نکات مهم و ضروری هنگام خرید دستگاه چاپ افست دست دوم

نویسنده: سید‌کمال میرپور

0
310
ماشین های قدیمی و دست دوم چاپ

چاپ و نشر آنلاین؛ با توجه به گرایش بخش عمده‌ای از خریداران دستگاه چاپ افست دست دوم بعضاً برخی مشکلات و معضلات گریبان خریداران را می‌گیرد و موجب اتلاف سرمایه می ‌شود.

برخی از خریداران این‌گونه دستگاه‌های کارکرده، به فاکتور قیمت و شرایط پرداخت بیش از سایر پارامترها و شاخص‌ها که می‌تواند سرمایه‌گذاری آن‌ها را سود‌آور و یا با ضرر همراه سازد توجه می‌نمایند. این در حالی است که توجه و تمرکز بیشتر بر بعضی نکات مهم و اساسی، می‌تواند برای سرمایه‌گذاران دستگاه چاپ افست دست دوم، خریدی مطمئن و سود‌آور را تضمین کند.

در این‌راستا، در این مقاله نکات ضروری و لازم هنگام خرید دستگاه چاپ افست دست دوم را برخواهیم شمرد و سپس به شرح و بسط هریک خواهیم پرداخت.

 نکات بسیار مهم انتخاب و خرید دستگاه چاپ افست دست دوم

1- شرایط و عملکرد دستگاه کارکرده؛

2- تجهیزات، سیستم‌های اصلی و سیلندرها؛

3- عمر دستگاه؛

4- برند یا نام تجاری دستگاه؛

5- تجهیزات و سیستم‌های تکمیلی؛

6- فروشنده دستگاه، اعتبار و نحوه پشتیبانی؛

7- قیمت دستگاه.

در ادامه به شرح موارد فوق می‌پردازیم.

دستگاه چاپ افست دست دومشرایط و عملکرد دستگاه کارکرده

اگر خریدار قادر به مشاهده کار دستگاه مورد نظر خود از نزدیک نباشد، یقیناً نمی ‌تواند از عملکرد و قابلیت‌های دستگاه مطمئن شده و تولید آن‌را در آینده تخمین زند. این امر درست مشابه خرید اتوموبیلی است که خاموش به فروش می‌رسد.

در مورد خرید دستگاه چاپ افست دست دوم، خریدار باید کاملاً هوشیارانه عمل نماید و حتی با کمی دید شکاکانه به خرید خود بنگرد و حساسیت بسیاری برای بازدید و مشاهده عملکرد دستگاه داشته باشد و شخصاً و یا توسط کارشناس متخصص، از ماشین در حال کار و تولید بازدید نماید؛ خصوصاً هنگامی‌که دستگاه توسط فروشنده‌ای‌ ناشناس و غیرمعتبر معرفی می‌شود.

کمترین درخواست از فروشنده دستگاه، مشاهده عملکرد دستگاه در حال کار و تولید می‌باشد تا ضمن بررسی وضیعت کلی دستگاه در حال کار، با کنترل دقیق نمونه‌های کار چاپی از وضیعت کلی و سلامت دستگاه مطلع شد. تردید نباید داشت که در صورت وجود هرگونه مشکل فنی در دستگاه، حتی بهترین نمونه‌های تولید‌شده می‌تواند این مشکلات را که گاهاً می‌توانند اساسی باشند، آشکار سازند؛ لذا نمونه‌ها باید به‌دقت کنترل و مشاهده شوند تا فاقد مشکلات و خطاهای چاپی ناشی از ایرادات و مشکلات فنی دستگاه باشند.

