ریشه مشکلات کاغذ به تصمیمات غلط دولت‌ های گذشته برمی‌گردد

  گفت و گو با ابوالفضل روغنی؛ رئیس سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران

  0
  48
  مشکلات کاغذ

  روغنی ریشه مشکلات کاغذ را مربوط به تصمیمات غلط ادوار مختلف دولت دانست و گفت: سیاست ‌های غلط دولت ‌های گذشته، موجب نابودی صنعت داخل شده به نحوی که تقریبا امکان تولید کاغذ برای نشریات و کتب و تحریر موجود نیست.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از رادیو گفت و گو، دکتر ابوالفضل روغنی رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد مسائل و مشکلات کاغذ و مصرف آن در کشور مصاحبه تلفنی کرد.

   

  ریشه یابی مشکلات کاغذ

  روغنی ریشه مشکلات کاغذ را مربوط به تصمیمات غلط ادوار مختلف دولت دانست و گفت: کشور حدود 380 هزار تن کاغذ نشر، چاپ و تحریر نیاز دارد و ظرفیت سازی که در کشور صورت گرفته حدود 150 هزار تن است اما سیاست ‌های غلط دولت ‌های گذشته، موجب نابودی صنعت داخل شده به نحوی که تقریبا امکان تولید کاغذ برای نشریات و کتب و تحریر موجود نیست.

  وی ادامه داد: زمانی که کشور می ‌توانست تولیدات خود را از 150 هزار تن به اوزان بیشتری برساند اما قوانینی که در مجلس تصویب شد و همچنین افزایش تعرفه ‌ها موجب عقب ماندگی در این حوزه شد.

  رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با بیان اینکه در کاغذ سفید مزیت خاصی در کشور نداریم افزود: با تمام مشکلاتی که کاغذ دارد و مواد اولیه آن را وارد می‌ کنیم اما با تولید 50 هزار تن در کشور می ‌توان بازار خارجی را برای واردات نیز کنترل کرد.

  روغنی با اذعان به مشکلات کاغذ و مواد اولیه آن تصریح کرد: این مشکلات در بسیاری از کشورها وجود دارد اما برای آنکه بتوانند سیاست‌ هایی در توزیع کاغذ به وجود آورند معمولا صنایع خود را از حمایت ‌های داخلی برخوردار و به آنها یارانه می‌دهند.

  بیشتر بخوانید: رقابت ناسالم تولید کاغذ تحریر داخلی و واردات

  رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با اشاره به فرمایش رهبری برای تنظیم بازار کاغذ خاطرنشان کرد: فرمایش ایشان در خصوص حمایت از صنعت نشر بوده است اما حمایت و کمکی صورت نگرفت و حتی ارز 4200 را به واردکنندگان می دادند اما به تولیدکنندگان تعلق نمی ‌گرفت.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × سه =