است بدانید که این مسئله، اولویت اصلی نبوده و همین نکته به خوبی تفاوت ها را نشان می دهد. اگرچه ممکن است این شرایط کمی گیج کننده باشد. با این حال در ادامه پنج نکته مهم برای مدیریت بهتر سرمایه انسانی را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد تا با دید کامل در این زمینه اقدام کنید.

   

  برای ارتباط بهتر برنامه ریزی کنید

  یکی از مهمترین مواردی که مدیران باید برای مدیریت بهتر سرمایه انسانی داشته باشند، قدرت درک بالا محسوب می شود. در این رابطه شما نمی توانید بدون ارتباط حرفه ای، به این خواسته دست پیدا کنید. با این حال ارتباط مستقیم با تمامی کارمندان، ممکن است امکان پذیر نباشد. به همین خاطر شما باید از تکنولوژی استفاده کنید.

  برای مثال گروه های مختلف در بخش های متفاوت شرکت، از جمله این اقدامات محسوب می شود و سعی کنید که روحیه یک مربی دلسوز به جای منتقدی سرسخت را داشته باشید. در این زمینه سعی کنید که به دنبال ایجاد ارتباط میان کارمندان نیز باشید. درواقع آمارها حاکی از آن است که تمایل به تغییر شغل در بین افرادی که حداقل یک دوست در شرکت دارند، به مراتب کمتر است.

  در آخر فراموش نکنید که شما در هر ارتباط خود، متوجه نکاتی خواهید شد که این موارد باید شما را به درک درستی از شخصیت افراد برساند. به همین خاطر توصیه می شود که موارد را یادداشت کنید تا در صورت نیاز بتوانید به آنها مراجعه کنید.

  برای مثال اگر یکی از کارمندان به زودی صاحب فرزند خواهد شد، لازم است تا موقعیت وی را درک کرده و خود را برای مرخصی وی آماده کنید. در این زمینه بسیاری از مدیران، از مدت ها قبل فردی را به عنوان جایگزین موقت انتخاب می کنند تا دغدغه ای وجود نداشته باشد. درواقع این نکته را فراموش نکنید که در لحظه و بدون آمادگی قبلی، تصمیم گیری بسیار سخت خواهد بود و ممکن است نتوانید تاثیر لازم را برای مدیریت بهتر سرمایه انسانی داشته باشید.

   

  ارزیابی عملکرد را فراموش نکنید

  از دیگر مواردی که باید برای مدیریت بهتر سرمایه انسانی رعایت کنید، ارزیابی عملکرد کارمندان است. درواقع شما باید اطمینان داشته باشید که تمامی کارمندان، استانداردهای لازم را حفظ کرده و مشکلی وجود ندارد. درواقع عدم نظارت کافی، می تواند زمینه انواع کم کاری و پنهانکاری ها را در پی داشته باشد. این امر که کارمندان وجود شما را حس کنند، باعث خواهد شد تا حس اطمینان و اعتماد آنها به توانایی های شما نیز بیشتر شود. 

  درواقع شما ابدا نباید خود را در دفتر کار خود حبس کرده و تنها به اقدامات رایج بپردازید. در این زمینه اطلاعات خود را مخفی نکنید در این رابطه با کارمندان خود صحبت کنید. درواقع این اطلاعات می تواند به تحولی در وضعیت کارمندان شما منجر شود. درواقع ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که شما بتوانید در رفع آن کمک کنید.

  همچنین فراموش نکنید که اخراج کردن نیز از دیگر گزینه های شما برای مدیریت بهتر سرمایه انسانی خواهد بود. با این حال این امر باید پس از اخطارها و تلاش های شما برای کمک به کارمند مورد نظر باشد. درواقع اخراج سریع، حس بد عدم امنیت شغلی را در تیم شما تقویت می کند و تحت این شرایط طبیعی است که افراد به دنبال فرصت های شغلی دیگر باشند.

  مدیریت بهتر سرمایه انسانیجوایزی را در نظر داشته باشید

  اگرچه هر موقعیت شغلی یک سطح درآمد رایج دارد. با این حال این امر نباید باعث شود تا کارمندان به یک مبلغ مشخص، محدود شوند. درواقع شرکت باید برای تلاش های کارمندان به منظور مدیریت بهتر سرمایه انسانی جوایزی را در نظر داشته باشد. در این زمینه شما می توانید جایزه وفاداری هم داشته باشید. این امر درست اقدامی است که تیم های ورزشی در قبال بازیکنان خود انجام می دهند تا در صورت تمدید قرارداد، یک جایزه داشته باشند.

  در این زمینه شما می توانید به ازای هر پنج سال، یک هدیه شایسته را در نظر بگیرید. بدون شک چنین اقدامی به عنوان  مدیریت بهتر سرمایه انسانی باعث می شود تا انگیزه کارمندان شما بیشتر شود و شاهد راندمان کاری فراتر از حد تصورات خود باشید. در این زمینه شما می توانید اقداماتی را مورد توجه قرار دهید که ارزش آن به مراتب بیشتر از هزینه ای است که پرداخت می کنید.

