پیش‌ بینی بازار جهانی بسته بندی های بیوپلاستیک تا سال 2024

ترجمه: محمود سمیعی

0
113
بسته بندی های بیوپلاستیک

صنعت پلاستیک کمک بزرگی به اقتصاد جهانی می‌ کند و فناوری‌ ها و مواد اساسی را برای همه بخش‌ های اصلی جامعه ارائه می‌ دهد. با تأکید جدید بر پایداری مبدل‌ های بسته‌ بندی پیشرو و برندهای معتبر مواد غذایی و آشامیدنی‌ ها، تقاضای بیشتر و فرصت‌ های بهتری برای استفاده از بسته بندی های بیوپلاستیک به وجود آمده است.

 آخرین گزارش‌ های Smithers Pira از وضعیت بازار و آینده بسته بندی های بیوپلاستیک -که طبق آن وضعیت تا سال 2024 را پیش‌ بینی کرده است- نشان می‌ دهد که مصرف بیوپلاستیک در بسته‌ بندی به‌طور متوسط سالانه 16.2 درصد رشد خواهد کرد و باارزش بازار بیش از دو برابر از 4.4 میلیارد دلار در سال 2019 به 8.8 میلیارد دلار در سال 2024 و به رشد متوسط سالانه 15 درصد خواهد رسید.

نمونه‌ های جدید بسته بندی های بیوپلاستیک اخیراً به شکل نمونه کارهای پلیمری در اختیار تولیدکنندگان و کاربران سیستم‌ های بسته‌بندی قرار گرفته است؛ بنابراین سهم بیوپلاستیک در بازارهای بسته‌بندی پلاستیک نسبتاً متوسط است، اگرچه نرخ رشد پیش‌بینی شده بسیار فزاینده و جذاب است.

با تقاضا برای این مواد جدید در بازارهای جهانی بسته‌ بندی و با پیش‌ بینی همه مناطق برای رشد دورقمی در طی پنج سال، آینده بسته بندی های بیوپلاستیک تا سال 2024 روند کلیدی زیر را در حال هدایت صنعت بیوپلیمر نشان می‌دهد.

بسته بندی های بیوپلاستیکبازیافت پلاستیک:

وضعیت محیط تجاری بازیافت پلاستیک ممکن است تأثیر عمیقی بر انگیزه‌ها و فوریت‌های لازم برای توسعه راه‌حل‌های بیوپلیمر و مشکلات زیست‌محیطی مربوط به پلاستیک داشته باشد.

پلیمرهایی از مواد اولیه طبیعی:

در صورت تقاضای اضافی و قابل‌توجه برای برنامه‌های بسته‌بندی پلاستیک، پلیمرهای طبیعی مانند نشاسته و سلولز قابل‌تجزیه وجود دارد که مورداستفاده قرار می‌گیرد.

پلیمرهای پلی‌استر آلیفاتیک تخریب‌پذیر:

استفاده از پلیمرهای پلی‌استر آلیفاتیک و معطر در بسته‌بندی رشد خواهد کرد. به‌طورکلی تقاضا افزایش می‌یابد و به‌خصوص با حمایت از پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر oxo مانند پیشنهاد اتحادیه اروپا در ماه مه 2019 حمایت می‌شود.

یک چالش مهم:

ویژگی پلاستیک‌ های موجود استحکام کششی و به‌ویژه مقاومت در برابر حرارت را افزایش می‌دهد که این نکته اجازه‌ی جایگزینی آن‌ها (پلاستیک‌های پلی‌استر غیرقابل تجزیه) را با پلاستیک‌های چون PET (پلی‌اتیلن ترفنالات) و PBT (پلی بوتیلن ترفنالات) صادر می‌کند.

پلیمرهای ساخته‌شده توسط میکروارگانیسم‌ها:

استفاده از پلی هیدروکسی آلکانواتها (PHA) نیز در بسته‌بندی رشد می‌کند. اگرچه آن‌ها به‌طورکلی قابل‌تجزیه نیستند، PHA های تولیدشده ازنظر بیولوژیکی خواص فیزیکی تقریباً قابل‌مقایسه با پلی‌استرهای PET معمولی دارند؛ بنابراین علاقه و فعالیت زیادی برای تکمیل و تجاری‌سازی فن‌آوری‌های مرتبط با تولید و کاربرد PHA وجود دارد.

بسته بندی های بیوپلاستیکبیشتر بخوانید: بخش 7 از سیر تا پیاز بسته بندی پلاستیکی

پلیمرهایی از مونومرهای مشتق شده زیستی:

اسید polylactic PLA، بیو PET و زیستی پلی‌الیفین‌ها پلاستیک‌های بسته‌بندی اصلی هستند که از مونومرهای (مولکولی که می‌تواند به دیگر مولکول‌های یکسان پیوند داده شود تا یک پلیمر جدید تشکیل شود.) بیولوژیکی تولید می‌شوند.

زیست شناسان Biomonomers:

طبق تحقیقات توسعه چشمگیری در شناسایی و بهسازی مسیرهای مناسب تجاری از طریق این فرایندهای بیوشیمیایی در مورد مواد شیمیایی مهم صنعتی وجود دارد. منافع صنعتی در این مورد «مواد شیمیایی سبز» ازجمله علاقه شدید به برنامه‌های بالقوه آن‌ها در حوزه مواد بیوپلیمر برای بسته‌بندی گسترده شده است. اسید پلی آمین (PLA)، بیو PET و زیستی پلی الیفین‌ها، پلاستیک‌های بسته‌بندی اصلی هستند که از مونومرهای بیولوژیکی تولید می‌شوند.

تجزیه/ تخریب فیزیکی:

این احتمال وجود دارد که بحث در مورد ارزش و سودمندی محیطی از تخریب فیزیکی و تکه‌تکه شدن به‌عنوان یکی از استراتژی‌های مقابله با موارد پلاستیکی دور ریخته شده و سایر موارد زباله‌های پلاستیکی، بسیار طولانی‌مدت باشد.

شرکت‌های بیوتکنولوژی:

دوره پیش‌بینی این گزارش تا سال 2024 با ادامه کار مشخص می‌شود. با فن‌آوری‌های جدید، شرکت‌هایی در حال به وجود آمدن هستند ولی به خاطر ناکارایی بسیاری از آن‌ها به‌سرعت با نقص فنی یا مدل‌های ناپایدار تجارت ناپدید می‌شوند و از بین می‌روند. تعداد کمی از این‌ها به موفقیت و رشد خواهند رسید و بسیاری از آن‌ها توسط شرکت‌های بیوپلیمرهای مستقر یا در نهایت توسط شرکت‌های مواد شیمیایی چندملیتی و غول‌های پلاستیک به کار گرفته می‌شوند.

آخرین گزارش بازار Smithers Pira تجزیه‌وتحلیل مفصلی در مورد استفاده از بیوپلیمرهای مهم در برنامه‌های بسته‌بندی ارائه می‌دهد. طبق پیش‌بینی‌های سال 2024 بر اساس نوع بیوپلاستیکی، استفاده نهایی و بسته‌بندی بر اساس مناطق جغرافیایی رشد یافته و استفاده از پلاستیک‌های غیرقابل تجزیه کاملاً از بین می‌رود.

منبع: Smithers Pira

بسته بندی های بیوپلاستیک

مطلب قبلیچاپ مهیار؛ خوش‌فکر، توسعه‌طلب، مترقی
مطلب بعدیچهارمین دوسالانه صنعت بسته‌بندی کشور برگزار شد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

3 × 5 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.