صادرات هزار میلیاردی صنعت چاپ خراسان در سال 1400

  گفت و گو با علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان رضوی

  0
  68
  صنعت چاپ خراسان

  رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان از صادرات هزار میلیارد تومانی صنعت چاپ خراسان در حوزه چاپ در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: کتاب سهم ناچیزی از این صادرات داشته است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از تسنیم؛ علی مغانی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌ داران خراسان رضوی، با اشاره به صادرات صنعت چاپ خراسان در سال 1400 گفت: ما در سال گذشته به پنج کشور افغانستان،‌ عراق‌، آذربایجان،‌ قزاقستان و تاجیکستان صادرات داشتیم.

   وی ادامه داد:‌ بنابر اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادرات صنعت چاپ خراسان بالغ بر هزار میلیارد تومان بوده است. خوشبختانه در مقابل ما واردات خاصی در حوزه محصولات چاپ و بسته‌‌بندی نداشتیم.

  مغانی در پاسخ به اینکه چاپ کتاب در از صادرات صنعت چاپ خراسان چه جایگاهی داشته است،‌ گفت: صادرات کتاب بسیار اندک بوده است‌، نمی‌ توان گفت صفر بود؛ زیرا به هر حال سفارشاتی وجود داشته است،‌ اما به دلیل برخی شرایط تمایل چندانی برای قبول چنین سفارشاتی وجود ندارد.

  صنعت چاپ خراسانسهم کتاب از صادرات صنعت چاپ خراسان

  وی با اشاره به این شرایط اضافه کرد: برای چاپ کتاب به سفارش کشورهای دیگر ما باید طبق ضوابطی عمل کنیم که چاپ کتاب در داخل دارد و خب این دست ما را برای قبول سفارشات بسته است.

  مغانی با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه گفت: متاسفانه در هفته‌ های گذشته افزایش قیمت مواد اولیه موجب شده تا ما نتوانیم شروع خوبی برای سال 1401 داشته باشیم؛ چون ثبات قیمت وجود ندارد،‌ نمی‌ توان سفارشات را بپذیریم. 

  وی یکی از مشکلات موجود برای صادرات محصولات چاپی را خرید ریالی کشورهای همسایه عنوان کرد و ادامه داد:‌ چون با این کشورهای هم‌مرز هستیم، صاحبان سفارش با خود دلار می‌ آورند و در بازار آزاد تبدیل به ریال می‌ کنند. بعد به ما ریال می‌ دهند؛ این در حالی است که ما باید برای برگشت ارز به سازمان توسعه و تجارت،‌ از بازار آزاد ارز تهیه کنیم. از آنجایی که کار رقابتی است، ما نمی‌توانیم هزینه‌ها را افزایش دهیم. 

  صنعت چاپ خراسان صادرات 

  مغانی در ادامه با اشاره به تلاش‌ های خوب انجام شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ماه‌ های اخیر اظهار امیدواری کرد که شورای سیاست‌ گذاری صنعت چاپ هر چه زودتر تشکیل شود.

  بیشتر بخوانید: روند صادرات محصولات چاپی و بسته بندی در یک سال گذشته

  وی گفت: عمده وزارتخانه‌ ها قوانین دست و پاگیر درباره پروانه فعالیت را برطرف کردند‌. ما نیز باید به صنعت چاپ کمک کنیم تا از قوانین دست و پاگیر رها شود. در آیین‌ نامه تأسیس واحدهای چاپی قوانینی چون حداقل متراژ،‌ سطح تحصیلات مدیر واحد و… وجود دارد که ما بارها نسبت به آن اعتراض کردیم. معاون فرهنگی هم تصمیم‌ گیری در این زمینه را به شورای سیاست‌ گذاری صنعت چاپ محول کرده است،‌ این شورا در دوره قبل منحل شده بود و قرار شد در دولت جدید تشکیل شود. 

  مطلب قبلیلمینیت در بسته‌بندی انعطاف‌پذیر «بخش چهارم»
  مطلب بعدیروش های بازاریابی اینترنتی در سال 2022 با 10 ترند اصلی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  شانزده + 12 =