نگاهی بر انواع کوچینگ

  بخش هفتم

  0
  44
  انواع کوچینگ

  انواع کوچینگ

  انواع کوچینگ

  نویسنده: شیرین داراپور

   کوچینگ چیست؟ کوچینگ علمی نسبتاً جدید در ایران و با قدمتی حدود چهل سال در کشورهای توسعه‌ یافته است. تاریخچه کوچینگ و اینکه کوچینگ چه هست و چه نیست؛ تفاوت‌ ها و شباهت‌ های آن با سایر حرفه‌ها و صلاحیت‌ های تعریف شده یک کوچ حرفه‌ ای در فدراسیون بین‌ المللی کوچینگ (ICF)؛ مباحثی بودند که مطالب قبل به آن پرداخته شد. در این مطلب به ذکر و توضیح انواع کوچینگ خواهیم پرداخت.

   

  انواع کوچینگ

  اگر به یاد داشته باشید در تعریف کوچینگ اشاره کردیم که کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است که در فرآیند آن، کوچ با مهارت‌ ها و ابزارهایی که دارد و مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، به افزایش توانایی ‌های شخصی و حرفه ‌ای خویش دست می ‌یابند، این مفهوم و کاربردی که در جای ‌جای زندگی افراد ایجاد می ‌کند، باعث به وجود آمدن شاخه ‌ها و تخصص ‌های زیادی در حرفه کوچینگ شده است.

  از رایج‌ ترین این تخصص‌ ها می‌ توان از کوچینگ زندگی Life Coaching، کوچینگ عملکرد Performance coaching، کوچینگ توسعه فردی Personal Development Coaching، کوچینگ مهارتی Skills Coaching، کوچینگ سلامت Health Coaching، کوچینگ مسیر شغلی Career Coaching و کوچینگ کسب ‌و کار Business Coaching نام برد. در ادامه تعریف مختصری از هر کدام را خواهیم داشت.

  انواع کوچینگکوچینگ زندگی

  کوچینگ زندگی، حرفه‌ای است که با استفاده از قدرت تعهد در مراجع و سؤال‌های قدرتمند از طرف کوچ، مراجع را به نتایج ملموسی در تمامی ابعاد زندگی سوق می‌دهد. یک کوچ زندگی با تمرکز بر ارزش‌ها و باورهای شما و پیدا کردن موانع ذهنی‌تان کمک می‌کند تا فاصله میان جایی که هستید (وضعیت موجود) تا جایی که می‌خواهید باشید (وضعیت مطلوب) را به درستی پر کنید.

  کوچینگ بهبود عملکرد

  کوچینگ بهبود عملکرد به صورت اختصاصی روی افزایش بهره‌وری و افزایش استفاده از پتانسیل‌ های درونی انسان‌ها متمرکز است. یک کوچ بهبود عملکرد، خواسته‌های واقعی و عمیق شما را به سطح آگاهی‌تان می‌آورد و با بررسی دلایل داشتن آن خواسته‌ها در شما انرژی و انگیزه کافی در جهت حرکت و خارج شدن از منطقه امن خودتان را فراهم می‌کند. امروزه کوچینگ بهبود عملکرد برای افزایش اثربخشی و بهره‌وری حداکثری کارمندان یک سازمان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است.

  کوچینگ مهارتی

  در کوچینگ مهارتی تمرکز بر مهارت‌ های اصلی مراجع برای ایفای نقش‌ هایی است که باید انجام دهند. کوچینگ مهارت نیز نتایج خوبی را برای دستیابی به تعدادی از اهداف توسعه مهارت‌های مرتبط با نیازهای سازمان کسب کرده است. 

  کوچینگ سلامت

  کوچینگ سلامت از انواع کوچینگ با در نظر گرفتن فردیت زیستی شما دغدغه‌های سلامتی‌تان را پوشش می‌دهد. یک کوچ سلامت، حمایتگر شما با هر هدفی ازجمله کاهش وزن، افزایش انرژی، تغییر رژیم غذایی و… است تا به اهداف سلامتی خود از طریق تنظیم سبک زندگی دست یابید.

