اهمیت بسته بندی و استحکام کارتن تخم مرغ در نگهداری این ماده غذایی

  0
  57
  کارتن تخم مرغ

  برای صحبت در مورد کارتن تخم مرغ ابتدا لازم است در مورد بسته بندی این ماده غذایی ارزشمند اطلاعات بیشتری داشته باشیم. تخم مرغ به دلیل اینکه ساختاری بسیار شکننده و آسیب پذیر دارد، بسته بندی از مهم ترین مراحل آن است و کارتن تخم مرغ باید طوری باشد که از تخم مرغ ها در مقابل ضربه و برخورد های فیزیکی هنگام حمل و جا به جایی محافظت کند زیرا در غیر این صورت دیگر تخم مرغ ها قابل استفاده نیستند. 

  کارتن تخم مرغکارتن تخم مرغ به عنوان نگهدارنده اصلی بسته بندی 

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از رجا نیوز، کارتن تخم مرغ به عنوان نگهدارنده اصلی بسته بندی این محصول استفاده می شود. در حال حاضر بسته بندی تخم مرغ ها به دو صورت انجام می شود. شیوه اول  بسته بندی فله ای و از رایج ترین روش ها برای بسته بندی تخم مرغ در کشور ماست که در آن تخم مرغ ها به شکل چند لایه در مقوا های بخصوصی قرار گرفته و در نهایت در یک کارتن تخم مرغ مقوایی گذاشته می شوند که معمولا حدود 180 عدد تخم مرغ در این نوع کارتن قرار می گیرد.

  روش دوم بسته بندی به صورت وکیومی است که از جعبه های مقوایی و پلاستیکی استفاده می شود که یکی از ویژگی های این جعبه ها قابلیت محفظه نگهداری مخصوص تخم مرغ و در جداگانه است. یکی از جنبه های مثبت استفاده از کارتن تخم مرغ قابلیت بازیافت و بازگشت آن ها به طبیعت است که گزینه ی مناسبی برای بسته بندی آن ها است.

  کارتن سازی یکی از زیر شاخه های صنعت چاپ و بسته بندی است و کارخانه کارتن سازی مکانی است متشکل از دستگاه های ورق سازی، کارتن سازی و تجهیزات مختلف است.  در این کارخانه ها کارتن های متنوع در اندازه های مختلف  برای رفع نیاز های مشتریان تولید شده و وارد بازار می کنند.

  همانطور که بیان شد، بسته بندی تخم مرغ برای حمل و جابه جایی آن بسیار مهم است. یکی از رایج ترین روش های بسته بندی تخم مرغ استفاده از کارتن تخم مرغ است، کارتن ها به درستی می توانند از محصول محافظت کنند. کارخانه های زیادی در زمینه کارتن سازی برای تولید کارتن تخم مرغ فعالیت میکنند. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود مواد اولیه با کیفیت به کار رفته در کارتن ها است که حتما باید درجه یک باشند و طبق استاندارد تهیه شده باشند.

  یکی دیگر از فاکتور های مهم در بسته بندی محصولات، قیمت کارتن است که با نوع کاغذ به کار گرفته شده برای ساخت ورق نسبت مستقیم دارد. از آنجایی که کارتن یک محصول سفارشی است نمیتوان قیمت واحدی برای آن مشخص کرد.

  استحکام بالا در مقابل ضربات محکم، مقاوم در برابر رطوبت جهت سالم ماندن کارتن و تخم مرغ ها در برابر نفوذ رطوبت، دارای قابلیت چاپ روی بسته بندی ها برای تبلیغ و جذب مشتری، دارای ابعاد مناسب با نیاز مشتریان، ظاهری استاندارد اما خلاقانه، قابلیت قرار گیری روی هم دیگر کارتن ها، درج اطلاعت دقیق تولید تخم مرغ و قابلیت بازیافت از ویژگی های کارتن تخم مرغ است. پس یک تولید کننده کارتن تخم مرغ حرفه ای مانند کارتن سازی آریانا سلولز باید با دقت و خلاقیت بالا و طراحی های اصولی اقدام به ساخت و تولید کند که از تخم مرغ ها به درستی نگهداری و حفاظت شود. 

