صنعت چاپ استان گلستان در ورطه رکود

  گفت و گو با میرزاعلی قزل کارشناس چاپ و نشر اداره کل فرهنگ و ارشاد استان گلستان

  0
  57
  صنعت چاپ استان گلستان

  کارشناس چاپ و نشر اداره کل فرهنگ و ارشاد استان گلستان دلیل عمده رکود صنعت چاپ استان گلستان را صنعتی نبودن این استان دانست. 

  میرزاعلی قزل کارشناس چاپ و نشر اداره کل فرهنگ و ارشاد استان گلستان درباره نقاط ضعف و قوت چاپ این استان گفت: وضعیت صنعت چاپ استان گلستان نه رو به افول و نه رو به رشد است بلکه در یک حد مشخص راکد مانده است.

  قزل دلیل عمده رکود ذکر شده در وضعیت صنعت چاپ استان گلستان را صنعتی نبودن این استان دانست و گفت: صنعت چاپ این استان به دلیل نداشتن کارخانه‌های بزرگ و همچنین عدم سفارش در حوزه بسته‌بندی به رکود رسیده است. بیشتر ماشین‌آلات چاپخانه‌های ما  تقریباً شبیه به هم و سفارش‌هایشان در حد سفارش‌های عمومی است؛ به همین دلیل نمی‌ توانند به‌صورت کامل پاسخگوی نیاز مشتریان باشند اما برخی از چاپخانه‌ها هم هستند که در سطح استان توانایی انجام تمام امور چاپ را دارند.

   

  نقاط ضعف صنعت چاپ استان گلستان

  وی ادامه داد: نقاط ضعف صنعت چاپ استان ما این است که اکثر چاپخانه‌ ها، خود را در یک سطح نگه ‌داشته‌اند و در حوزه سفارش‌هایشان مطالعه‌ای ندارند، همچنین نیروی کار حرفه‌ای و اپراتور خوب نیز در عمده چاپخانه‌ها حضور ندارد. یکی دیگر از مسائل مورد توجه عدم همکاری  کانون‌های تبلیغاتی با چاپخانه‌های استان است؛ آن‌ها بیشتر سفارشات خود را به استان‌های دیگر از جمله تهران گسیل می‌کنند.

  قزل درباره واحدهای چاپ دیجیتال شهرستان تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر رویکرد در چاپ‌های با تیراژ کم و دیجیتال است که در حال افزایش هستند و عمدتاً هم به‌ کارهای غیرمجاز مربوط هستند. درواقع آن‌ها قبل از اینکه مجوز کار را بگیرند شروع به فعالیت می‌کنند که این هم یکی از مشکلات واحدهای مورد بحث به شمار می‌آید. علت این اتفاق را می‌توان در کنترل نشدن خریدوفروش ماشین‌آلات چاپ دیجیتال مانند ماشین‌آلات چاپ افست از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست.

  پیشنهاد قزل برای بهبود وضعیت صنعت چاپ استان گلستان کار کردن به‌صورت اشتراکی بین چاپخانه‌ها است، وی در این رابطه افزود: این کار باعث می‌شود تا بتوانند واحدهای بزرگ‌تری به وجود بیاورند و صفرتا صد سفارشات چاپی را در یکجا به انجام برسانند و به نظر من می‌توانند سود بهتری هم از این کار به دست آوردند.

  بیشتر بخوانید: بهبود وضعیت صنعت چاپ استان گلستان با وام بدون بهره

  کارشناس چاپ و نشر اداره کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان گلستان در پایان درباره آینده وضعیت صنعت چاپ استان گلستان گفت: اگر تسهیلاتی برای این حوزه در نظر گرفت ‌شود سطح چاپخانه‌ها ارتقا می‌یابد و به عقیده من استان گلستان پتانسیل راه‌اندازی حداقل پنج چاپخانه بزرگ را دارد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  5 × 5 =