رواج سفارش آنلاین در حوزه چاپ و نشر

  گفت ‌و گو با رضا رضایی، پیشکسوت و فعال صنعت چاپ

  0
  90
  صنایع

  رضا رضایی معتقد است؛ به ‌زودی سفارش آنلاین از طریق سایت ‌ها و اپلیکیشن‌ ها جایگزین سفارش حضوری در چاپخانه‌ ها و مؤسسات انتشاراتی می‌ شود؛ زیرا زندگی به سمت ساده شدن پیش می ‌رود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ رضا رضایی، پیشکسوت و فعال صنعت چاپ در گفت ‌و گو با ایبنا، با اشاره به وضعیت چاپخانه ‌داران به دنبال شیوع بیماری کرونا عنوان کرد: پس از این بیماری تغییرات زیادی در زندگی مردم ایجاد شده است و جامعه ناچار به پذیرش این تغییرات در بخش ‌های مختلف زندگی خود شده ‌اند که اصناف نیز این تحول را در شغل و حرفه خود ایجاد کرد‌ه یا باید ایجاد کنند.

   وی با بیان اینکه دیدگاه و فکر مردم، تولیدات و شیوه ‌های سفارش این روزها رنگ و روی دیگری به خود گرفته است، افزود: بسیاری از کسب و کارها و فعالیت ‌های اقتصادی مجبور شده‌ اند به فضای مجازی کوچ‌ کنند تا بتوانند حیات خود را ادامه دهند و چاپخانه‌ داران نیز باید تلاش کنند از این قافله عقب نمانند.

   رضایی ادامه داد: به‌ زودی شاهد خواهیم بود که پهبادها اجناس و سفارش آنلاین مشتریان را به آن ‌ها تحویل می‌ دهند و وضعیت به‌ گونه ‌ای خواهد شد که صفر تا صد سفارش‌ ها در فضای مجازی انجام می ‌شود و تحویل گاهی بدون دخالت و حضور انسان خواهد بود.

  سفارش آنلاین

   وی با اشاره به شرایط زندگی جدید و لزوم هماهنگی ورود فعالان چاپ و نشر کشور به این شرایط توضیح داد: اکنون مردم در خانه‌ های کوچک زندگی می ‌کنند؛ خانه ‌هایی که دیگر جایی برای کتابخانه ‌های بزرگ ندارند و مردم مجبور هستند کتاب‌ های صوتی یا فایل کتاب ‌ها را در دستگاه‌ های خود ذخیره کرده و مطالعه کنند.

   مدیر چاپ آپادانا با بیان اینکه ناشران باید در کنار کتاب‌‌ های چاپی ورود به عرصه نشر دیجیتال را جدی بگیرند، گفت: در گذشته همه تاکید داشتند که عکس‌هایشان چاپ شود و در آلبوم داشته باشند اما الان دیگر چنین الزامی نیست و تصاویر در درایوهای آنلاین قابل بارگذاری هستند، تغییرات در حوزه کتاب نیز وجود دارد و نباید از آن غافل ماند.

   وی یادآور شد‌: مسئله اینجا است که الزامات و شرایط زندگی در عصر کنونی ما را به این سمت می‌برد و بیماری کرونا سنگ محک فعالیت بسیاری از دست‌اندرکاران حوزه چاپ و نشر برای سنجش خود در این حوزه بود و یک نگاه کلی وضعیت نشر کشور را مشخص می‌کند.

   رضایی با تأکید بر اینکه در بخش کتاب و نشریات شاهد تغییرات و تحولات هستیم، افزود: در ادامه این تحولات به‌زودی دگرگونی وسیعی در صنعت چاپ ایجاد خواهد شد و به زودی به صورت کامل چاپ دیجیتال جایگزین شیوه‌های چاپی فعلی خواهد شد و بهتر است فعالان این حوزه زودتر به فکر تغییر سیستم‌ و دستگا‌ه‌های خود باشند.

   به گفته وی، الآن زمان آن است که سفارش آنلاین از طریق سایت ‌ها و اپلیکیشن‌ ها جایگزین سفارش حضوری در چاپخانه ‌ها و مؤسسات انتشاراتی شود؛ زیرا زندگی به سمت ساده شدن پیش می ‌رود و الان بشر متوجه شده است که باید با نگرش جدید و آینده‌نگری کارهای خود را برنامه‌ریزی کند.

   رضایی با طرح این موضوع که ناشران نیز به این پروسه وارد ‌شوند، گفت: روند سفارش‌های اینترنتی به‌مرور تکامل پیدا می‌کند و شرایطی ایجاد می‌شود که همه صنوف و کسب‌وکارها به سمت این اقدامات می‌ روند و ناشران نیز باید ساز و کارهای خود را بر این اساس بچینند.

  بیشتر بخوانید: تلاش برای رونق بخشیدن به صنعت چاپ

   وی با اشاره به نبود زیرساخت در حوزه چاپ و نشر برای ورود به فضای دیجیتال توضیح داد: این تغییرات و ضرورت آن در صنعت چاپ و نشر به دنبال بیماری کرونا بیش از گذشته احساس شد و اکنون بسیاری از دست‌اندرکاران این حوزه الزام به حضور در این فضاها دارند، زیرا متوجه شده‌اند اگر این کار را انجام ندهند بقای فعالیت‌هایشان به‌خطر خواهد افتاد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × 2 =