برون سپاری؛ بزرگترین مشکل چاپ استان بوشهر

  گفت و گو با بابک ماهی خواه مدیر چاپخانه کارا

  0
  57
  استان بوشهر

  کاغذ یکی از مواد اولیه کار ما است که باید از تهران وارد شود؛ اگر چاپخانه ای در تهران برای کاغذش 50 تومان هزینه می کند ما باید 150 تومان هزینه کنیم، علاوه بر آنکه باید هزینه حمل و نقل آن را از تهران تا بوشهر را نیز متقبل شویم. چاپ استان بوشهر با مشکل مواد اولیه روبرو است.

  بابک ماهی خواه مدیر چاپخانه کارا است. وی کار در صنعت چاپ را نزد دایی خود و در چاپخانه علوی آموخت و سپس چاپخانه خود را در شهر کنگان راه اندازی کرد. ماهی خواه درباره وضعیت صنعت چاپ استان بوشهر به چاپ و نشر آنلاین گفت: صنعت چاپ یک صنعت اشتغال زا و پر درآمد بود؛ تا سال 96 نیز وضعیت این حوزه کاری خوب بود. بعد از اعمال تحریم ها و مشکلات اقتصادی که به دنبال آن برای همه صنایع ایجاد شد این بخش نیز دچار رکود اساسی شد. استان بوشهر

   استان بوشهروی در ادامه اظهار داشت: حذف کاغذ از سیستم های اداری و جایگزینی آن با فضای مجازی کار در صنعت چاپ را با چالش های زیادی همراه کرده است. حذف دفاتر بیمه و بسیاری از اوراق اداری و همچنین افزایش تبلیغات در فضای مجازی و پلت فرم هایی مانند اینستاگرام باعث شده تا بخش اعظمی از کارهای چاپخانه داران عملا حذف شود.

  ماهی خواه افزود: یکی از مهمترین چالش های ما در این روزها تهیه مرکب و کاغذ است. این دو ماده اولیه صنعت چاپ  به دلیل مشکلات تحریم ها و عدم ثبات ارز روز به روز گران می شود و این باعث می شود که ما نتوانیم برنامه ریزی درستی در زمینه قیمت دهی و محاسبه سود زیان داشته باشیم. امروز با توجه به هزینه ها یک قیمتی را به مشتری اعلام می کنیم و هفته بعد به دلیل گرانی ناگهان مواد اولیه مجبور می شویم قیمت را تغییر دهیم و این موضوع اعتبار ما را در برابر مشتری زیر سئوال می بردو خدای نکرده مشتریان گمان می کنند ما در حقشان اجحاف کرده ایم.

  بیشتر بخوانید: اجرای بند ه تبصره ۷ قانون بودجه، ضد منافع تولیدکنندگان است

  هزینه های بالای چاپ در استان بوشهر

  مدیر چاپخانه کارا در ادامه اظهار داشت: چاپخانه های استان تهران در قیمت دهی دستشان از ما بازتر است. مشتریان معمولا ابتدا استعلام قیمت می گیرند و بعد کار را سفارش می دهند؛ برای بنده بارها اتفاق افتاده است که مشتری می گوید شما فلان کار را یک میلیون قیمت می دهید اما تهران برای مثال 600 هزارتومان قیمت داده است.

   استان بوشهراستان بوشهر

  این مطلب باعث می شود که مشتری کارش را بیرون استان بفرستد؛ این در حالی است که ما به دلیل گران تر تمام شدن هزینه هایمان مجبور به افزایش قیمت هستیم. کاغذ یکی از مواد اولیه کار ما است که باید از تهران وارد شود؛ اگر چاپخانه ای در تهران برای کاغذش 50 تومان هزینه می کند ما باید 150 تومان هزینه کنیم، علاوه بر آنکه باید هزینه حمل و نقل آن از تهران تا  استان بوشهر را نیز متقبل شویم.

  ماهی خواه افزود: دستگاه های چاپی ما به دلیل مشکلات مالی هنوز به روز رسانی نشده اند و اکثر چاپخانه داران نیز با این وضعیت قیمت دلار قادر به خرید دستگاه های چاپ جدید نیستند از این رو باید ماشین های قدیمی با کمک مکانیک های حاذق به روزرسانی کنیم. استان بوشهر

  چاپخانه هایی که در تهران واقع هستند تنها اجرت مکانیک ها را می پردازند ولی ما باید هزینه رفت و آمد آن ها را علاوه بر اجرتشان نیز پرداخت کنیم؛ اگر هزینه های آن ها در این زمینه 500هزارتومان شود هزینه های ما 5 میلیون تمام می شود.  به همین دلیل ما سعی می کنیم با کمترین سود کار کنیم اما با این حال مشتریان کارهایشان  را با دلالی مراکز فنی، به تهران می سپارند.

   استان بوشهروی همچنین با اشاره به کار مراکز بدون مجوز در استان بوشهر اظهار داشت: دفاتری نیز  هستند که به عنوان کافی نت کارشان را شروع می کنند و بدون داشتن مجوز یکی دو دستگاه کپی رنگی و سیاه و سفید نیز تهیه می کنند و کارهای مربوط به چاپخانه داران را انجام می دهند و آنهم بدون آنکه مجبور به پرداخت مالیات، هزینه های کارگر و غیره باشند؛ در حال حاضر در هر خیابانی ما 12 الی 13 مرکز اینچنینی داریم؛ اگر وضعیت به همین منوال یعنی بدون نظارت و کم لطفی مسئولان پیش برود تا چند سال دیگر چیزی به عنوان صنعت چاپ در استان بوشهر باقی نخواهد ماند. ما نیز با اینکه شغلمان این است و میلیاردها تومان در این زمینه سرمایه گذاری کرده ایم اما با این اوصاف در چند سال آینده ناگزیر از تعطیلی خواهیم بود.

  برون سپاری؛ بزرگترین مشکل چاپ استان بوشهر

   استان بوشهر

  مطلب قبلیجلسه کمیته تخصیص، توزیع و نظارت بر کاغذ برگزار می‌ شود
  مطلب بعدینمایشگاه سی و سوم کتاب تهران و تحقق خواسته اهالی نشر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شانزده − ده =