مدیر داخلی چاپخانه علوی؛ عدم نظارت بر صنعت چاپ بوشهر

  گفت و گو با مژگان زنگنه مدیر داخلی چاپخانه علوی

  0
  77
  چاپخانه علوی

  مدیر داخلی چاپخانه علوی یکی از مهمترین مشکلات صنعت چاپ استان بوشهر را وفور مراکز فنی دانست.

  مژگان زنگنه مدیر داخلی چاپخانه علوی است. چاپخانه ای که قدمتش به 115 سال پیش باز می گردد و از سال 1286 هجری شمسی تا به امروز در صنعت چاپ مشغول به کار است. چاپخانه علوی پنجمین چاپخانه ای است که در ایران و در استان بوشهر راه اندازی شد و دستگاه هایش نیز از هندوستان به کشور وارد شد. این چاپخانه ابتدا با شیوه چاپ سنگی ، سربی و سپس افست سیر تحول صنعت چاپ را تا به امروز تجربه کرده است.

  چاپخانه علویزنگنه درباره وضعیت این روزهای صنعت چاپ استان بوشهر به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین گفت: حال صنعت چاپ این روزها در همه استان های کشور خوب نیست؛ همانطور که می دانید این روزها بخش قابل توجهی از کارهای این حوزه به دلیل ورود سیستم اتوماسیون به ادارات حذف شده است؛ 15 سال پیش که بنده وارد چاپخانه علوی شدم ما نشریات و هفته نامه های  زیادی داشتیم که این روزها کاملا حذف شده  است. فضای مجازی و اینترنت فضای این صنعت را کاملا دگرگون کرده اند.

  وی در ادامه افزود: یکسری از کارهای ما مربوط به بخش های خصوصی می شد؛ به این صورت که علاوه بر کار چاپ اوراق دولتی همچون بیمارستان ها، بانک ها و…، شرکت های خصوصی نیز سفارش می دادند که بعد از بیماری کرونا آن هم یک در هزار شده است.

  بیشتر بخوانید: رشد ۳۰ درصدی تولید دانش بنیان محصولات چاپ

  چاپخانه علویمدیر داخلی چاپخانه علوی و مشکلات صنعت چاپ

  مدیر داخلی چاپخانه علوی یکی از مهمترین مشکلات صنعت چاپ استان بوشهر را وفور مراکز فنی دانست و اظهار داشت: استان ما بیش از 500 مرکز فنی و تبلیغاتی دارد که سفارش های استان را گرفته و به مناطق دیگری می سپارند؛ این مراکز معمولا خودشان دستگاه چاپ ندارند و به همین دلیل کارها را گرفته و به استان هایی همچون تهران می سپارند. عسلویه جزو استان بوشهر است و می توانم بگویم کارهای بسیار زیادی در حوزه چاپ دارد که همه را برای انجام دادن به تهران می سپارند.

  وی افزود: چاپخانه های استان تهران به دلیل آنکه هزینه ها برایشان کمتر در می آید می توانند خیلی ارزان تر از چاپخانه های بوشهر کار کنند و دفاتر فنی نیز با استفاده از همین موضوع بخش اعظمی از کارهای چاپی را استان را خارج می کنند. این مطلب باعث شده است که چاپخانه های استان روز به روز ضعیف تر شوند.

  زنگنه با اشاره به گرانی مواد اولیه بیان داشت: یکی دیگر از مشکلات چاپخانه داران استان مسئله تهیه مواد اولیه به خصوص کاغذ است که این روزها بازاری به شدت پر نوسان دارد. کاغذ یک کالای وارداتی است و از طریق گمرک ما نیز وارد می شود؛ اما به تهران فرستاده می شود و ما باید برای تهیه آن هزینه حمل و نقل پرداخت کرده و دوباره آن را از تهران به بوشهر بر گردانیم و این علاوه بر هزینه تهیه خود کاغذ است. یکی از موارد که مسئولان می توانند با توجه به آن کمک بزرگی به چاپخانه داران استان بوشهر کنند حل معضل تهیه کاغذ و مواد اولیه صنعت چاپ است. تجار کاغذ به قیمت گزافی کاغذ به چاپخانه داران می فروشند.

  چاپخانه علویوی با اشاره به نبود نظارت بر کار چاپ استان بوشهر اظهار داشت: طی این سال ها که من در این حوزه مشغول به فعالیت بودم یکبار ندیدم که مسئولان این حوزه به بازدید از چاپخانه ها بیایند و درباره مشکلات این بخش اقدامی انجام دهند. کمترین کاری که می توانند انجام دهند حلی مسئله تهیه مواد اولیه برای صنعت چاپ است. هیچ نظارت و مدیریت درستی در این مورد و طی این سال ها انجام نشده است.

  مطلب قبلیزاپیر و مدیریت سریع ترین شرکت کار از راه دور در جهان
  مطلب بعدیپرداخت عوارض صادراتی جدید

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  1 × دو =