جایزه جهانی ای دیزاین مهمان ویژه دو سالانه صنعت بسته بندی کشور 

  0
  78
  جایزه جهانی ای دیزاین

  جایزه جهانی ای دیزاین جایزه ای معتبر در عرصه بسته بندی و طراحی 

  محمدرضا عمادیان مهر رئیس انجمن‌ صنفی طراحان صنعتی ایران در رابطه با اهمیت حضور جایزه جهانی ای دیزاین به گفت و گو پرداخت و آن را یک جایزه معتبر در عرصه بسته بندی و طراحی برشمرد. 

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم، بهترین آثار ایرانی و جهانی در زمینه بسته ‌بندی در قالب نمایشگاه چهارمین دوسالانه «بسته‌ها» در فرهنگسرای نیاوران به نمایش در آمده است. دوسالانه بسته‌ ها امسال یک مهمان ویژه هم دارد. جایزه جهانی ای دیزاین که یک جایزه معتبر در چند شاخه از جمله دیزاین و طراحی بسته‌ بندی است.

   

  اهمیت رویداد جایزه جهانی ای دیزاین در فضای طراحی و دیزاین ایران چیست؟

  اهمیت جایزه جهانی ای دیزاین چنین رویدادی بیشتر از هر چیزی در ایجاد رقابت است. برای اینکه مثلا در شاخه گسترده دیزاین خودمان را بسنجیم و بدانیم که در چه سطح و گروه و دسته ‌ای قرار داریم، باید فرصتی وجود داشته باشد تا بتوانیم خودمان را بیازماییم و جوایز با این ایده طراحی می‌شوند.

  اگرچه هر دیزاینری مجموعه‌ای از ارتباطات را دارد و اطلاعات خوبی هم می‌تواند به کمک اینترنت به دست بیاورد ولی باز هم برای اینکه از دنیای بزرگ طراحی و طراحان مطلع شود نیاز به رویدادی مانند جایزه جهانی ای دیزاین دارد. جایی که بتواند هنرمندان و استودیوهای دیزاین مختلفی را ببینید و کارهای آنها را با خودش مقایسه کند. انگیزه بگیرد و برای رشد و توسعه تلاش کند.

  برای اینکه بفهمیم کجای داستان قرار داریم وجود اینچنین جوایز و رویدادهایی مهم است. چنین رویدادهایی مثل امتحان پایان سال هستند که موقعیت شاگردان یک کلاس را تعیین می ‌کنند. اینجا برای تعیین موقعیت توانمندی دیزاینرها به چنین رویدادی نیاز داریم.

   

  جایزه جهانی ای دیزاین چقدر مهم است؟

  ما در دنیا مسابقات و جوایز زیادی در دیزاین داریم. بردن یک جایزه بین‌ المللی موجب می ‌شود که یک دیزاینر وارد مرحله جدید از شغلش شود و مشتری‌ ها و مراجعان بیشتر و متفاوت‌ تری پیدا کند. به این ترتیب همین مسئله هم بر اهمیت جوایز بین‌المللی دو چندان می ‌افزاید. جایزه جهانی ای دیزاین یکی از مهم‌ترین جوایز در این رده است که برنده شدن در آن برای هر دیزاینری یک موفقیت شغلی به حساب می‌آید.

  حضور چنین جایزه معتبری در چنین سطحی روی اعتبار جایزه داخلی میزبانش هم موثر است. چنین رویدادهای بین ‌المللی بخش مهمی از اعتبارشان را از استقلال‌شان دارند. اینکه وابسته به جایی نیستند و یک نهاد مستقل هستند که آزادانه انتخاب می‌ کنند. برای همین چنین جوایزی در انتخاب همکارن‌ شان هم با دقت عمل می‌ کنند. این مسئله بر اعتبار جایزه بسته ‌ها که مانند ای‌دیزاین یک رویداد مستقل است می ‌افزاید.

   

  اهمیت حضور جایزه جهانی ای دیزاین در ایران چیست؟

  مهم‌ترین چیزی که به نظر من باعث می‌شود از حضور چنین جایزه بین‌المللی در ایران خوشحال باشیم این است که در میان دیزاینرهای ایرانی ایجاد انگیزه می‌ شود. به ویژه در بین بخش جوان و دانشجویی که برای ورود به بازار کار تردیدهایی دارند و یا اینکه اعتماد به نفس لازم را برای حضور در بازار کار ندارند. آنها می ‌توانند آثار خود را با آثار سطح یک جهانی مقایسه کنند و بفهمند که خودشان کجای کار قرار دارند. همچنین می ‌توانند ارتباطاتشان را توسعه دهند و خودشان را وارد بازار کار جهانی کنند. در مجموع از این جهت که به دیزاینرهای جوان ایرانی انگیزه و اشتیاق می ‌دهد موضوع مهمی است.

  بیشتر بخوانید: چهارمین دوسالانه صنعت بسته‌بندی کشور برگزار شد

   

  فضای دیزاین ما جهانی است؟

  دیزاین یک مفهوم جهانی است. وقتی که ما یک خودکار را طراحی می ‌کنیم فقط برای مصرف‌ کننده ایرانی طراحی نمی ‌کنیم و همه در همه‌جای دنیا می ‌توانند از آن استفاده کنند. این ذات جهانی بودن دیزاین و طراحی کمک می‌ کند تا خیلی مسئله بین ‌المللی شدن برای ما سخت نباشد.

   در ایران در سال ‌های گذشته به ویژه بعد از تحریم‌ ها و اهمیت یافتن درآمد ارزی خیلی از تولیدکننده ها به فکر افتادند تا محصولات‌شان را صادر کنند. برای همین، نگاه به بسته‌ بندی هم متفاوت شد و بسیاری از تولید‌کننده‌ هایی که به بسته ‌بندی محصولات ‌شان توجه نمی‌ کردند هم وارد بازی طراحی و بسته‌ بندی خلاقانه و خوب شدند. همین مسئله موجب رقابت می ‌شود و الان می ‌توان گفت که استودیوهای دیزاین ایرانی حضور قابل قبولی در عرصه بین ‌المللی دارند.

  مطلب قبلیآغاز فاز اول ساخت کارخانه کاغذ از سنگ الیگودرز
  مطلب بعدیراهکارهای بهینه سازی همکاری در برندهای تازه تأسیس

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.