کمبود و گرانی مواد اولیه چاپ ناشی از آشوب بازار است

  گفت و گو با مجید خردجو، مدیرعامل مجموعه بازرگانی احسان

  0
  131
  مواد اولیه چاپ

  مدیرعامل مجموعه بازرگانی احسان گفت: آشوب بازار، عطشی کاذب برای خرید به وجود آورده، این اوضاع بی‌ ثبات و آشفته میزان تقاضا را در بازار بالا برده است و در نتیجه مواد اولیه چاپ کمیاب و گران شده است.

  مجید خردجو، مدیر فروشگاه فجر و مدیرعامل مجموعه بازرگانی احسان درباره شروع به کار مجموعه خود در دوران کرونا به خبرنگار چاپ و نشر آنلاین بیان کرد: ما در تهیه ملزومات و مواد اولیه چاپ فعالیت داریم و کارمان را از 17 فروردین ‌ماه و با رعایت کامل پروتکل‌ های بهداشتی آغاز کردیم. کارکنان ما هم در فروشگاه و هم در دفتر بازرگانی ملزم به استفاده از ماسک و دستکش هستند و کل مجموعه نیز با الکل ضدعفونی می ‌شود.

  مواد اولیه چاپ

  وی درباره وضعیت بیماری کرونا و تأثیرات آن بر کسب ‌و کار فعالان حوزه چاپ اظهار کرد: درست است که شیوع بیماری کرونا در کشور مشکلاتی ایجاد کرده است و بسیاری از کاسبان مجبور به تعطیل کردن مجموعه ‌های خود شدند اما عده‌ زیادی از کسانی که در حوزه‌ های اقتصادی فعالیت می‌ کنند این مطلب را بهانه کرده و برای شانه خالی کردن از انجام تعهدات خود شیوع این بیماری را دلیل بدقولی ‌های خود عنوان می‌ کنند.

  وی با اظهار تاسف گفت: بخشی از سرمایه ما نیز درگیر یک کلاه ‌برداری بزرگ است. بانک مرکزی و اداره صنعت، معدن و تجارت هم از موضوع با اطلاع هستند. شرکت بزرگی که طرف کاری ما بوده حدود 22 هزار میلیارد پول کاسب‌ ها را نداده و ما از شب عید تا به ‌حال درگیر این موضوع هستیم.

  خردجو ادامه داد: سرمایه بنده و 350 کاسب دیگر درگیر این کلاه برادری است، سه میلیارد سرمایه من نیز به این ترتیب بلاتکلیف مانده است. شرکت مذکور شرایط بیماری کرونا را بهانه کرده و می‌ گوید ارزهای صادراتی را نداده ‌اند و من بر همین مبنا نمی‌ توانم پاسخگو باشم. خلاصه که شرکت‌ های این ‌چنینی در وضعیت پیش آمده بهانه ‌جویی می‌ کنند و در برابر تعهداتشان پاسخگو نیستند.

  وی جو همچنین بیان داشت: ادارات هم چوب دیگری لای چرخ روندهای کاری هستند. آن‌ ها به جای آنکه کارها را ساده‌ تر کنند بیشتر سخت‌ و پیچیده‌ می‌ کنند، البته من فکر می ‌کنم این سیاست دولت است و سعی دارد تا یک مقدار زمان داشته باشد تا بتواند کارها را هدایت و مدیریت کند. به هر حال این موضوعات بر کار ما اثرات نامطلوبی به جا گذاشته، ما مجبور هستیم برای آنکه کارهایمان پیش برود به‌صورت حضوری به این ادارات مراجعه کنیم، هرچند که حضوری هم مراجعه می ‌کنیم و در نهایت کارهایمان را انجام نمی ‌دهند چه برسد که بخواهیم از دفتر و به‌ صورت تلفنی پیگیری کنیم.

  بیشتر بخوانید: کرونا، گمرک، بانک مرکزی

   مدیرعامل مجموعه بازرگانی احسان درباره تغییرات میزان سفارش‌ های مواد اولیه چاپ در دوره کرونا اظهار داشت: خوشبختانه میزان سفارش‌ های ما کاهش محسوسی نداشته اما مشکلی که وجود دارد این است که در دوران آشوب بازار، عطشی کاذب برای خرید به وجود می ‌آید، چاپخانه‌داری که برای یک ماهش جنس می ‌خرید از ترس تمام شدن مواد اولیه چاپ ‌اش برای سه ماه جنس تهیه می ‌کند. خود بنده به‌ عنوان واردکننده اگر یک ثبت سفارش انجام می ‌دادم از ترس آنکه نتوانم پاسخگوی تعهداتم باشم 10 تا ثبت سفارش انجام می ‌دهم. این اوضاع بی‌ ثبات و آشفته میزان تقاضا را در بازار بالا برده است و در نتیجه مواد اولیه چاپ کمیاب و گران می ‌شود.

  خردجو در پایان افزود: به‌عنوان تاجری که در بازار فعالیت می‌کند تنها کاری که توانستم برای حفظ تعادل بازار انجام دهم این بود که بار بالای 500 کیلو به کسی نفروختم تا به این ترتیب بتوان مدیریت و هدایت بازار کار خود را داشته باشم، یعنی به سهم خودم سعی کردم اندکی از آشفتگی بازار کم کنم.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × 1 =