تاثیر نمایشگاه بین المللی کتاب 1401 بر دغدغه های اقتصادی ناشران 

  0
  57
  نمایشگاه بین المللی کتاب 1401

  نمایشگاه بین المللی کتاب 1401 مسکنی برای ناشران 

  به گفته رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم، برگزاری  نمایشگاه بین المللی کتاب 1401 می‌تواند بخش عمده‌ای از دغدغه‌ و چالش‌های اقتصادی دو سال اخیر ناشران را کاهش دهد.

  نمایشگاه بین المللی کتاب 1401به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا حمید خرمی، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم با اشاره به شرایط سخت ناشران طی دو سال اخیر، گفت: به دنبال شیوع بیماری کرونا بخش زیادی از ناشران و کتابفروشان در شهر قم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند؛  فعالان نشر متحمل آسیب‌ های جدی و بسیاری از همکاران مجبور به تعدیل نیرو یا کاهش تولید انتشارات شدند، بسیاری از ناشران که به  نقدینگی ‌های نمایشگاه‌ های کتاب تهران و استان ‌ها دلخوش بودند، کرونا این امید را از آن‌ها گرفت.

   خرمی با بیان این‌که برگزاری نمایشگاه‌ها، مسکنی برای ناشران بود اما از آن محروم شدند، عنوان کرد: به دنبال افزایش قیمت مواد اولیه کتاب ازجمله کاغذ، بار دیگر ناشران با چالش‌های زیادی روبه‌رو شدند؛ بنابراین امیدواریم برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب 1401، این دغدغه‌ها را کاهش دهد.

   وی با اشاره به شرایط حضور ناشران در نمایشگاه بین المللی کتاب 1401، تاکید کرد: بهتر بود به جای این‌که عناوین چهار سال اخیر،  شرط حضور ناشران در نمایشگاه فیزیکی تعیین شود، زمینه‌ای فراهم می‌شد تا ناشران بیشتری به نمایشگاه بین المللی کتاب 1401 بیایند و از مزایای آن برای ایجاد نقدینگی در موسسات انتشاراتی بهره ببرند تا کمک خوبی برای آن‌ها باشد.

  نمایشگاه بین المللی کتاب 1401 خرمی در ادامه با اشاره به آسیب ناشران دینی و مذهبی در دوران کرونا، گفت: برگزاری طرح‌های فصلی خرید کتاب برای کتابفروشان البته در این مدت و حمایت‌های وزارت ارشاد قابل توجه بود و نمایشگاه مجازی نیز تا حدودی توانست موثر باشد.

  وی با بیان این‌که امیدواریم با پایان نمایشگاه بین المللی کتاب 1401 حمایت‌ها از ناشران ادامه داشته باشد، عنوان کرد: امید داریم که در سال جاری با اختصاص تسهیلات مالی و اعتباری به ناشران زمینه‌ای برای ایجاد نقدینگی و سرمایه در گردش ناشران اختصاص پیدا کند و جمع گسترده‌تری از ناشران از این تسهیلات بهره‌مند شوند، همچنین خرید کتاب از ناشران به‌صورت جدی دنبال شود.

  بیشتر بخوانید: رعایت دستورالعمل‌ های کرونایی در سی ‌و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب

   خرمی در ادامه به توقف توزیع کتاب‌های درسی از سوی کتابفروشان مطابق چند سال اخیر نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه طی دو – سه سال اخیر نسبت به نقش کتابفروشان در صنعت نشر و جامعه و خانواده بی‌توجهی شده است. امیدواریم دولت سیزدهم نسبت به این موضوع توجه نشان دهد.

  سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 21 تا 31 اردیبهشت 1401 در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

  مطلب قبلیبازدید ازشرکت صنایع بسته بندی فرآورده‌های شیری پگاه
  مطلب بعدیتورم، افزایش حقوق کارگران؛ و ورشکستگی کارفرمایان

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک × 5 =