مطابقت کامپیوتری رنگ در مرکب سازی و چاپخانه ها

0
165
مطابقت کامپیوتری رنگ

مقایسه و مطابقت کامپیوتری رنگ در تمام کارخانه‌ های مرکب‌ سازی و نیز بیشتر چاپخانه‌ ها و کارگاه‌ های بسته‌ بندی برقرار شده است و مصرف آن‌ ها با پیشرفت نرم‌ افزارها توسعه پیدا کرده و نتایج حاصل بسیار قابل‌ تقدیر و ارزشمند هستند. در ادامه مطالبی پیرامون مطابقت رایانه‌ ای رنگ، ارتباطات اینترنتی، پخش ذرات و چاپ آن‌ ها و نیز مدیریت ضایعات را به‌ اختصار شرح می‌ دهیم.

مطابقت رایانه‌ای رنگ

 دستگاه‌ های مطابقت رایانه‌ ای رنگ شامل یک اسپکتروفتومتر -که مقادیر انعکاسی در طیف حاصله از رنگ را اندازه می‌گیرد- و یک کامپیوتر -که محاسبات را انجام می‌دهد- و یک صفحه نشانگر و صفحه‌کلید و چاپگر -برای ایجاد ارتباط- است. کامپیوتر با داده‌های متنوعی براساس شرایط مرکب ذخیره کرده و فرمول رنگ از داده‌های متناسب تولید خواهد شد.

داده‌های پایه‌ای متعدد نیازهای مرکب مصرفی را انعکاس خواهد داد. فرآیند چاپ افست متداول، افست درمان یووی، چاپ حلب، چاپ اسکرین، فلکسو و گراور داده‌های پایه‌ای خودشان را خواهند داشت. ممکن است داده‌های پایه‌ای مختلف برای مقاومت‌های بالای نوری و سایر نیازهای مقاومتی وجود داشته باشد. ذخیره و بارگذاری حافظه دارای محدودیت زمانی است.

مطابقت کامپیوتری رنگطرز کار یا روش عمل

وقتی یک نمونه رنگ دریافت می‌شود و انعکاس طیف اندازه‌گیری شد، تصمیم گرفته می‌شود که به وسیله کدام روش و بر مبنای کدام داده باید مصرف شود. کاربر، پایه‌ی آن رنگ‌ها را انتخاب کرده، کامپیوتر اجازه خواهد داد که تطبیق داده شود، سپس نسبت به اهمیت و صحت مقایسه رنگ تصمیم می‌گیرد. در غیاب متامریزم و قیمت و تعیین این‌که چند فرمول و دستورالعمل جایگزین موردنیاز است چاپ دستورالعمل جایگزین را بیرون خواهد داد.

صحت عمل دسته‌بندی به وسیله درجه‌ی متامریزم یا قیمت هر کدام که بیشتر باشد انجام می‌گیرد. تعدادی از مقادیر برای سایر فاکتورها داده می‌شود بدین معنی که قضاوتی بر اساس بهترین و مناسب‌ترین فرمول می‌تواند شکل بگیرد.

ممکن است که این مطابقت و مقایسه خیلی صحیح باشد ولی تولید یا ساخت ایده‌آل آن مشکل باشد. مقایسه خیلی درست ممکن است اساساً خیلی گران‌تر از یک جایگزین باشد که تقریباً همانند نحوه صحیح آن است. فرمول درست دیگر که مورد مصرف قرار خواهد گرفت چنین معنی می‌شود: فرمولاسیون انتخاب شده ساخته و پرداخته شده و مورد آزمایش قرار می‌گیرد. اگر مقایسه آن رضایت‌بخش باشد می‌توان به تولید ادامه داد وگرنه چاپ آزمایشی به وسیله اسپکتروفتومتر اندازه‌گیری می‌شود و کامپیوتر به وسیله مقایسه‌ی دیگر برنامه اصلاحی را اجرا می‌کند. مطابقت کامپیوتری رنگ

