نجات صنعت چاپ با اصلاح قوانین سختگیرانه

  گفت‌وگو با اعضای هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران

  0
  118
  صنعت چاپ

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از گسترش نیوز؛ عضو هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران گفت: در شرایط سخت تحریم و نوسانات شدید ارزی و فشار ناشی از آن باید قوانین سختگیرانه را اصلاح کرد. در صورت اصلاح قوانین بیش از این شاهد تعطیلی گسترده واحدهای صنعت چاپ به دست سازمان امور مالیاتی نخواهیم بود

  در اصل برای بررسی «اقتصاد صنعت چاپ و بسته‌بندی» به محل اتحادیه چاپخانه داران تهران رفته بودیم اما در عمل از موضوعات بسیار مهم‌تری، رمزگشایی شد. علت اصلی گرانی نجومی کاغذ در چند سال اخیر چه بود؟ به نظر می‌رسد که اکنون پاسخ سوال خود را می‌دانیم. از قرار معلوم، سیاست‌گذاری اشتباه دولتی‌ ها، هزینه گزافی به صنعت چاپ و بسته‌ بندی و منابع مالی کشور تحمیل کرده است. امیدواریم که متولیان از این تجربه تلخ و پرهزینه، درس ‌هایی را که باید، گرفته باشند. گفت وگوی مفصلی از آب درآمد پس آن را در چند نوبت منتشر می‌کنیم.

  استقبال بی‌نظیر از رویداد بیست و هفتم

  نمایشگاه امسال را برگزار کنیم یا نه؟ این سوال و دغدغه مهم، مدت ها، ذهن اهالی صنف چاپ و بسته بندی را به خود مشغول کرده بوده اما به تعبیر خزانه‌دار اتحادیه، رئیس اتحادیه ریسک کرد و رویداد بیست و هفتم صنعت چاپ و بسته بندی چندی پیش برگزار شد و نتیجه فراتر از انتظار بود: استقبال فوق‌العاده حرفه‌ای و متخصص‌های این صنعت از نمایشگاه. شنیدن این خبر از زبان اعضای اتحادیه آن هم در دوره‌ای که بیشتر اخبار مربوط به این صنعت مادر، ناخوشایند است جای خوشحالی و امیدواری دارد؛ اما امید به تنهایی کافی نیست؛ موانع بسیاری وجود دارد که باید برطرف شوند.

  صنعت چاپاحمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران گفت: «قبل از هر چیز مسئولان باید به جایگاه مهم صنعت چاپ و بسته‌بندی پی ببرند. از صنعتی صحبت می شود که سرنوشت همه تولیدات کشور به آن پیوند خورده است».

  احمدرضا اعتماد مظاهری، خزانه دار اتحادیه چاپخانه داران تهران گفت: «این صنعت می‌ تواند کمک شایانی به اقتصاد ملی کند و صادرات‌ محور و ارزآور باشد اما قوانین و مقررات متعدد کار را سخت کرده است. برای مثال طراحی با حروف لاتین به چه دلیل باید ممنوع باشد؟».

  تعطیلی گسترده چاپخانه‌ ها

  البته استقبال بسیار خوب از نمایشگاه به آن معنا نیست که چاپخانه‌دارانی که در بخش کتاب کار می‌ کنند در شرایط خوبی به سر می ‌برند. میریونس جعفری، نایب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران ضمن بیان این مطلب گفت: «حدود ۲۰۰ چاپخانه به خاطر بیکاری تعطیل شده‌اند. فقط واحدهای بزرگ می‌توانند سرپا بمانند. متاسفانه کوچک‌ترها ضررده هستند. فقط نیروی عشق است که باعث شده ادامه دهند. کسی که ۴۰ سال در چاپخانه بوده نمی‌توانند تغییر شغل دهد».

  عملکرد عجیب ماموران مالیاتی

  صنعت چاپجعفری یکی از دلایل اصلی تعطیلی گسترده چاپخانه‌ها را عملکرد اداره دارایی و رویه‌های آن دانسته و در این باره گفت: «چاپخانه کوچکی که در حد دو ورق، ماشین چاپ دارد از عهده استخدام حسابدار برنمی‌آید. مشتریان هم معمولاً گذری هستند و ارزش‌افزوده نمی‌پردازند. مالک یکی از همین واحدهای کوچک مجبور شد خانه‌اش را بفروشد تا مالیات ارزش‌افزوده‌اش را پرداخت کند. برای فلان واحد کوچک، ۵۰۰ میلیون مشخص کرده‌اند. وقتی به کارشناسان مربوطه می‌گوییم که آن چاپخانه‌دار باید همه سرمایه‌اش را بفروشد سوال می‌کنند خانه ندارد؟ واقعاً چشم دولت دنبال خانه این قشر ضعیف است؟».

  نابودی صنعت چاپ با برخورد سلیقه‌ای 

  ابوالحسنی ضمت گله از رویه سازمان مالیات گفت: «به صرف آنکه فلان چاپخانه در نبش میدان قرار دارد برای او مالیات تعیین می ‌کنند. وقتی چاپخانه‌دار به این روش، معترض و خواهان بررسی دقیق نحوه فعالیت خود می‌شود جواب می‌شنود که اگر از عهده پرداخت برنمی‌آیی واحدت را بفروش یا اجاره بده! چنین تفکری واقعا فاجعه است».

  وی افزود: «رانت و امضای طلایی فقط این نیست که زمینه سوءاستفاده فراهم شود، اختیار کامل دادن به کارمند دارایی و برخورد سلیقه‌ای، باعث نابودی صنعت چاپ می‌شود. کل ارزش یک چاپخانه کوچک ۳ میلیارد نیست اما بدون ارائه سند و مدرک قانونی، چنین مبالغی از آنها طلب می‌شود. این ظلم بزرگ، بسیاری از واحدها را گرفتار کرده است. نمی‌توانم قبول کنم که این رویه از سر ناآگاهی است، اگر هم می‌دانند و اطلاع دارند، فاجعه‌ است. سوال من است که آیا این نوع حقوق دادن به کارمندان دولت، وجه شرعی و قانونی دارد؟».

  صنعت چاپ نیازمند تسهیل قوانین  

  صنعت چاپاعتماد مظاهری گفت: «اتحادیه قصد دارد زمینه استفاده واحدهای کوچک از تخصص کارشناسان مالیاتی را فراهم آورد تا اندکی از بار مالی آنها کاسته شود. مشکل اصلی اجرای قوانین است. در شرایط سخت تحریم و نوسانات شدید ارزی و فشار ناشی از آن باید قوانین سختگیرانه را اصلاح کرد. در صورت اصلاح قوانین بیش از این شاهد تعطیلی گسترده واحدها به دست سازمان امور مالیاتی نخواهیم بود».

  وی ادامه داد: «یک ممیز بی‌تجربه می‌تواند بقای یک واحدها را به خطر بیندازد. بعضی قوانین وزارت ارشاد هم بدون توجه به جنبه‌های کارشناسی اعمال می‌شود. اگر این موانع و سختگیری‌های بعضاً نابجا برداشته شود می‌توان به رونق و رشد بسیار صادرات امیدوار بود و کاهش نرخ ارز کشور را به فرصت تبدیل کرد و ارزی‌آوری کرد».

  مطلب قبلیکاهش واردات کاغذ در سال جاری
  مطلب بعدیگرانی کاغذ، کاهش آمار چاپ کتاب و افزایش قیمت آن

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هشت − 2 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.