اشتباهات دولتمردان و نابودی بازار کاغذ کشور

  گفت و گو با غلامرضا شجاع، نماینده تشکل های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان های کشور

  0
  57
  بازار کاغذ کشور

  بازار کاغذ کشور این روزها دستخوش التهابات فراوانی است؛ از بالا رفتن ناگهانی قیمت این کالای استراتژیک تا ورود آن به بازار بورس و درج قیمت تولید بر بسته بندی های کاغذ و دفاتر؛ در همین رابطه غلامرضا شجاع، نماینده تشکل های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان های کشور و مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران گفت و گویی با خبرنگار چاپ و نشر آنلاین داشت.

  غلامرضا شجاع در رابطه با تاثیرات غلط تصمیمات مسئولان در این حوزه به چاپ و نشر آنلاین گفت: همان طور که می دانید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دستور داده است تا روی تمامی کالاهای تولیدی قیمت درج شود. این موضوع بدون مشورت با کسانی که در این بخش فعالیت می کنند مشکلات زیادی ایجاد کرده است. 

  تصمیم گیری غلط مسئولان برای بازار کاغذ کشور

  مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران در ادامه اظهار داشت: ما دو حوزه فعال در بخش کاغذ داریم که به طور مستقیم با مسئله درج قیمت کالاهای تولیدی درگیر هستند که عبارتند از دفترچه های مدارس و کاغذهای بسته بندی A2 تاA5. مسئولان امر باید قبل از تصمیم گیری در این مورد با کسانی که در این بخش فعالیت می کنند نشستی برگزار می کردند و بعد از مشورت با آن ها در این خصوص تصمیم گیری می کردند.

  شجاع افزود: یکی از معضلات درج قیمت روی کالاهای مربوط به این بخش باز می گردد به تهیه دستگاه هایی که به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری قادر به انجام چنین کاری باشند؛ خیلی از تولیدکنندگان باید این دستگاه ها را با صرف هزینه های گزاف به مجموعه های خود اضافه کنند؛ از سویی باتوجه به نوسانات قیمت کاغد و تفاوت کاغذهای مرغوب با دیگر کاغذها قیمت گذاری به این راحتی نمی تواند انجام شود.

   بازار کاغذ کشور

  تاثیرات بالا رفتن قیمت های جهانی بر بازار کاغذ کشور

  نماینده تشکل های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان های کشور درباره معضلات قیمت گذاری به این شیوه بیان داشت: بالا رفتن قیمت های جهانی تاثیر فراوانی در قیمت های این کالای استراتژیک می‌گذارند؛ برای مثال بازار به صورت ناگهانی با 100 دلار افزایش قیمت در هر تن کاغذ مواجه می شود و این در قیمت های تمام شده این کالا اثرگذار است.

   

  درگیرهای مالیاتی

  شجاع اظهار داشت: در حوزه کاغذ رقابت بسیار بالاست. این رقابت بر اساس ارزان فروشی است نه گران فروشی، فعالان این بخش برای اینکه بتوانند در عرصه رقابت باقی بمانند و کالاهایشان به اصطلاح روی دستشان باقی نماند با سود اندک کار کنند؛ این در حالی است که سازمان حمایت از تولید کنندگان سود  17 درصدی برای تولیدکننده در نظر گرفته؛ ولی آن ها به دلایلی که عرض کردم مجبورند با سودهای بسیار کمتری در حدود 5 درصد کار کنند. این موضوع باعث درگیری های فعالان این بخش با اداره مالیات نیز می شود؛ چرا که اداره مالیات محاسباتش را با سود 17 درصد انجام داده است. بازار کاغذ کشور

  نماینده تشکل های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان های کشور با اشاره به فصلی بودن کار فعالان بخش کاغذ افزود: قیمت های دفترهای کاغذی به شدت به فصل ارتباط پیدا می کند؛ برای مثال افزایش قیمت این کالا در مهرماه و اواخر شهریور بالا است و تولیدکنندگان معمولا قیمت ها را در این فصل افزایش می دهند و سعی می کنند تمامی کالاهای خود را در همین چند  ماه  به فروش برسانند و گرنه به اصطلاح روی دستشان می ماند. به همین دلیل نوسانات قیمت در این بخش زیاد است و نمی توان دقیق قیمت داد.بازار کاغذ کشور

  بیشتر بخوانید: ضرورت خودکفایی در تولید کاغذ و قطع دست مافیا

  عدم کنترل بر قیمت گذاری های خرده فروشان

  شجاع با اشاره به سوءاستفاده خرده فروش ها از وضعیت موجود اظهار داشت: معمولا کاغذهای بسته بندی شده تحریر به لوازم تحریری های و کپی تکثیری ها فروخته می شود و آن ها نیز با تفاوت قیمت های بالا آن را به مشتری نهایی می فروشند؛ در این بین مردم هستند که بیشترین ضرر را می کنند و معمولا هیچ گونه کنترلی بر خرده فروش ها اعمال نمی شود.

   بازار کاغذ کشورافزایش  قیمت های داخلی و خارجی  حمل و نقل بر بازار کاغذ کشور

  وی بیان داشت: یکی از مهمترین معضلات فعالان حوزه کاغذ در چند ماه اخیر افزایش قیمت حمل و نقل داخلی و خارجی است. قیمت های حمل و نقل این کالا از بندر عباس با افزایش 25 الی 30 درصدی همراه بوده که مشکلات فراوانی را در قیمت دهی نهایی ایجاد کرده است. با

   بازار کاغذ کشورزار کاغذ کشور

  نوسانات قیمت ارز نیمایی اثر گذار بر بازار کاغذ

  نماینده تشکل های صنعت چاپ و مصرف کنندگان کاغذ و مقوای استان های کشور اظهار داشت: ارز نیمایی از شروع امسال با دو بار افزایش قیمت مواجه شده است، این مسئله بدون شک در قیمت دهی نهایی و تمام شده اثر گذار است. مسئولان امر اما بدون توجه به تمامی این مسائل اقدام به اجرای طرح درج قیمت تولید کننده بر بسته بندی ها و کالاهای مربوط به حوزه کاغذ کرده اند که بدون شک اقدامی ناصحیح است و  به ضرر تمانی فعالان این حوزه تمام می شود.

  وی در پایان افزود: اقداماتی نظیر این مسئله و بردن کاغذ التحریر در بورس کالا از جمله کارهای نادرستی است که به تخریب بازار کاغذ در کشور منجر خواهد شد. بنده همین جا از تمامی تصمیم گیران در وزرات صمت خواهشمندم که در این موارد تجدید نظر های لازم را انجام دهند.بازار کاغذ کشور

  مطلب قبلیخدمت‌ رسانی بهتر در سی ‌و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
  مطلب بعدیرقابت کاغذ و پلاستیک به سود محیط زیست

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  17 + 9 =