بسته بندی محصول و ترغیب مشتری به خرید

  0
  49
  بسته بندی محصول

  اولین موردی که هنگام خرید مشتری را جذب می‌کند بسته بندی محصول است. نوع و جنس بسته بندی، طرح و رنگ آن می‌تواند خلاقانه بوده و مشتری را به خرید محصول ترغیب کند البته کیفیت کالا نیز نقش مهمی در فروش دارد. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم باید چه کنیم تا بسته بندی محصول برای ما به عنوان تبلیغ عمل کرده و معرف برند و نام ما در بازار‌های فروش باشد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایکنا، بسته بندی محصول نیاز اولیه هر کسب و کاری می‌باشد، زیرا در مرحله اول بسته بندی محصول را از آسیب‌های محیطی حفظ کرده و در مرحله بعد نوعی بازاریاب برای محصول به حساب می‌آید پس باید این بسته بندی به نحوی انتخاب شود که بتواند معرف محصول شما در بازار باشد. اولین موردی که هنگام خرید مشتری را جذب می‌کند بسته بندی محصول است.

  نوع و جنس بسته بندی، طرح و رنگ آن می‌تواند خلاقانه بوده و مشتری را به خرید محصول ترغیب کند البته کیفیت کالا نیز نقش مهمی در فروش دارد. در این مقاله میخواهیم بدانیم باید چه کنیم تا بسته بندی محصول برای ما به عنوان تبلیغ عمل کرده و معرف برند و نام ما در بازار‌های فروش باشد.

  اهمیت برندسازی در بسته بندی محصول

  خود را به جای مشتری تصور کنید چه بسته بندی نظر شما را به خود جلب می‌کند؟ مطمئناً بسته بندیی که حس کنید برای آن وقت و هزینه صرف شده می‌تواند جذابتر باشد تا اینکه یک بسته بندی بدون هیچ طرح و رنگی به بازار عرضه شود. اگر بسته بندی محصول برایتان اهمیت داشته باشد این حس ارزشمندی به مخاطب نیز القا می‌شود و مشتری احساس می‌کند برایش ارزش و اهمیت قائل بوده اید؛ و مطمئناً هر بار که به فروشگاه برود به دنبال محصول شما در قفسه‌ها می‌گردد تا مجددا آن را خریداری نماید؛ بنابراین در می‌یابیم که چقدر یک بسته بندی می‌توانددر ماندگار کردن برند در ذهن مشتری تأثیر گذار باشد.

   

  جنس بسته بندی محصول و تأثیرش بر فروش و برندینگ

  در ابتدا باید بسته بندیی برای محصول انتخاب شود که متناسب با آن باشد یعنی با دانستن ابعاد و وزن محصول پکی مناسب برایش تهیه نماییم. اگر بسته بندی که انتخاب می‌کنیم کیفیت پایینی داشته و به سرعت له و پاره شود حتما محصولمان آسیب دیده و سالم به دست مشتری نمی‌رسد.

  انتخاب یک پک محکم و مقاوم گام اول در تهیه بسته بندی می‌باشد. بسته بندی‌ها پوششی هستند که در انواع مختلف ارائه می‌شوند مانند شیشه ای، فلزی، پلاستیکی، ولی امروزه پک‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرند که دوستدار محیط زیست بوده و آسیبی به آن نرسانند این بسته بندی‌ها شامل جعبه‌های کارتنی و مقوایی می‌شوند که انتخاب هر یک از این بسته بندی‌ها به وزن محصول، ابعاد آن و نظر مشتری بستگی دارد. قیمت هر یک از پک‌های کارتنی و مقوایی که انتخاب می‌کنید بستگی به جنس و کیفیت ورق مصرفی دارد.

  شعار تبلیغاتی بر روی بسته بندی محصول

  یکی از راه‌هایی که می‌توانید برند خود را به مردم معرفی کنید بکار بردن تگ یا شعاری متناسب با محصول است. در یک جمله و با چند کلمه محصول را به مخاطب معرفی نمایید. اگر این شعار یا تگ بطور مستقیم نباشد اثر بهتری دارد برای مثال اگر محصولتان مواد غذایی می‌باشد، خوشمزگی، حس لذت بردن از طعم خوب و موارد مشابه را بیان کنید بطوریکه این حس به مشتری نیز القا شود و مایل به خرید محصول شود. با استفاده از شعار و تگ بر روی بسته بندی برند شما در ذهن مخاطب باقی می‌ماند و شما می‌توانید به همین سادگی برند سازی کنید.

