توصیه های برای مدیریت زمان

  0
  39
  مدیریت زمان

  امروزه کمتر کسی را می توان پیدا کرد که با معضل کمبود زمان مواجه نباشد. با این حال آیا 24 ساعت شبانه روز کافی نبوده و یا مشکل در نحوه مدیریت زمان ما است؟ در این رابطه با توجه به این امر که افراد موفق بهترین استفاده را از زمانی که برای تمامی افراد مساوی است دارند، به همین خاطر تنها مقصر را باید خودمان بدانیم.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از فرصت امروز، در این راستا شناخت رایج ترین مواردی که منجر به اتلاف وقت می شود، گامی بزرگ برای رفع این مشکل خواهد بود. در ادامه 7 مورد منتخب از آنها را بررسی خواهیم کرد. فراموش نکنید که بدون رفع این مشکل، خلاقیت شما نیز نابود خواهد شد.و قادر به مدیریت زمان نخواهید بود.

  چک کردن مداوم ایمیل و شبکه های اجتماعی

  ایجاد وقفه های هرچند کوتاه بین انجام اقدامات، باعث از بین رفتن تمرکزی می شود که شکل گیری دوباره آن زمانبر خواهد بود. به همین خاطر توصیه می شود که نوتیفیکیشن ایمیل و شبکه های اجتماعی خود را غیرفعال کرده و تنها در زمان هایی مشخص نظیر دقایق پایانی ساعت کاری، به سراغ آن بروید. با این اقدام امکان انجام به موقع هر اقدامی، مهیا خواهد بود.

  عدم توجه به میزان بهم ریختگی دفتر کار

  ممکن است دفتر کار شما یک اتاق جداگانه و یا صرفا یک میز باشد. این موضوع ابدا تفاوتی ندارد و شما باید همواره محل کار خود را مرتب نگه دارید. در غیر این صورت حتی پیدا کردن یک برگه موردنیاز، به اقدامی بسیار سخت و زمانبر تبدیل خواهد شد. همچنین این مسئله نظم فکری شما را نابود کرده و باعث افزایش احتمال دچار شدن به استرس شدید خواهد شد.

  بیشتر بخوانید:

  کتاب های مدیریت زمان را بشناسیم

  تکنیک هایی در فرآیند مدیریت زمان کسب و کارهای کوچک

  مدیریت زمان به سبک کارآفرین ها

   

  عدم استفاده از صندلی مناسب

  یکی دیگر از عادت های بسیار نادرست افراد که در بین دورکارها شاهد است این است که از صندلی های مناسبی استفاده نمی کنند. همین امر باعث می شود که سریع خسته شده و امکان ادامه فعالیت را نداشته باشند. در درازمدت نیز این مسئله باعث بروز انواع مشکلات خواهد شد.

  به همین خاطر ضروری است تا برای یک صندلی مناسب، حتی از حقوق خود هزینه نمایید. درواقع حتی ممکن است شرکتی که در آن مشغول به فعالیت هستید، به این مسئله توجه نداشته باشد. با این حال شما نباید از آن غافل شوید. یک صندلی راحت تمایل برای انجام کارهای را نیز افزایش خواهد داد.

  مدیریت زمانانجام چند اقدام به صورت همزمان

  از دیگر اشتباهات رایج این است که افراد به صورت همزمان چند اقدام را در دستور کار خود قرار می دهند. این امر در حالی است که شما با این اقدام کیفیت و تمرکز خود را کاهش خواهید داد که در اکثر موارد نیاز به تکرار عمل را افزایش می دهد.

  این مسئله اگرچه در ظاهر سرعت انجام کارها را افزایش می دهد، با این حال در عمل کاملا عکس این قضیه رخ می دهد و باعث فشار بیش از حد نیز می شود. در نهایت فراموش نکنید که در بهترین حالت، شما تنها می توانید دو اقدام را که به تمرکز بالا نیاز ندارند، به صورت همزمان انجام دهید.

  محیط کاری بیش از حد پرسر و صدا

  شما به سکوت کافی برای انجام اقدامات خود نیاز خواهید داشت. در این رابطه توصیه می شود که از گوشی های مخصوص کاهش صدای محیط استفاده کرده و تا حد امکان، زنگ های هشدار و صداهای بلند را کاهش دهید. برای مثال می توان نوتیفیکیشن های گوشی تلفن همراه خود را غیرفعال کرد. این مسئله کمک خواهد کرد تا امکان حفظ تمرکز، شکل گیرد.

  توجه به نظر دیگران

  این امر طبیعی است که افراد در رابطه با شما نظرات مختلفی را داشته باشند. با این حال آیا لازم است تا به آن توجه نمایید؟ درواقع بسیاری از افراد در تلاش برای جلب رضایت اطرافیان و رفع توقعات آنها هستند. این امر بدون شک زمان و انرژی زیادی را از شما خواهد گرفت. در این راستا فراموش نکنید که افراد با یکدیگر متفاوت بوده و این امر ممکن است به تفاوت دیدگاه ها منجر شود. به همین خاطر مهارت نه گفتن و بی تفاوت بودن را در خود تقویت نمایید تا بتوانید براساس برنامه و ویژگی های منحصر به فرد خود، مسیر موفقیت را طی کنید.

  برنامه کاری غیرواقعی

  نکته آخری که باید در مدیریت زمان به  آن توجه داشته باشید این است که انتظارات شما از خودتان باید کاملا واقعی باشد. در این رابطه نباید اجازه دهید که زندگی شما صرفا در کار کردن خلاصه شود. این امر باعث خواهد شد تا پس از مدتی با احتمال درگیر شدن با افسردگی مواجه شوید.

  به همین خاطر برای مدیریت زمان حتی برنامه روزانه شما باید منطقی باشد، با این حال زمان های خالی ای را هم در نظر بگیرید که در صورت مناسب بودن شرایط، اقدامات بیشتری را انجام دهید. با این اقدام امکان فعالیت برای چندین سال در یک حوزه بدون احساس فشار بیش از حد و ناامیدی، امکان پذیر خواهد بود. 

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار + 4 =