مافیای کاغذ و افزایش قیمت های غیر منتظره

  0
  89
  ارز تخصیصی

  مدیرمسئول انتشارات آریترین گفت: قطع مافیای کاغذ در افزایش قیمت آن تاثیر مثبت می‌گذارد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، جلال صابری نژاد، مدیرمسئول انتشارات آریترین در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مافیای کاغذ گفت: مافیای کاغذ در افزایش قیمت آن تاثیر می‌گذارد. علت این امر به نبود نظارت دولت روی میزان عرضه و تقاضا باز می‌گردد. فضای تعیین قیمت کاغذ را بازگذاشتند؛ از این رو دلال‌های بازار قیمت آن را تعیین می‌کنند. دلال‌ها هم بیشتر به دنبال سودجویی هستند.

  مافیا در بازار آزاد کاغذ جولان می‌دهند

  وی افزود: دلال‌های بازار کاغذ صدمات شدیدی به صنعت نشر زدند. در دو سه سال اخیر قیمت کاغذ از بندی ۹۰ هزار تومان به ۶۰۰ تا ۶۲۰ هزار تومان رسیده است. برای این امر بهانه‌هایی از جمله وارد نکردن کاغذ توسط دولت به کشور می‌آورند؛ درحالی که در یک سال اخیر صنعت نشر با حداقل توانش فعالیت کرد. برای همین میزان مصرف کاغذ بالا نبود.

  مافیای کاغذمدیرمسئول انتشارات آریترین ادامه داد: دو شوک به بازار کاغذ در یک سال اخیر وارد شد که تحت تاثیر برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران و طرح تابستانه کتاب قرار داشت. دلالان بازار کاغذ به محض اینکه احساس می‌کنند، میزان تولید کتاب در کشور تغییری کرده، قیمتش را افزایش می‌دهند.

  صابری نژاد بیان کرد: واردکنندگان کاغذ افراد خاص و مشخصی هستند. مهمتر از واردات کاغذ، نظارت روی بازار کاغذ است. نظارت‌ها در این زمینه بسیار ضعیف است. درحالی که کاغذ با ارز دولتی به کشور وارد می‌شود، با قیمت دلار آزاد در بازار کاغذ توزیع می‌شود. متاسفانه ضعف در زمینه نظارت بر قیمت کاغذ باعث شده است شاهد دلال بازی در این عرصه باشیم.

  بیشتر بخوانید:

  قیمت کاغذ در بازار به 600 هزار تومان رسید

  افزایش قیمت کاغذ تحریر و نگرانی ناشران از روند…

  درخواست تشکیل کارگروه کاغذ

  عدم اعطای تسهیلات بانکی به تولید کنندگان

   

  وی اظهار کرد: توزیع کاغذ دربین ناشران متوازن نیست. در ایامی از سال مانند برگزاری نمایشگاه‌های کتاب این مسئله دیده می‌شود. باید در زمینه میزان عرضه و تقاضا نظارت باشد. مسئله مهمتر این است. یک عده خاص قیمت کاغذ را در بازار آزاد تعیین می‌کنند و به کاغذ با عنوان یک کالای تجاری می‌نگرند و دنبال سوددهی هستند. این مسئله در تمام کالا‌ها وجود دارد، اما در بحث کاغذ شدیدتر است؛ چون جزء اقلام اقلام خوراکی نیست و روی آن کمتر نظارت می‌شود. از سوی دیگر کاغذ در پایتخت توزیع می‌شود. مافیای کاغذ در ایران  بیش از کالاهای دیگر وجود دارد.

  مافیای کاغذمدیر مسئول انتشارات آریترین ادامه داد: توزیع کاغذ با زمان تولید کتاب تناسبی ندارد. این مسئله غیراستاندارد است. برای همین دلال فعالیت در زمینه کاغذ برایشان سودآوری دارد و به کارشان در این زمینه ادامه می‌دهند.

  مطلب قبلیکارگروه ملزومات چاپ؛ تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز صنف
  مطلب بعدیمعرفی انواع چاپ هنری

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × 1 =