افزایش قیمت کاغذ و نابودی صنعت چاپ کشور

  0
  73
  افزایش قیمت کاغذ

   افزایش قیمت کاغذ بزرگ‌ترین ضربه را به صنعت چاپ کشور وارد کرده است. چهار سال پیش کاغذ چسب‌دار را با کاغذ بندی 80 هزار تومان می‌زدیم اما امسال مجبور هستیم همان کاغذ چسب‌دار را با کاغذ بندی یک‌میلیون و چهارصد هزار تومان کار کنیم؛ یعنی با افزایش 14 برابری قیمت کاغذ مواجه هستیم.

  محمود رستگاری پور مدیر داخلی چاپخانه سعدی یاسوج است. این چاپخانه کار خود را در بخش افست و از سال 78 آغاز کرد. وی درباره وضعیت صنعت چاپ استان کهگیلویه و بویر احمد به خبرنگار چاپ و نشرآنلاین  گفت: وضعیت این روزهای صنعت چاپ نه‌تنها در استان ما بلکه در کل کشور مساعد نیست. بسیاری از چاپخانه‌ها به دلیل شرایط دشواری که در این حوزه به وجود آمده است مجبور به تعطیلی شده‌اند. چاپخانه سعدی یاسوج نیز در آغاز فعالیتش 16 کارگر داشت ولی متأسفانه در این چند سال اخیر مجبور به تعدیل نیرو شد و در حال حاضر با دو کارگر مشغول به کار است.

  افزایش قیمت کاغذافزایش قیمت کاغذ

  وی در ادامه اظهار داشت: اکثر سفارش‌های کاری ما مربوط به ادارات است؛ اما به دلیل نبود بودجه آن‌ها هم دیگر سفارش‌های چندانی ندارند؛ سامانه‌ای در حال حاضر وجود دارد به نام سامانه ستاد و یا همان سایت تدارکات چاپ ایران، تمامی سفارش‌های کاری در این ستاد گذاشته می‌شود و چاپخانه‌ها می‌توانند با مراجعه به آن سفارش کار دریافت کنند. معیار دریافت سفارش‌های کاری نیز  قیمت است، شما هرچقدر قیمت کمتری پیشنهاد بدهید می‌توانید سفارش کاری بیشتری دریافت کنید؛ به این ترتیب شما هم مجبورید با کمترین میزان سود یعنی در حد تأمین هزینه‌های آب و برق و حقوق کارکنان کارکنید. مجموعه ما نیز به همین طریق از سایر استان‌ها  کار می‌گیرد چراکه در خود استان کار چندانی برای انجام دادن باقی نمانده است.

  افزایش قیمت کاغذ افزایش قیمت کاغذ

  بیشتر بخوانید:مراسم بزرگداشت پایه گذار صنعت چاپ و نشر رودسر برگزار شد

  افزایش قیمت کاغذ و مشکلات صنعت چاپ کهگیلویه و بویر احمد

  مدیر داخلی چاپخانه  سعدی یاسوج یکی از مهم‌ترین مشکلات این صنعت را در گرانی کاغذ و عدم ثبات قیمت ارز دانست و بیان داشت: افزایش سرسام‌آور قیمت کاغذ بزرگ‌ترین ضربه را به صنعت چاپ کشور وارد کرده است. چهار سال پیش کاغذ چسب‌دار را با کاغذ بندی 80 هزار تومان می‌زدیم اما امسال مجبور هستیم همان کاغذ چسب‌دار را با کاغذ بندی یک‌میلیون و چهارصد هزار تومان کار کنیم؛ یعنی با افزایش 14 برابری قیمت کاغذ مواجه هستیم. مشتریان هم به این راحتی نمی‌پذیرند که 14 برابر قیمت گذشته پرداخت کنند و همین مطلب مشکلات فراوانی برای این حوزه ایجاد کرده است. مواد اولیه این صنعت معمولاً وارداتی است و افزایش روزبه‌روز آن تهیه مواد اولیه را برای چاپخانه‌ها به‌شدت با مشکل روبرو کرده است.

  افزایش قیمت کاغذ  افزایش قیمت کاغذ

  مطلب قبلینمایشگاه بسته بندی دهلی  (PackPlus) برگزار می شود
  مطلب بعدیعدم تداوم در حوزه بازاریابی و کابوس از دست رفتن سرمایه

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 × دو =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.