کاغذ تراکت و سایز استاندارد در طراحی تراکت تبلیغاتی

  0
  97
  کاغذ تراکت

  یکی از انواع تبلیغات‌های چاپی پر کاربرد در زمینه معرفی برند و معرفی محصولات کاغذ تراکت است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم، اکثر سازمان‌ها و ارکان‌ها از تراکت استفاده می‌کنند اما آیا در مورد انواع کاغذ تراکت و سایز استاندارد آن چیزی می‌دانید؟ وقتی صحبت از تبلیغات و چاپ تراکت می‌شود برای طراحان و افرادی که می‌خواهند کار خود را تبلیغ کنند این سوال پیش می‌آید که سایز طراحی تراکت تبلیغاتی چیست؟ بهتر است ابعاد تراکت تبلیغاتی خود را چطور انتخاب کنند و از کدام سایز تراکت استفاده کنند. در این مطلب در مورد سایز و ابعاد استاندارد تراکت تبلیغاتی صحبت می‌کنیم.

  کاغذ تراکت

  انواع کاغذ تراکت

  همان طور که می‌دانید انواع کاغذ وجود دارد که برای کارهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما برای چاپ تراکت  برخی از کاغذها بیشتر کاربرد دارند. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  کاغذ گلاسه: نوعی کاغذ براق که با گرماژ بالا است که در موارد دیگر مانند چاپ کاتالوگ و پوستر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای چاپ تراکت معمولا از گرم‌های پایین این کاغذ استفاده می‌شود.

  کاغذ تحریر: به کاغذهای که هر روزه در اطراف خود می‌بینید و از آن‌ها در انجام کارهای روزانه استفاده می‌کنید کاغذ تحریر گفته می‌شود. این کاغذ نیز دارای وزن‌های متفاوتی است.

  کاغذ تراکت ابعاد کاغذ تحریر

  در زیر به بررسی وزن ابعاد کاغذ تحریر می‌پردازیم:

  کاغذ تحریر 70 گرم یعنی وزن هر کاغذ تحریر 100 در 100 سانتی‌متری برابر با 70 گرم است.

  کاغذ تحریر 80 گرم یعنی وزن هر کاغذ تحریر 100 در 100 سانتی‌متری برابر با 80 گرم است.

  کاغذ تحریر 100 گرم یعنی وزن هر کاغذ تحریر 100 در 100 سانتی‌متری برابر با 100 گرم است.

  ابعاد کاغذ گلاسه

  در زیر به بررسی وزن ابعاد کاغذ گلاسه می‌پردازیم:

  کاغذ گلاسه 200 گرم

  کاغذ گلاسه  250 گرم

  کاغذ گلاسه 300 گرم

  لازم به ذکر است که هر دو این کاغذها در وزن‌های دیگر هم تولید می‌شوند اما این گرماژهای نام برده داری مصرف بیشتری هستند.

  بیشتر بخوانید: 5درس مدیریتی از چارلی دی آملیو

  کاغذ تراکت سایز استاندارد در طراحی تراکت تبلیغاتی

  در طراحی تراکت تبلیغاتی در نظر گرفتن سایز استاندارد آن بسیار ضروری است. در زیر به بررسی ابعاد استاندارد در طراحی تراکت تبلیغاتی می‌پردازیم.

   کاغذ تراکت 

  • سایز A4

  یکی از سایزهای استاندارد در طراحی و چاپ تراکت سایز A4 است. این سایز دست طراحان را در ارائه طرح خود باز می‌گذارد و امکان قرار دادن جزئیات بیشتر در کار نیز وجود دارد. این نوع تراکت‌های برای بیان ارائه خدمات و حراج‌ها بسیار مناسب است.

  کاغذ تراکت

  • سایز A5

  سایز A5 یعنی نصف کاغذ A4  با اندازه تقریبی 21 سانتی متر در 14 سانتی متر. این سایز از سایز تراکت A4 محبوبیت بیشتری دارد و به نسبت سایزهای بعدی فضای بیشتری برای ارائه مطلب دارد. عموما از این تراکت برای فروش کالا، معرفی کالا، استفاده در نمایشگاه‌های تجاری، اطلاع رسانی و آگاهی  در درب منازل و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سایز تراکت قابلیت چاپ دو رو را نیز دارد و می‌توان از دو روی این تراکت برای تبلیغات محصولات مختلف استفاده کرد.

  • سایز A6

  سایز کاغذ A6 برابر است با 14 سانتی‌متر در 10 سانتی‌متر که به نسبت سایز A5 از محبوبیت کمتری برخوردار است. عموما از این سایز تراکت برای بیان یک رویداد یا ارائه یک پیشنهاد ویژه به مشتریان استفاده می‌کنند. فضای مورد استفاده برای این طراحی به نسبت دو سایز دیگر کمتر بود و همین امر کار را برای طراحان سخت‌تر می‌کند.

  • سایز A7

  کوچک‌ترین سایز تراکت و آخرین سایز آن تراکت A7 است که دارای ابعاد 10سانتی‌متر در 7 سانتی‌متر است. از این تراکت عموما برای آگاهی رسانی در هنگام خرید استفاده می‌شود. اطلاعات قرار گرفته در این سایز تراکت بسیار اندک بود و فضای کمی برای طراحی دارد.

  کاغذ تراکت

  جمع بندی

  یکی از راه‌های موثر در تبلیغات چاپ تراکت تبلیغاتی است. اگر قصد چاپ تراکت تبلیغاتی را دارید قبل از اقدم به هر کاری جامعه هدف خود را شناسایی کنید تا متناسب با آن سایز و نوع کاغذ مورد نظر خود برای چاپ تراکت را انتخاب کنید.

  مطلب قبلینمایشگاه صنعت بسته بندی بانکوک برگزار می شود
  مطلب بعدیمیانگین قیمت کتاب در اردیبهشت 55 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت 

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شانزده + 18 =