فناوری چاپ دیجیتال در رونق کتاب ‌های راکد ناشران تاثیرگذار است

  0
  72
  دهمین نمایشگاه چاپ دیجیتال

  فناوری چاپ دیجیتال به پویایی صنعت چاپ و نشر کمک می کند 

  جلال ذکایی معتقد است؛ استفاده از فناوری چاپ دیجیتال به رونق کتاب‌های راکد و محبوس قدیمی ناشران همچنین پویایی صنعت چاپ و نشر کمک می کند.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا جلال ذکایی، فعال حوزه چاپ دیجیتال با اشاره به اهمیت توجه به ظرفیت ‌های فناوری چاپ دیجیتال در صنعت نشر کشور، عنوان کرد: ناشران همواره با توجه به اقتضائات فعالیت‌های خود، گستره کار، منابع مالی و محدودیت‌های موجود یکسری کتاب‌های در گردش و در جریان کار دارند، اما یکسری آثار هم دارند که به کتاب‌های راکد معروف‌اند.

   وی ادامه داد: البته این عنوان بدان معنا نیست که چنین کتاب‌ هایی اساسا متقاضی نداشته باشند؛ بلکه چون سال‌ها از دوره انتشار آن ‌ها گذشته است، مخاطبان بسیار محدودی دارند و برای ناشر صرفه اقتصادی ندارد که برای تجدید چاپ آن‌ ها اقدام کند.

   ذکایی با بیان اینکه بخش زیادی از ناشران بزرگ، کتاب‌های راکد زیادی دارند، گفت: برای این کتاب ‌ها هنوز تقاضا از میان مخاطبان وجود دارد اما این تقاضاها اغلب اندک و معدود است و به همین دلیل ناشران لزومی به چاپ مجدد آن‌ها نمی‌ بینند.

   وی با اشاره به برخی آمار منتشر شده درباره کتاب‌های چاپ شده، توضیح داد: طبق برآوردهای انجام شده، کتاب‌هایی که بعد از انقلاب منتشر شده‌اند حدود 250 هزار تا 500 هزار عنوان کتاب است که ما از بخش زیادی از آن ‌ها به عنوان کتاب محبوس نام می ‌بریم و امکان انتشار آن‌ ها نیست.

   ذکایی با بیان اینکه فناوری چاپ دیجیتال در دنیای امروز این امکان را فراهم کرده است که از چاپ (POD) یعنی چاپ در مقابل تقاضا استفاده شود، افزود: طبیعی است که ناشران به تنهایی امکان تامین و تهیه دستگاه دیجیتال تک نسخه‌ای را ندارند و باید یک مرکزی باشد که به صورت متمرکز این خدمت را به ناشر بدهد و در اختیار مخاطبان قرار دهد.

   وی تاکید کرد: امروز بسیاری از محققان و پژوهشگران دوست دارند از کتاب کاغذی استفاده کنند؛ اما دسترسی به کتاب ندارند یا اینکه امکان جستجو در میان کتابخانه‌ های قدیمی و نایاب هم نیست و چاپ بر اساس تقاضا می ‌تواند بخش زیادی از این مشکل را مرتفع کند.

   ذکایی با طرح این موضوع که امیدواریم به زودی مقدمات توسعه فناوری چاپ دیجیتال را در میان جامعه نشر فراهم کنیم، گفت: با  فناوری چاپ دیجیتال ناشران علاقه‌مند می‌توانند کتاب‌های محبوس یا راکد خود را در اختیار مخاطبان‌شان قرار دهند و پاسخگوی نیاز مطالعاتی آن‌ها باشند.

  بیشتر بخوانید: آینده متعلق به چاپ دیجیتال است

   به گفته وی، یکی از ویژگی‌های بارز فناوری چاپ دیجیتال در دنیای نشر امروز این است که کتاب‌ها را از حبس ناشرارن درآورد و در اختیار مخاطبان قرار دهد تا هم مورد اقبال دوستداران کتاب است و هم کمکی است تا ناشران بدون هزینه اضافه‌ای کتاب‌های راکد خود را به جریان بیندازند.

   ذکایی با بیان اینکه امیدوارم جریان بهره مندی از فناوری چاپ دیجیتال به یک رویه در میان ناشران تبدیل شود، یادآور شد: این کار هیچ آسیبی برای چاپخانه‌های افست ندارد بلکه موجب رونق کسب و کار در بخش‌های مختلف چاپ و نشر می‌شود، زیرا بخش زیادی از این کتاب‌های راکد هایتا به صورت کتاب صوتی یا الکترونیک منتشر می‌شوند.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: در این میان می‌توان دستگاه ‌های تولید آنلاین را در اختیار گرفت و از ظرفیت آن‌ ها برای رونق این فعالیت استفاده کرد، معقتدم که با توجه به شرایط صنعت نشر ایران لازم و ضروری است که دستگاه‌ های فناوری چاپ دیجیتال به کشور وارد شود تا از ظرفیت ‌های بالقوه آن ‌ها استفاده کرد.

  مطلب قبلیمدیر کل دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار وزارت صمت منصوب شد
  مطلب بعدیخدمات تمام الکترونیک در شبکه بانکی انجام می شود

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  ده + هشت =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.