محققان ایرانی از امواج فراصوت برای چاپ سه‌ بعدی اشیا استفاده کردند

  0
  64
  امواج فراصوت

  استفاده از امواج فراصوت برای چاپ مستقیم صدا

  پژوهشگران کانادایی با همکاری دکتر محسن حبیبی و شروین فروغی، دانشمندان ایرانی سعی دارند با استفاده از امواج فراصوت ، نوع جدیدی از چاپ سه‌ بعدی را امکان‌پذیر کنند.

  امواج فراصوتبه گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، فناوری جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه کنکوردیا در کانادا و با همکاری محسن حبیبی و شروین فروغی، دانشمندان ایرانی در استفاده از امواج فراصوت برای چاپ سه بعدی ابداع شده است، با نام چاپ مستقیم صدا شناخته می‌شود. 

  در نسخه کنونی این فناوری، از یک مبدل برای ارسال پالس‌های متمرکز امواج فراصوت از طرفین یک محفظه، به سوی رزین پلیدیمتیل سیلوکسان (PDMS) موجود در آن استفاده می‌ شود. انجام دادن این کار به تولید میادین فراصوت می ‌انجامد که باعث می ‌شود حباب‌ های میکروسکوپی با نوسان سریع به طور موقت در نقاط خاصی از رزین تشکیل شوند.

  همان طور که حباب ‌ها نوسان می‌ یابند، دمای داخل آن‌ ها به حدود ۱۴۷۲۶ هزار درجه سلسیوس افزایش می‌یابد و فشار درون آن ‌ها به بیش از ۱۰۰۰ بار (Bar) می‌ رسد. اگرچه این افزایش ناگهانی دما و فشار تنها برای یک تریلیونم ثانیه طول می ‌کشد، اما باعث می ‌شود که رزین دقیقا در همان محل قرار گرفتن حباب، جامد شود.

  فناوری چاپ مستقیم صدا علاوه بر توانایی خود در تولید نمونه‌ های بسیار کوچک و دارای جزئیات، امکان چاپ غیرتهاجمی سازه‌ ها را در ساختار‌های دیگری نیز فراهم می‌ کند. به عنوان مثال، مکانیک هواپیما با استفاده از این فناوری می ‌تواند بدون باز کردن بدنه هواپیما، قطعات داخلی را با کمک چاپ سه ‌بعدی تعمیر کند. حتی این امکان وجود دارد که ایمپلنت‌ ها را بتوان بدون نیاز به جراحی و به صورت سه ‌بعدی در بدن بیمار چاپ کرد.

  علاوه بر رزین پلیدیمتیل سیلوکسان، دانشمندان توانستند با موفقیت از چاپ مستقیم صدا برای چاپ اجسام ساخته‌ شده از مواد سرامیکی استفاده کنند. آن‌ ها اکنون قصد دارند فناوری خود را روی کامپوزیت‌های پلیمری-فلزی و سپس فلز خالص آزمایش کنند.

  بیشتر بخوانید: استفاده از ربات ها برای چاپ سه بعدی در شرکت فورد

  پروفسور موتوکوماران پاکریسامی، سرپرست این پژوهش گفت: فرکانس ‌های فراصوت در حال حاضر در روش‌ هایی مانند کند و سوز لیزری بافت‌ها و تومور‌ها استفاده می‌ شوند. ما می ‌خواهیم از آن ‌ها برای ابداع چیز جدیدی استفاده کنیم.

  مطلب قبلیقیمت کاغذهای ویژه روکش دار افزایش می یابد 
  مطلب بعدیلغو عوارض صادراتی

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × 4 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.