سؤالاتی که در این بخش باید از فروشنده و یا صاحب دستگاه پرسید به این شرح‌اند:

– حداکثر سرعت تولید دستگاه چه‌قدر می‌باشد؟

– آیا به‌صورت عادی ماشین با سرعت بالا کار می‌کند یا خیر؟ اگر خیر، به چه علت؟

– آیا امکان رکوردهای تولید‌شده قبلی وجود دارد یا خیر؟

– آیا برنامه‌ریزی منظم و ثبت‌شده‌ا‌ی برای سرویس و نگه‌داری دستگاه وجود دارد یا خیر؟ اگر وجود داشته، به چه صورت بوده است؟

– تعداد و علت‌های توقف کامل دستگاه و عدم تولید آن به چه صورت بوده است؟

– آخرین‌بار که دستگاه تعمیر و یا تعویض قطعه داشته چه زمان بوده و چه قطعه‌ا‌ی تعویض شده است؟

این سؤالات به‌نوبه خود نمی‌تواند همه مسائل و مشکلات احتمالی را آشکار سازد، اما این گفت‌وگو می‌تواند هرگونه شک و تردید را در مورد عملکرد دستگاه برطرف سازد.

در کنار این کنترل‌ها و سؤالات، تلاش برای کسب اطلاعات از سایر چاپخانه‌داران نزدیک و همسایه و پرس‌وجو از آن‌ها می‌تواند بسیار مؤثر و مفید باشد.

 

تجهیزات، سیستم‌ های اصلی و سیلندرها

مطلع‌شدن از وضعیت سلامت و عملکرد کلیه تجهیزات و سیستم‌های اصلی و جانبی دستگاه چاپ از قبیل تجهیزات تولید و انتقال نیرو، سیلندرها، تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی علاوه‌بر ایجاد اطمینان در خریدار، امکان تخمین طول عمر دستگاه را برای او فراهم می‌سازد.

کنترل وضیعت و کارایی تجهیزاتی از قبیل کنترل سیستم واحد انطباق، سیستم رطوبت‌دهی و تجهیزات مربوط به آن، سیستم مرکب ‌دهی و همچنین سلامت و عملکرد سیلندرها و تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی و سایر تجهیزات جانبی می‌بایست به‌دقت مورد بررسی و کنترل قرار گیرد تا از به‌وجود‌‌آمدن توقف و عدم تولید ماشین در آینده به‌علت مشکلات و ضعف فنی جلوگیری شود.

با رجوع به مثال خرید اتوموبیل، این‌گونه کنترل‌ها دقیقاً مانند کنترل وضیعت و کارکرد موتور و سایر سیستم‌ های مهم اتوموبیل و همچنین آگاه‌شدن از برنامه زمان‌بندی‌شده سرویس تعویض روغن‌موتور و گیربکس و تعویض لوازم و قطعات مورد نیاز در زمان استفاده می‌باشد که می‌تواند علاوه‌بر حصول اطمینان از سلامت موتور، طول عمر و زمان مفید استفاده از آن‌را نیز برای خریدار به‌طور تقریبی مشخص کند.

نکته اساسی در این بخش، توجه به این امر است که آیا ماشین چاپ دچار توقف طولانی‌مدت به‌علت تعمیرات اساسی و انتظار برای ورود قطعه و یا وسیله خارجی به داخل شده است یا خیر؟

بیشتر بخوانید: سیستم‌ ها و نرم ‌افزارهای مرکب

دستگاه چاپ افست دست دومعمر دستگاه

حلقه اصلی در انتخاب دستگاه چاپ افست دست دوم، مقدار کارکرد دستگاه می‌باشد و نه سن و طول عمر آن. هر مقدار کارکرد و تولید ماشین چاپ افزایش می‌یا‌بد به همان اندازه استهلاک و فرسودگی قطعات و تجهیزات دستگاه بیشتر می‌شود. بنابراین سن دستگاه همواره نمی‌تواند پارامتر قابل اتکایی جهت انتخاب دستگاه چاپ افست دست دوم باشد، اما از طرفی باید به این نکته هم توجه داشت که دستگاه‌های با عمر بسیار بالا و یا از خط تولید خارج‌شده که دارای قیمت‌های پایینی هم می‌باشند، همواره با مشکلات فنی بسیاری روبه‌رو هستند و یقیناً می‌توانند سرمایه‌گذاری را غیرسودمند و مضر نمایند و خریداران را با مشکلاتی از این قبیل روبه‌رو سازند:

– مشکل عدم تداوم پشتیبانی کمپانی سازنده از لحاظ تأمین لوازم و قطعات مورد نیاز دستگاه خریداری‌شده قدیمی؛

– عدم سود‌آوری دستگاه به‌علت فقدان قابلیت‌هایی از قبیل سرعت بالا و نداشتن تجهیزات و امکانات اضافی؛

– عدم قابلیت ارتقاءپذیری دستگاه به‌علت طول عمر بالا و خارج‌شدن از خط تولیدات و پشتیبانی کمپانی سازنده ماشین.

