مهار قیمت کاغذ در دولت رئیسی

  0
  58
  تخصیص کاغذ ناشران

  فرهنگی وزارت ارشاد در جمع تشکل‌های نشر از «مذاکره برای تامین کاغذ نشر از طریق کارخانه‌های داخلی» خبر می‌داد؛ امری که به سرعت محقق نمی‌شود، اما کشف کاغذهای احتکارشده، بازار را تا اندازه زیادی آرام و باعث مهار قیمت کاغذ شد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس: بازار ورق‌پاره‌فروش‌های خیابان انقلاب، حسابی سکه بود و آنقدر کاغذ باطله گران شده بود که خیلی از مردم به فکر فروش کتاب‌ها و روزنامه‌جات قدیمی خود افتاده بودند! ورق‌پاره‌ها به سرعت خمیر می‌شدند تا با قیمتی چند برابر از بازار ظهیرالاسلام سر در آورند و به عنوان کاغذ نو به مشتری عرضه شوند

  روزی چند وانت کتاب و مجله باطله از هر مغازه خریدار کاغذ کهنه بارگیری می‌شد و در حالی که همین ورق‌پاره‌ها قبلا به ارزش هر کیلو دو ـ سه هزار تومان خریده می‌شد، قیمتش به دو برابر و حتی بیش‌تر رسیده بود؛ چون بازار، تشنه کاغذ بود و خمیر کردن کهنه‌جات، راه کوتاه‌تری برای رسیدن به چرخه تقاضا.

  بازار کاغذ آنچنان گرم بود که هر بند از نوع چینی آن در ابعاد ۶۰ در ۹۰ به حدود ۷۰۰ هزار تومان رسیده بود. ناشران، دست روی دست گذاشته بودند و از چاپ کتاب، کم‌تر خبری به گوش می‌رسید. البته کرونا، بازار ادبیات را چنان بی‌حس و حال کرده که گرانی کاغذ را می‌شود آخرین میخ بر تابوت نشر کشور دانست، اما مهار قیمت کاغذ و آرامش بازار این متاع در همین سه ماه، موجب شده دوباره چاپخانه‌های کشور سفارش بگیرند و کارگرانشان را پای دستگاه ببینند.

   

  بیشتر بخوانید:

  کوتاه کردن دست مافیای کاغذ و صنعت چاپ

   

  پالس مثبت کشف انبار احتکار کاغذ به بازار و مهار قیمت کاغذ

  یکم آبان خبر رسید که ۲۲۰۰ تن از کاغذهای احتکارشده از سوی شرکتی که با ارز دولتی کاغذ وارد کشور کرده، اما تحویل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نداده بود، کشف شد. [اینجا بخوانید] هرچند این رقم کمی نیست، ولی همچنان تکلیف ۳۳۰۰ تن دیگر مشخص نیست. این در حالی است که ۱۶ روز قبل، خبرگزاری فارس از صفر شدن موجودی کاغذ دولتی خبر داده بود.

  کشف کاغذ قاچاق، بازار را کمی آرام کرد؛ اما وزارت ارشاد تدابیر دیگری هم برای مهار قیمت کاغذ بازار دارد.

  همان روزها، معاون فرهنگی وزارت ارشاد در جمع تشکل‌های نشر از «مذاکره برای تامین کاغذ نشر از طریق کارخانه‌های داخلی» خبر می‌داد؛ امری که به سرعت محقق نمی‌شود، اما کشف کاغذهای احتکارشده، بازار را تا اندازه زیادی آرام و باعث مهار قیمت کاغذ شد. نکته مهم در این فقره از کشفیات، آن بود که: در کشف جدید مقامات قضایی علاوه بر کاغذهایی که با ارز دولتی وارد و انبار شده بود، کاغذهایی هم که با ارز نیمایی وارد شده بود، کشف شد که باید آنها هم تعیین تکلیف و به متولیان تحویل شود.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه + 12 =