حذف ارز صادراتی از کالاهای مورد نیاز صنعت چاپ

  گفت و گو با غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌ های صنعت چاپ استان‌ های کشور

  0
  75
  کالاهای مورد نیاز صنعت چاپ

  حذف ۱۱ کالاهای مورد نیاز صنعت چاپ و نشر و بسته‌ بندی از دریافت ارز صادراتی هنگام واردات آسیب‌ های جبران ناپذیری بر قیمت این اقلام در بازار خواهد گذاشت و فعالیت در این حوزه را با مشکل مواجه می‌ کند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا؛ غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌ های صنعت چاپ استان‌ های کشور با اشاره به لزوم بهره‌مندی یکسری اقلام ضروری صنعت چاپ از تخصیص ارز صادراتی در هنگام واردات به کشور گفت: از طریق اتحادیه چاپخانه‌ داران استان اصفهان متوجه شدیم به تازگی برخی اقلام مورد نیاز صنعت چاپ که به کشور وارد می‌شود از فهرست ارز صادراتی حذف شده‌اند، موضوعی که بر روند کار فعالان حوزه چاپ و نشر و بسته‌بندی کشور تاثیر زیادی دارد.

  کالاهای مورد نیاز صنعت چاپواردات ۹۰ درصدی کالاهای مورد نیاز صنعت چاپ

  وی ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد کالاهای مورد نیاز صنعت چاپ در کشور تولید نمی‌ شوند و تولیدکنندگان و فعالان حوزه چاپ مجبور به واردات آن‌‌ها هستند تا بتوانند نیاز مشتریان خود را پاسخ دهند و چرخ این صنعت از حرکت باز نایستد.

  شجاع با بیان اینکه گاهی چاپخانه‌های بزرگ در قبال صادرات کالاهای چاپی مجبور به واردات برخی مواد اولیه هستند، توضیح داد: در این میان وزارت صمت به تازگی محدودیت‌هایی برای این کالاها قایل شده است و اقلامی مثل زینک افست، مرکب چاپ، ورنی ویژه مرکب چاپ، ایزوپروپیل الکل، مقوای گلاسه، مقوای پشت سفید (ایندربرد)، لاستیک سیلندر، مواد اولیه تولید مرکب (بر پایه آب)، کلیشه فلزی و کلیشه ژلاتین از این پس نمی‌توانند از ارز صادراتی بهره‌مند شوند.

  وی تاکید کرد: این موضوع معضل و مشکلاتی برای اهالی صنعت چاپ به وجود می‌آورد زیرا وقتی نتوانیم کالاهایی که مورد نیاز صنعت چاپ و بسته‌بندی است به کشور وارد کنیم به مرور قیمت آن‌ها در بازار بالا می‌رود و فعالیت دست‌اندرکاران این حوزه را با مشکل روبرو می‌کند.

  شجاع همچنین با اشاره به ایجاد محدودیت برای کالاهای مورد نیاز صنعت چاپ و لزوم توجه مسئولان به عواقب آن گفت: در این زمینه با ارسال نامه‌ای به وزرای ارشاد و  صمت همچنین رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخواست پیگیری موضوع را کردیم و گفته‌ایم که مواد اولیه صنعت چاپ به عنوان کالای استراتژیک نقشی حیاتی در صنایع مختلف دارند و به دلیل همین اهمیت فعالان این حوزه از سال گذشته در گروه یک مشاغل قرار گرفته‌اند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هفت + شش =