  برای مثال بسته های سفر، از جمله اقداماتی است که شرکت ها می توانند با آژانس های مختلف داشته باشند که شامل تخفیف های ویژه خواهد بود. با این حال اگر جایزه شما صرفا پول باشد، از چنین امتیازی محروم خواهید شد. با این حال فراموش کنید که در این زمینه چند گزینه را در اختیار افراد قرار دهید.

   برای مثال ممکن است براساس نیاز، برخی از افراد به جایزه نقدی تمایل بیشتری داشته باشند. به همین خاطر شما می توانید برای افرادی که تمایل به سفر ندارند، گزینه پرداخت هزینه آن را مطرح کنید. در کنار این مسئله، مشخص بودن جوایز بسیار مهم است. درواقع مبهم بودن، باعث می شود تا روحیه کارمندان در نقطه ای به شدت کاهش پیدا کند.

   در این زمینه حتی می توانید در انتخاب موارد، با کارمندان خود نیز مشورت کنید. از دیگر اقداماتی که می تواند به عنوان یک جایزه باشد سهامدار کردن افراد محسوب می شود که امروزه مورد توجه بسیاری از شرکت ها قرار گرقته است. درواقع با این اقدام به عنوان مدیریت بهتر سرمایه انسانی رشد شرکت به معمای رشد سهام کارمندان خواهد بود و این امر باعث می شود تا ضمن وفاداری بیشتر، تلاش های بالاتر را هم شاهد باشید.

   

  برنامه های آموزشی را توسعه دهید

  توسعه برنامه های آموزشی یکی دیگر از مدیریت بهتر سرمایه انسانی است. درواقع درگیر شدن با روزمرگی، یکی از بدترین حس هایی است که هر کارمند ممکن است با آن مواجه شود. در این زمینه فراموش نکنید که سطح حال حاضر کارمندان ممکن است پاسخگوی نیازهای آتی نباشد. به همین خاطر بسیار مهم است که به صورت مداوم، دوره های آموزشی تعیین کنید. این امر به عنوان یکی از گزینه های مدیریت بهتر سرمایه انسانی باعث خواهد شد تا افراد ضمن کسب تجربه های جدید، توانایی های بالاتری را هم پیدا کنند که خود باعث می شود تا شایستگی قرار گرفتن در موقعیت های بالاتر را پیدا کنند.

  بیشتر بخوانید: 4 اشتباه مدیران در برنامه ریزی که مانع پیشرفت می شوند

  درواقع یکی از اقدامات مهم در مدیریت بهتر سرمایه انسانی این است که شما از دل تیم خود، جایگزین‎هایی برای نیروهایی پیدا کنید که به زودی بازنشسته می شوند. در نهایت وجود چنین جوی که امکان رشد در آن وجود دارد، باعث خواهد شد تا شاهد بروز استعدادهایی باشید که می تواند شرکت را در موقعیت های بسیار خوبی قرار دهد. درواقع شما باید تیم خود را به خوبی تقویت کنید تا امکان رقابت با برندهای به مراتب بزرگ تر نیز شکل گیرد.

   

  بر روی فناوری های مناسب سرمایه گذاری کنید

  از دیگر اقداماتی که باید برای مدیریت بهتر سرمایه انسانی انجام دهید این است که فناوری های مناسب کسب و کار خود را پیدا کرده و بر روی آنها سرمایه گذاری کنید. در این زمینه می توانید حامی مالی شرکت هایی شوید که مستعد تولید تکنولوژی های انقلابی هستند. درواقع یکی از مهمترین اقدامات شما برای مدیریت بهتر سرمایه انسانی این است که به راحتی بیشتر به کارمندان خود توجه داشته و ابزارهای جدید را در اختیار آنها قرار دهید.

  درواقع اگر تصور کنید که کارمندان به علت حقوقی که پرداخت می کنید با شرایط کنار می آیند، بدون شک سخت دراشتباه هستید و امروزه تنوع فرصت های شغلی، بسیار زیاد است. در این زمینه فراموش نکنید که تنها به یک بخش محدود نشوید. برای مثال برخی از مدیران بیشتر به سخت افزار به جای نرم افزار توجه دارند. این امر در حالی است که شما باید به دنبال نیازهای خود باشید. در این زمینه طبیعی است که برخی از موارد، اولویت و اهمیت بالاتری را داشته باشند.

  مطلب قبلیسخنگوی نمایشگاه کتاب تهران از فروش 200 میلیاردی کتاب خبر داد
  مطلب بعدینخستین دستگاه تغذیه رول و برش سیل برای بسته های دارویی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  8 + یازده =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.