 

 محاسن محدودیت‌ها

رایانه‌های مقایسه کننده رنگ کار ما را در زمان بسیار کوتاه انجام می‌دهند اما نه بهتر و درست‌تر از افراد باتجربه‌ای که خودشان بهترین مقایسه‌ها را در سریع‌ترین زمان انجام می‌دهند، ولی چنین افرادی را مشکل می‌شود پیدا کرد. همچنین برای به دست آوردن بهترین نتیجه، دستگاه باید به وسیله‌ی فردی که مقایسه رنگ را خوب می‌فهمد، سرپرستی شود. تحت این شرایط می‌توان ارزان‌ترین مقایسه متامریزمی را با نظم و ترتیب به وجود آورد که با چشم انسان نمی‌توان به دست آورد. به هر حال باید در نظر گرفت که هنوز محدودیت‌هایی برای رنگ‌های فلوئورسنت و متالیک وجود دارد که درجه درستی رنگ‌هایی که با فام‌های خنثی احساس می‌شود که چیزی بیشتری لازم دارند.

 از نقطه‌نظر نگاه کنترل بااهمیت‌ترین چهره یک رنگ که یک اسپکتروفتومتر تولید می‌کند عبارت از تعریف عددی و غیرقابل تغییر رنگ است که بتوان برای مقایسه ماه‌ها و سال‌ها از آن استفاده کرد.

 ارتباطات اینترنتی

ارتباطات الکترونیکی به‌شدت در دهه‌های اخیر بهبود یافته است و به همان نسبت مرکب‌سازان نیز سرویس‌های سریع‌تری را از این طریق ارائه می‌دهند. تحویل روزانه مرکب امکان‌پذیر شده و استاندارد تحویل کالا معمولاً ۲۴ ساعت است. در این شرایط محاسن دسترسی به رایانه‌های مقایسه رنگ، بدون نیاز به نصب دستگاه چاپگر یا کاربر متخصص امکان‌پذیر است.

اسپکتروفتومتر برای مقایسه و اندازه‌گیری رنگ وجود دارد و داده‌ها به سازنده مرکب انتقال داده می‌شود. دستورالعمل ترکیب کردن و به دست آوردن فام مورد درخواست به وسیله تولیدکننده انجام و تحویل سریع آن مهیا شده و یا عین دستورالعمل به همراه تأمین رنگ‌های اصلی به محل چاپخانه منتقل و در دسترس کاربر دستگاه چاپ قرار می‌گیرد و تسهیلات مقایسه و تطبیق رنگ نیز فراهم می‌شود. شماری از سازندگان مرکب از حالت ساده‌ فرموله کردن جلوتر رفته و سال‌ها است که ترکیب و مخلوط رنگ‌ها را به صورت یک برنامه اتوماتیکی انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع مرکب های چاپ امنیتی

مطابقت کامپیوتری رنگ مرکب‌ های جهانی

شرکت فلینت توانسته واحد کنترل و مطابقت رنگ الکترونیکی در قسمت لابراتوار خود به وجود آورد که مشتری (مصرف‌کننده) توسط اسپکتروفتومتر داده‌های موردنیاز از نمونه درخواستی را به وسیله اینترنت به آزمایشگاه شرکت فلینت منتقل می‌کند. سرعت انتقال اطلاعات به وسیله اینترنت در مقایسه با سایر روش‌ها بسیار بالاتر است.