توجه به نکات فوق مانع سرمایه‌گذاری غیرمطمئن خریداران می‌شود و در عین‌حال آن‌ها را به یک سرمایه‌گذاری و خرید مطمئن و در عین‌حال صحیح دستگاه چاپ افست دست دوم راهنمایی می‌نماید. طبیعتاً انتخاب دستگاه قدیمی که دارای کمترین امکانات و قابلیت تولید است و مکرراً دچار مشکلات ناشی از استهلاک و خرابی قطعات و لوازم می‌شود، هرگز یک سرمایه‌گذاری موفق و سود‌آور را به‌دنبال نخواهد داشت.

 

برند یا نام تجاری دستگاه چاپ

نام تجاری معتبر، مساوی است با بهای بیشتر پرداختن برای خرید دستگاه؛ چه دستگاه نو و چه دستگاه کارکرده و دست‌دوم.

بهترین و معتبرترین سازندگان ماشین‌آلات چاپ افست، سال‌های زیادی است که در حال ساخت، تحقیق و ارتقاء کیفیت تجهیزات و دستگاه‌های خود می‌باشند. این کمپانی‌ها همواره در تلاش هستند که دستگاه‌های تولید خود را بر اساس فن‌‌آوری روز و بر اساس نیاز بازارهای جهانی ارتقاء کیفی دهند و در همین رابطه با صرف هزینه‌های سنگین و به‌کار‌گیری بهترین نیروهای متخصص و باتجربه و همچنین باکیفیت‌ترین مواد اولیه و قطعات و لوازم نوین، در تلاش هستند تا تولیدات خود را با شرایط روز و نیاز بازار منطبق نمایند.

آن‌ها به فکر ارتقاء و بهینه‌نمودن سیستم‌ها و تجهیزات دستگاه‌های تولید‌شده خود می‌باشند تا هرچه بیشتر عملکرد و کارایی ماشین‌آلات ساخت خود را افزایش دهند. این سیاست کلان سازندگان معتبر و مشهور، همواره برای خریداران قابل احترام و اطمینان و همچنین اعتماد بوده و می‌باشد و به همین‌دلیل نیز ماشین‌آلات دست‌دوم این سازندگان برای خریداران ارزشمند و قابل خریداری است.

ماشین‌آلات دست‌دوم ساخت این سازندگان، هنوز از کیفیت و راندمان تولید بالایی برخوردار می‌باشند. این درحالی است که کماکان قطعات یدکی بسیاری از ماشین‌آلات، حتی ماشین‌آلات قدیمی، توسط خود سازندگان تولید و عرضه می‌شود و لذا ماشین‌آلات چاپ افست با نام تجاری معتبر و مشهور، همواره از پشتیبانی فنی و لوازم یدکی مطمئن برخوردار هستند و این از نکاتی است که خریداران دستگاه چاپ افست کارکرده هنگام خرید باید به آن توجه کافی داشته باشند.

اشاره به این نکته نیز لازم است که با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی ماشین‌آلات چاپ و تغییر روش‌ها و الگوهای چاپ، سازندگان برندهای معتبر ماشین‌آلات چاپ نیز تمایلی به پشتیبانی دائمی ماشین‌آلات قدیمی ساخت خود ندارند و لذا خریداران باید با توجه به این امر، ماشینی را انتخاب نمایند که از طول عمر بالایی برخوردار نباشد.