  کارتن تخم مرغ صادراتی

  کارتن تخم مرغ

  حدود 95 درصد سهم صادرات تخم مرغ در عراق از ایران تأمین می شوند و این به دلیل کیفیت بالای تخم مرغ های ایران است که در کنار بهترین کشور ها در تولید تخم مرغ است. حمل و جا به جایی تخم مرغ ها و سالم ماندن آن ها از لحظه جمع آوری در مزرعه و یا مرغداری تا رسیدن به مقصد از اهمیت زیادی برخوردار است پس نباید ساده از کنار این موضوع رد شویم.

  در هنگام جا به جایی تخم مرغ ها با هواپیما یا ماشین های مخصوص حمل و نقل جهت صادرات به خارج از کشور از کارتن تخم مرغ صادراتی استفاده می کنند. معمولا تخم مرغ ها را درشانه های بخصوصی قرار می دهند تا فاصله بین آن ها حفظ شوند و آسیب نبینند.

  سپس این شانه های تخم مرغ را در کارتن های تخم مرغ صادراتی قرار می دهند و شرایط لازم را برای سالم ماندن تخم مرغ از عواملی که باعث شکستن یا فاسد شدن آن می شود فراهم می کنند. این کارتن های تخم مرغ صادراتی هم می توانند دو ردیفه باشند و هم تک ردیفه و رنگبندی آن ها قهوه ای یا سفید هست. همچنین با توجه به معمولی بودن یا لمینتی بودن پروسه بسته بندی چاپ روی کارتن می تواند 4 رنگ اصلی را پوشش دهد.

  کارتن تخم مرغ دو ردیفه

  کارتن تخم مرغ دو ردیفه از ورق های محکم و مقاوم نسبت به ضربه ساخته شده اند و پس از چیدن تخم مرغ های صادراتی در این جعبه ها در نهایت آن ها را در کارتن های مادر یا همان چهار درب قرار می دهند تا جهت عرضه در بازار ارسال شوند.

  شاید شما به مقدار کمی تخم مرغ در سبد غذایی خود احتیاج داشته باشید یا مصرف تخم مرغ شما کم باشد که این مدل کارتن ها برای تعداد کم تخم مرغ طراحی و ساخته شده اند.کارتن های دو ردیفه دسته دیگری از کارتن های صادراتی است که برای صادرات در تعداد کم به کار برده می شوند.

  همانطور که می دانید از مواد غذایی پرمصرف در اکثر خانواده ها هست و جایگاه بسیار بالایی در زنجیره غذایی دارد به همین دلیل کشورهای بسیاری در تلاش برای به کارگیری خلاقیت در بسته بندی تخم مرغ ها هستند که البته این موضوع در فروش  و افزایش قیمت محصول تولید کننده ها بسیار تأثیر دارد و فروش محصولات آن ها را چند برابر می کند درحالی که برخی تولید کننده ها به این موضوع آگاه نبوده و یا به نوع بسته بندی محصول خود اهمیت نمی دهند فقط قصد فروش محصول را دارند.

  بیشتر بخوانید: راه اندازی اولین کارگاه بسته بندی زعفران در استان همدان

  خرید کارتن تخم مرغ

  از آنجایی که ساختار و ماهیت تخم مرغ بسیار حساس و شکننده است با توجه به هدف خود یعنی صادرات تخم مرغ و یا به طور کلی حمل و جابه جایی تخم مرغ، در هنگام خرید کارتن باید توجه زیادی داشته باشید تا در حین نگهداری یا جا به جایی تخم مرغ ها دچار شکستگی یا فاسد شدن نشوند. با در نظر گرفتن ویژگی هایی زیر و مقایسه با کارخانه ی مورد نظر می توانید با اطمینان خاطر نسبت به خرید اقدام کنید.

  مطلب قبلیتکمیل لیبل ‌های چاپ دیجیتالی؛ به چیزی واقعاً نیاز داریم؟
  مطلب بعدیپاسخ گویی رئیس نمایشگاه کتاب

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  6 − سه =