این روش اجازه انتقال سالم و امن داده‌های رنگ را امکان‌پذیر می‌سازد و فرمول رنگ به وسیله‌ی متخصص فلینت آماده و اطلاعات خود رنگ و یا عین تصویر به مشتری به وسیله‌ی اینترنت منتقل و به صورت دیداری تأیید گرفته و مرکب حداکثر در ۲۴ ساعت تحویل می‌شود. مطابقت کامپیوتری رنگ

 منافع مورد ادعای فلینت

منافع ادعایی شرکت فلینت شامل موارد زیر می‌شود:

– حذف امتحان عینی و اشتباه روش‌های مقایسه‌ای کاربردی؛

– دقت نابرابر بین انعکاس رنگ نمونه‌ها و رنگ روی صفحه‌ی نمایشگر برای مقایسه‌ی الکترونیکی رنگ‌ها و تأیید آن‌ها؛

– توانایی اندازه‌گیری رنگ‌های مشتری و مخلوط کردن مطابق رنگ مرکب در همان لحظه؛

– حذف زمان تحویل نمونه‌ی فیزیکی رنگ از لابراتوار مشتری و برگشت آن برای آزمایش مشتری؛

– روش هماهنگ شده تأمین و جبران رنگ و تطابق تغییرات و نوسانات در محدوده وسیعی از سطوح چاپی؛

– توانایی برقراری استاندارد رنگ جهانی پایدار که هرگز تحت تأثیر زمان و نور محیط قرار نمی‌گیرند؛

– حمایت مصرف مبادله‌ی داده‌های الکترونیکی ایمیل و فناوری‌های اینترنتی.

تهیه فرمول مرکب

با شروع فرآیند یک چاپگر، داده‌های طیفی از رنگ‌های موردنظر حاصل از اسپکتروفتومتر را اندازه‌گیری می‌کند. این داده‌های طیفی به صورت مطمئن و سالم از طریق اینترنت به آزمایشگاه رنگ فلینت که مجهز به دستگاه «ایکس رایت» و نرم‌افزار پستی رنگ (Color Mail)  است، منتقل می‌شود. این اطلاعات طیفی با کاربرد داده‌های ذخیره‌ای گسترش پیدا کرده با رنگ‌های مرکب فلینت تجزیه و تحلیل می‌شود و فرمول مرکب تولید می‌گردد. داده‌های طیفی و معرفی رنگ برای فرمول آن با رنگ اصلی روی دو صفحه نمایشگر کنار هم نمایش داده می‌شود و برای کاربرد صحیح بر اساس معیارهای زیر ارزیابی می‌شود:

 دلتا E:

این داده اختلاف کلی بین نمونه و فرمول رنگ با فضای سه‌بعدی رنگ را معرفی می‌کند. ممکن است کمترین ارزش دلتا  Eخوانده شده با بهترین فرمول مطابقت داشته باشد.

بهترین منحنی مناسب:

این مورد یک دوستدار گرافیکی مقایسه‌ای استاندارد ارزش‌های انعکاسی در طیف مرئی برای کاربر است. یک منحنی انعکاسی مقایسه‌ی صحیح مقطع طولی استاندارد را تحت منابع مختلف نوری نشان می‌دهد.

مقایسه روی نمایشگر:

یک تخمین ایده‌آل رنگ روی نمایشگر است که می‌توان با کاربرد «ایکس رایت» جدید روی یک فناوری مقایسه‌ای رنگ ساخت.

 زمانی آزمایشگاه از صحت فرمول راضی است که داده به‌طور صحیح به منبع اصلی فرستاده شود تا به وسیله‌ی نمایشگر شبکه‌ای با مانیتور کالیبره شده تأیید شود.

 وقتی‌که رنگ حاصل با رنگ اصلی تأیید شد، فرمول رنگ به مسئول فرمول ارسال می‌شود و نیازهای تولید برای مقدار لازم رنگ وارد می‌شود و مرکب با 1/0 دقت و صحت تولید می‌شود. تولید سپس مخلوط و آزمایش و به وسیله اسپکتروفتومتر خوانده می‌شود.

در این خواندن داده‌های مقایسه مطابقت داده می‌شود. وقتی رنگ نوساناتی نداشت، مرکب بسته‌بندی شده و برای مشتری ارسال می‌شود. اگر مرکب از حالت استاندارد مقایسه خارج شود، برنامه‌ی رایانه یک فرمول اصلاحی برای آن صادر می‌کند. در ۸۵ درصد از ظرفیت کاری نیازی به اصلاح نیست ولی در ۱۵ درصد باقی‌مانده می‌توان اصلاحی انجام گیرد.

