جشنواره صنعت چاپ و حفظ جایگاه صنفی

  گفت و گو با احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران

  0
  82
  پیشرفت صنعت بسته بندی

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران گفت: اتحادیه چاپخانه داران تهران با موضوع برگزاری همزمان دو جشنواره صنعت چاپ و نشان تیراژه هیچ مخالفتی ندارد و بیشتر برایمان این مهم است که جایگاه اتحادیه در این جشنواره حفظ شود.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ احمدابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران درباره جشنواره صنعت چاپ گفت: همیشه جشنواره صنعت چاپ در روز ۱۱ شهریورماه که روز صنعت چاپ نام گذاری شده است برگزار میشد که متاسفانه امسال با شیوع کرونا و شدت گرفتن این بیماری، کنسل شد و ما نیز تصورمان بر این بود که این جشنواره برگزار نمی شود.

  وی در ادامه بیان کرد: درست است که جشنواره صنعت چاپ به علت شیوع کرونا کنسل شد ولی معتقدیم که جشنواره صنعت چاپ نیز مانند نمایشگاه چاپ و بسته بندی رویدادی است که از چند جنبه حائز اهمیت است و برپایی آن واجب.

  وی افزود: یکی از مهمترین جنبه های برگزاری جشنواره صنعت چاپ این است که همکاران صنعت چاپ در یک سال تلاش می کنند تا محصولاتی با کیفیت ارائه دهند و در نهایت در مسابقات آثار چاپی برتر داوری بشوند و لوح یا تندیس دریافت کنند و آن را از افتخارات مجموعه خودشان بدانند.

   

  اهمیت جشنواره صنعت چاپ

  ابوالحسنی درباره اهمیت جشنواره صنعت چاپ اظهار کرد: از دیگر جنبه های حضور در مسابقات محصولات چاپی، تاثیرگذاری بر بازار کار مجموعه  برگزیده است. علاوه بر آن حضور در بخش آثار برتر میتواند جنبه اعتباری و تبلیغاتی نیز داشته باشد.

  وی با اشاره به این موضوع که برگزار نشدن جشنواره صنعت چاپ سال گذشته اعتراض بسیاری از اهالی چاپ را دربرداشت، بیان کرد: دو سال گذشته که جشنواره صنعت چاپ برگزار شد، اختیار برگزاری این آن به اتحادیه چاپخانه داران تهران داده شده بود، اما امسال بدون اینکه ما در اتحادیه از برگزاری آن مطلع باشیم، توسط وزارت ارشاد فراخوان داده شد.

  وی با اشاره به اینکه دو جشنواره صنعت چاپ و نشان شیرازه قرار است همزمان برگزار شود بیان کرد: ما با موضوع برگزاری همزمان این دو جشنواره هیچ مخالفتی نداریم و بیشتر برایمان این مهم است که جایگاه اتحادیه در این جشنواره حفظ شود.

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران گفت: احساس می کنم امسال نقش اتحادیه در برگزاری جشنواره صنعت چاپ نسبت به سالهای گذشته کم رنگ تر شده است. سیاست و نقطه نظرات بنده و هیئت مدیره جدید اتحادیه چاپخانه داران تهران این است که مخالفتی با هیچ ارگانی اعم از وزارت ارشاد، اداره ارشاد تهران، اتاق بازرگانی و حتی اداره دارایی نداشته باشیم و تنها به تعامل می اندیشیم ولی این به معنای این نیست که از حق و حقوق اتحادیه چاپخانه داران و صنعت چاپ می گذریم. در حال حاضر که همگی همدل هستیم بیشتر از قبل به دنبال گرفتن حق و حقوقمان خواهیم بود و معتقدیم که باید همراه و کمک حال پروژه های درحال اجرا باشیم.

  وی با اشاره به مراسمی که سال گذشته صنف چاپ برای اهالی خود در هتل فردوسی تهران برگزار کرد، گفت: به نظرم مراسم بسیار خوبی بود و نمایندگانی از وزارت ارشاد نیز در این جشن حضور یافتند که خود نشان از این موضوع دارد که آنها نیز با ما مخالفتی نداشته و به دنبال موازی کاری نیستند و حتی دغدغه شان این است که با همدلی کارهای مرتبط با صنعت چاپ را به نحو احسن به انجام برسانند.

  بیشتر بخوانید: جشنواره ملی چاپ و نشان شیرازه؛ همنشینی نه ادغام

  تعامل با ارشاد

  رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران اظهار داشت: ما از وزارت ارشاد انتظار داریم که نه تنها درخصوص جشنواره صنعت چاپ، بلکه در دیگر مسائلی که قابلیت آن وجود دارد، اختیاراتش را به اتحادیه واگذار کند چرا که اتحادیه یک تشکل صنفی و خصوصی است و درد صنف خود را بهتر می داند. باید بپذیریم که مسئولان ارشاد کارمند هستند و دغدغه چاپخانه داران را ندارند، شاید در برخی موارد نظراتشان مثبت باشد ولی نمی توانند مشکلات را لمس کرده و تصمیم گیری درستی انجام دهند.

  وی ادامه داد: از طرفی صنف از اتحادیه انتظار دارد تا پای کار بایستد و در برخی مسائل مستقیم ورود کند. با توجه به سیاست و درایت مسئولان ارشاد انتظار داریم تمام قضایا به خوبی رفع و رجوع شود و مشکلی پیش نیاید. البته اداره ارشاد و همچنین وزارت ارشاد نیز در برخی جهات مانند درخواست اتحادیه استانی حمایت های لازم را از ما داشته و این نشان از گام برداشتن اتحادیه و ارشاد در راستای ارتقای صنعت چاپ است.

  ابوالحسنی تاکید کرد: تنها در یک جلسه سیاست گذاری جشنواره صنعت چاپ شرکت داشتیم و از کلیات آن مطلع بودیم. این بد است که بنده به عنوان رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران از جزئیات برگزاری این جشنواره مطلع نیستم و نمی دانم هیئت داوران آثار برتر و پیشکسوتان چه افرادی هستند.

  وی در انتها خاطر نشان کرد: در حال حاضر انتظارات صنعت چاپ کشور از اتحادیه چاپخانه داران تهران بسیار شده است و همگی از ما انتظار دارند تا حق آنها را مطالبه کرده و به بیان مشکلاتشان بپردازیم این مسائل مسئولیت ما را بیشتر می کند و ما نیز در این رابطه باید همکاریمان را با ارشاد بیشتر کنیم.

  مطلب قبلیارائه تسهیلات تجاری انجمن واردکنندگان کاغذ، مقوا
  مطلب بعدیصعود قیمت کاغذ چاپ و تحریر

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 + 16 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.