افزایش قیمت کاغذ در بازار با وجود کاهش تقاضا

  0
  60
  قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاد

  افزایش قیمت کاغذ در بازار ناشی از هیجانات

  در حالی که ناشران در پی خبر وزیر ارشاد مبنی بر حل مشکل اختصاص ارز کاغذ، منتظر کاغذهای دولتی هستند و از بازار آزاد خریدی نمی‌ کنند‌، شاهد افزایش قیمت کاغذ در بازار هیجانی هستیم.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ این روزها دوباره با افزایش قیمت کاغذ در بازار کاغذ تحریر و روزنامه روبرو شده ایم، قیمت کاغذ تحریر که در هفته‌ های گذشته با نوید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اختصاص ارز کاغذ از سوی بانک مرکزی رو به کاهش رفته و روند افزایشی آن متوقف شده بود، دوباره با اندک افزایش قیمتی به بندی 630 هزار تومان رسیده است.

  البته این افزایش قیمت کاغذ در بازار ناشی از هیجانات بازار کاغذ است و در مسیر اصلی بازار یعنی تناسب عرضه و تقاضا پیش نرفته است. عمده قیمت‌ های بازار کاغذ و مقوا در یک ماه اخیر رو به فرونی رفته است، بر این اساس کاغذ روزنامه نیز به کیلویی 23 هزار و 500 تومان رسیده است. مقوای پشت طوسی و کاغذ بالکی نیز با افزایش قیمت نسبی همراه بوده‌اند.

  افزایش قیمت کاغذ در بازار بنا به گفته کارشناسان؛ بازار کاغذ در روزهای اخیر و پس از اظهارنظر مسئولان وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اختصاص ارز برای واردات کاغذ فرهنگی‌، ناشران فعلا دست نگه داشته و از بازار آزاد خریدی انجام نداده‌ اند.

  از سوی دیگر برخی از ناشران نیز متمایل به خرید کاغذ تولید داخل شده‌ اند‌، در این راستا یکی از ناشران کتاب‌ های کمک آموزشی اقدام به خرید حجم قابل توجهی کاغذ از کارخانه چوب و کاغذ مازندران کرده است.

  تمایل ناشران به استفاده از کاغذ تولید داخل در یکی دو سال اخیر با افزایش قابل توجه قیمت‌ ها در بازار آزاد بیشتر شده است،‌ با توجه به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بسیج تمامی بخش‌ های دولت برای رسیدن به خودکفایی در حوزه تولید داخلی کاغذ، این امید ایجاد شده است که تا دو سال آینده حجم قابل توجهی از نیاز صنعت نشر از راه تولید داخلی تأمین شود.

  مطلب قبلیمعرفی مرکب ‌های چاپ جوهر افشان
  مطلب بعدینمایش کارکردها وتوانمندی‌های صنعت چاپ  در نمایشگاه

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سیزده + سه =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.