 سیستم تأمین سریع (High Organization Technology): از شرکت هوبر آلمان متناوباً روش انتقال سریع با هدف مناسب‌تر کردن فرآیندهای اداری تأمین مرکب شده است. برنامه‌ی رایانه‌ای مسئولیت مدیریت موجودی را تقبل می‌کند. طراحی، سفارش، انتقال سفارش کنترل مواد دریافتی برای مشتری، راحت کردن آن‌ها از نظر صرف زمان، هدف پایه و اصلی آن‌ها است.

مطابقت کامپیوتری رنگ پخش ذرات و پمپ آن‌ها

پخش ذرات و پمپ آن‌ها یک عمل استاندارد است که در مرکب‌های روزنامه‌ای و مرکب‌های رول حرارتی به صورت مقادیر بزرگ انجام می‌گیرد (مخازن یک تنی). مرکب‌های روزنامه‌ای با تانکر به انبارهای مصرف که تانک‌ها و مخازن بزرگ در آن استقرار پیدا کرده است منتقل می‌شود و نهایتاً به وسیله‌ی پمپ برای مصرف انتقال پیدا می‌کند. مرکب‌های هیت‌ست در مخازن یک تنی حمل می‌شود که روی مخازن مشابه تعبیه شده در محل مصرف سوار می‌شود و با پمپ برای چاپ انتقال پیدا می‌کند.

وقتی مخزن خالی می‌شود، مخزن خالی به کارخانه‌ی مرکب‌سازی ارسال و دوباره پر شده و به محل مصرف برگشت داده می‌شود؛ بنابراین ارسال مرکب‌های هیت‌ست توسط مخازن، رشد قابل‌توجهی پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود که به مقدار ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

اکنون تعداد مصرف‌کنندگان در مقادیر زیاد مرکب‌های افست ورقی به ویژه در چهاررنگ افزایش پیدا کرده است و کم‌کم مصرف مرکب در ظروف کوچک‌تر حذف می‌شود. اکنون همگی منتظر برنامه‌های اتحادیه اروپا برای بازیافت ظروف مرکب هستند. حمل مرکب در بسته‌های ۲۰۰ کیلویی شروع شده است. توسعه، رشد اصول و روش‌های انتقال مرکب برای چاپ به وسیله‌ی پمپ مستقیم از ظروف ۲۰۰ کیلویی به ویژه برای چهار رنگ فرآیندی است که به تدریج رشد کرده و با کاربرد فناوری‌های جدید ضایعات در محیط کار در حال کاهش هستند.

مدیریت ضایعات

درجه توجه به مدیریت ضایعات از چاپخانه‌ای به چاپخانه‌ی دیگر متفاوت است. حتی از یک چاپکار به چاپکار دیگر نیز متفاوت است. به هر حال به صورت عام مرکب‌های چاپ از نظر خطر زیست‌محیطی درجه‌بندی شده و روش مقابله با آن‌ها بر اساس قوانین مناسب و روش‌های علمی موردبررسی است.

تأمین‌کنندگان مرکب حالا گزینه‌های مدیریتی ضایعات را به صورت بخشی از خدمات پس از فروش خود مطرح می‌کنند. با انجام این کار آن‌ها به مشتریان خود کمک می‌کنند تا روش امحای ضایعات بر اساس قوانین مربوط را با هزینه کمتری انجام دهند.

مطابقت کامپیوتری رنگ

مطلب قبلی رهبران تجاری و 3 وظیفه اصلی آن ها در دنیای کسب و کار
مطلب بعدیدفاع از نماینده تشکل سراسری صنعت چاپ از سوی 21 تشکل چاپی کشور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

پنج + 17 =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.