  کوچینگ مسیر شغلی

  کوچینگ مسیر شغلی نیز یکی از تخصص‌های کوچینگ است که به مراجع جهت انتخاب شغل مناسب، حفظ انگیزه و موفقیت در آن کمک می‌کند. مخاطبان این کوچینگ طیف گسترده‌ای از افراد را در برمی‌گیرند.

  برای مثال کسانی که می ‌خواهند بهترین شغل مناسب خود را کشف کنند، افرادی که مدام در حال تغییر شغل هستند و دچار افت انگیزه می ‌شوند یا به چند موضوع شغلی علاقه دارند و انتخاب یکی از آن‌ ها برایشان سخت است، افرادی که نمی‌ دانند کارمندی برایشان مناسب است یا کسب ‌و کار شخصی می ‌توانند از این نوع کوچینگ بهره ببرند.

  همچنین مدیرانی که تمایل دارند پرسنل خود را در بهترین جایگاه شغلی قرار دهند تا اثربخشی و بهره‌وری بالایی ایجاد کنند می‌توانند از کوچ مسیر شغلی کمک بگیرند.

  بیشتر بخوانید:  نگاهی به صلاحیت های یک کوچ

  انواع کوچینگکوچینگ کسب‌ و کار

  در نهایت به کوچینگ کسب‌ و کار می‌رسیم که خود شامل شاخه‌های متعددی است. کوچ راهبری Leadership Coach، کوچ اجرایی Executive Coach، کوچ سازمانی Organizational Coach، کوچ کسب ‌و کارهای کوچک SMEs Coach و کوچ کسب‌ و کارهای یک‌نفره Solopreneur Coach. تفاوت این کوچ‌ها در افرادی است که با آن‌ها کار می ‌کنند، برخی با مدیران ارشد و اجرایی و برخی با مدیران عامل و رهبران سازمان همکاری دارند.

  همان‌طور که می ‌بینید کوچینگ در سازمان ‌ها از جایگاه خاصی برخوردار است و از چندین سال پیش مورد استقبال کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته قرار گرفته برای مثال شرکت IBM در دهه 90 میلادی جزو اولین شرکت‌هایی بود که از کوچینگ به عنوان یک ابزار راهبردی برای توسعه کسب‌وکار خود استفاده کرد.

  این شرکت موفقیت ‌های زیادی به دست آورد که می ‌توان از آن جمله به تغییر رفتار سازمانی به سمت حرفه ‌ای شدن و کارایی و اثربخشی یاد کرد که جایگاه کوچینگ در سازمان‌ها را پررنگ کرد و باعث شد تمام کشورهای دنیا توجه ویژه‌ای به کوچینگ در سازمان‌ها داشته باشند.

  در کشور ما نیز چند سالی است که سازمان‌ های معتبر و تحول ‌یافته از کوچینگ استفاده می‌کنند و نتایج چشمگیری را برای خود رقم زده‌اند. در صنعت چاپ و بسته‌بندی نیز چندین چاپخانه معتبر، کوچینگ را به فرهنگ‌سازمانی خود تبدیل کرده و در مسیر رسیدن به استانداردهای جهانی گام برمی‌دارند و از همان ابتدا نتایج ملموسی را نیز کسب کرده‌اند. به امید علمی‌تر شدن صنایع در سرزمینمان ایران. انواع کوچینگ

  منتظر تعریف و بررسی کوچینگ کسب ‌و کار در شماره بعدی باشید…

  Shdarapour@

  مطلب قبلیبازاریابی پنج بعدی روشی برگرفته از بازاریابی عصبی
  مطلب بعدیبخش اول: طراحی در چاپ فلکسوگرافی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  پنج + 4 =