  طراحی نشان تجاری بر روی بسته بندی محصول

  وقتی محصولی را عرضه می‌کنید یعنی آن محصول متعلق به شماست و با یک نام و نشان خود را معرفی می‌نمایید پس باید برای محصولتان یک نام تجاری انتخاب کنید. نام و برندی که بر روی بسته بندی حک شود و مشتریان آن را بر روی پک ببینند. سعی کنید نشان تجاریتان متمایز باشد طرحی که فقط مختص شما بوده و در ذهن مشتری باقی بماند با این کار بسته بندی همیشه تبلیغی برای کالای شما در هر نقطه از جهان خواهد بود و شما همواره با آن برند شناخته خواهید شد.

  به کار بردن طرح و رنگ متناسب با محصول

  رنگ و طرح گزینه مهمی در تولید کارتن بسته بندی می‌باشند، زیرا این طرح و رنگ است که سبب دیده شدن پک می‌شوند. باید از رنگ‌هایی استفاده کرد که در عین به روز و مدرن بودن برای مشتری جذاب باشند حتی اگر از یک رنگ در طراحی استفاده می‌شود سعی کنید رنگی خاص و متمایز باشد.

  طرح نیز اهمیت زیادی در بسته بندی دارد بکار بردن طرحی مفهومی در ارتباط با محصول ایده خوبی می‌باشد. در طرحتان نشان یا نمادی درباره محصول قرار دهید به نحوی که مشتری تا حدودی از محتوی داخل پک مطلع شود. این کار مشتری را به خرید بسته بندی محصول شما ترغیب می‌کند.

  بسته بندی را رقابتی کنید

  ممکن است محصولات زیادی مشابه به محصول شما در بازار وجود داشته باشد پس باید به این فکر کنید که چگونه با آن‌ها رقابت کرده و بتوانید بازار فروش را در دست بگیرید. بسته بندی در اینجا می‌تواند کمک زیادی انجام دهد البته در مرحله اول این کیفیت محصول است که مشتری را جذب می‌کند چه بسا پکی شیک و مناسب تهیه کنید، ولی محصولتان بی کیفیت باشد مطمئناً برای اولین بار مشتری محصول شما را خریداری می‌کند، ولی با دیدن کیفیت نامناسب دیگر این خرید را تکرار نخواهد کرد پس برای رقابت با دیگر تولیدکنندگان و فروشندگان اول کیفیت مناسب محصول و بعد بسته بندی آن مهم می‌باشد.

  بیشتر بخوانید:

  محصولات غذایی و ویژگی های یک بسته بندی استاندارد

   

  برای بازار رقابتی از ایده‌های جدید و نو استفاده کنید، سنت شکنی کرده و با بسته بندی خلاقانه محصول خود را متمایز کنید از شکل‌ها و نمونه‌های جدید برای بسته بندی محصولتان استفاده نمایید. اینگونه بسته بندی سبب می‌شود تا محصولتان به چشم آمده و مشتریان زیادی جذب کند.

  نتیجه گیری

  بسته بندی می‌تواند یکی از مهمترین موارد در شناخته شدن برند شما ‌باشد پس باید در انتخاب و تهیه آن دقت نمایید هر چقدر شناخته شدن محصولتان برایتان اهمیت دارد به همان میزان بسته بندی باید برایتان مهم باشد. با بکار بردن نکاتی که در مقاله گفتیم تا حدود زیادی می‌توانید محصول خود را به مشتری معرفی کرده و آن را در ذهن مشتری ماندگار کنید با بسته بندی مناسب مشتری اعتماد بیشتری به محصول شما پیدا خواهد کرد و به این صورت می‌توانید برند خود را تبلیغ نمایید تا در بازار‌های داخلی و خارجی شناخته شده و فروشتان بیشتر شود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  15 + 7 =