دستگاه چاپ افست دست دومتجهیزات و سیستم ‌های تکمیلی

در حال‌حاضر عمده ماشین ‌آلات چاپ افست امروزی، فراتر از یک ماشین چاپ عمل می‌کنند.

اکثر سازندگان ماشین ‌آلات چاپ افست مشارکت تنگاتنگی با سایر سازندگان تجهیزات، جهت تکمیل فرآیند تولیدات چاپی به‌طور هم‌زمان دارند. تجهیزات اضافی جانبی جهت تولید کارهای تکمیلی چاپی مانند پوشش یووی به‌ روی ماشین ‌آلات چاپ افست قرار می‌گیرد که معمولاً با مشارکت سازندگان ماشین‌آلات چاپ و سایر کمپانی‌ها ساخته و به ماشین چاپ اضافه می‌گردند. از این‌رو، خریداران دستگاه چاپ افست دست دوم دارای این تجهیزات، هنگام خرید باید کاملاً دقت نمایند و پاسخ سؤالات ذیل را از فروشنده جویا شوند:

– دستگاه چاپ معرفی‌شده دارای چه سیستم‌ها و تجهیزات اضافی و جانبی می‌باشد؟

– آیا این تجهیزات و دستگاه‌ها در حال کار می‌باشند؟

– آیا این تجهیزات و دستگاه‌ها باعث افت سرعت و محدودیت‌ در روند تولید می‌شوند؟

– آیا بعد از خرید و نصب دستگاه چاپ، این تجهیزات به آن اضافه شده است؟

طبعاً همان‌گونه که وجود این تجهیزات و امکانات جانبی موجب افزایش کارایی دستگاه چاپ خواهد شد، اما وجود هرگونه اشکالِ احتمالی فنی قطعاً باعث ایجاد مشکلات مهم و جدی در روند تولید و همچنین عدم استفاده بهینه از دستگاه خریداری‌شده خواهد شد.

 

پشتیبانی فروشنده

انتخاب فروشنده معتبر و قابل اطمینان همواره از نکات بسیار مهم می‌باشد. انتخاب یک فروشنده معتبر ممکن است برای خریدار هزینه بیشتری را در پی داشته باشد، اما خریدار در ازاء هزینه پرداخت‌شده، از خرید یک دستگاه چاپ افست دست دوم مطمئن که دارای قابلیت تولید قابل ‌قبول باشد یقین حاصل خواهد نمود.

فروشنده معتبر همواره نسبت به مشتریان خود مسئولانه رفتار نموده و نسبت به تعهدات خود همواره پای‌بند می‌باشد. با کمی دوراندیشی، خریداران دستگاه چاپ افست دست دوم می‌توانند از پشتیبانی لازم در هنگام مشکلات احتمالی در خلال کار و تولید دستگاه برخوردار باشند.

دستگاه چاپ افست دست دومقیمت دستگاه

هرگز ارزانی و ارزان تمام‌شدن یک کالا خصوصاً کالای سرمایه‌ای مانند دستگاه چاپ افست نمی‌تواند سودمند باشد؛ بالأخص اگر از روش‌های غیرکارشناسانه و غیرتخصصی برای انتخاب دستگاه استفاده شود. مشکلات پی‌در‌پی این قبیل دستگاه‌ها دائماً خریداران را به صرف هزینه‌های بسیار و همچنین گرفتاری‌های متعاقب آن دچار می‌کند؛ لذا با دوراندیشی و رعایت نکات ذکرشده، خریداران می‌توانند از خرید دستگاه چاپ با کارایی و عملکرد خوب مطمئن شوند، هر‌چند برای خرید چنین ماشین سالم و با‌کیفیتی، مجبور شوند هزینه بیشتری پرداخت نمایند.

با کمی دقت و توجه به موارد فوق، قطعاً انتخاب و خرید دستگاه چاپ افست دست دوم، سرمایه‌گذاری سودمند و موفقی را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

مطلب قبلیمعرفی برترین های چهارمین دوسالانه نشان شیرازه
مطلب بعدیتریلر حاوی 30 تن کاغذ در آتش سوخت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

شانزده − هشت =

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.