ساماندهی بازار فروش کتاب و یکپارچه‌ سازی کشور

  0
  52
  رقابت ناشران

  یک فعال حوزه نشر کتاب گفت: بهترین کاری که نهادهای دولتی می‌توانند در این زمینه انجام دهند ساماندهی بازار فروش کتاب و یکپارچه‌ سازی کشوری این بازار است.

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا امیررضا حسینی تصریح کرد: به‌شخصه اعتقاد دارم که وضعیت انتشار کتاب نه‌تنها در شهر اردبیل بلکه در جای‌جای ایران پهناور با خواست اکثریت و مطالبات فرهنگی، اقتصادی و علمی کاملاً مطابقت دارد.

  وی اضافه کرد: بخش عمده‌ای از نابسامانی‌های وضعیت انتشار کتاب تابع شرایط کلی حاکم بر فرهنگ و جامعه است و نمی‌توان مقوله نشر را امری مجزا از پیکربندی اجتماعی و اقتصادی در نظر گرفت و بدیهی است که نارسایی‌های شدید در چرخه‌های مالی و بازده اقتصادی انتشار کتاب، عموم ناشران را به سمت سیاست‌گذاری‌های انقباضی و بازارمحور سوق می‌دهد.

  به گفته مدیر اجرایی نشر روشنگاه، در سرتاسر ایران ناشرانی وجود دارند که در برابر جبر شرایط محیطی و اقتصادی مقاومت می‌کنند و ارزش کیفی آثار خود را مقوله‌ای از سنخ سازش‌گری و سهل‌انگاری نمی‌دانند بااین‌وجود استیلای کمیت و مشروعیت‌سازی‌های کاذب از طریق انتشار کتاب همچنان وجه غالب و ناپسند این عرصه فرهنگی فرهیخته است و باتوجه‌به منطق بازار، امید چندانی به اصلاح پاره‌ای از این مشکلات وجود ندارد.

  وی با بیان اینکه بسیاری از اولویت‌ها و ترجیحات اهل کتاب تابع منطق بازار است، ادامه داد: واقعیت ملموس پیشروی ما این است که اقتصاد و فرهنگ ایرانی بسیار سنترالیستی (مرکزگرایانه) سازمان می‌یابد و پایتخت کشور از قدرت و نفوذ بالایی در عرصه اجتماعی ایران برخوردار است. بر همین اساس نویسندگان ترجیح می‌دهند که به کانون قدرت بازاری نزدیک‌تر باشند.

  به گفته حسینی، این انتخاب به نویسندگان امکان می‌دهد که با مخاطبان بیشتر، شهرت بیشتر، درآمد بیشتر و ارتباطات بیشتری مواجه شوند و راه هموارتری را تجربه کنند حتی خود ما که در مجموعه نشر روشنگاه صرفاً آثار فیلسوفان و روانکاوان غربی را ترجمه و منتشر می‌کنیم، نهایتاً مجبور هستیم برای دست‌یافتن به کیفیت مطلوب چاپ و فروش گسترده کتاب‌ها از ظرفیت‌های موجود در تهران استفاده کنیم و این شرط بلامنازع و بدون چون و چرای بازار کتاب ایران است.

  بیشتر بخوانید: تشکیل کارگروه صیانت جدید از منظر پیشکسوتان نشر

  ساماندهی بازار فروش کتابحل مشکلات ناشران شهرستانی با ساماندهی بازار فروش کتاب

  مدیر اجرایی نشر روشنگاه در به سؤالی مبنی بر اینکه در شرایط فعلی چالش‌ها و مشکلات ناشران اردبیلی را چه چیزهایی می‌دانید، بیان کرد: به‌طورکلی فرصت‌ها و حمایت‌های اندکی برای ناشران شهرستانی وجود دارد و درعین‌حال مشکلات بیشتری از ناشران تهرانی دارند.

  وی افزود: بزرگ‌ترین مشکل ناشران شهرستان عدم دسترسی مستقیم به بازار فروش کتاب است و این باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در این حوزه اتفاق نیفتد و مشکلات مالی همواره گریبان‌گیر ناشران شهرستانی باشد.

  به گفته حسینی، مشکل دیگر ناشران مستقر در شهرستان‌ها طولانی بودن روند اداری اخذ مجوزها و انتشار کتاب است زیرا مدت زمان لازم برای اخذ مجوزها در شهرستان‌ها نسبت به تهران بیشتر است و این باعث عقب‌ماندگی ناشران شهرستان می‌شود.

  این فعال حوزه نشر کتاب افزود: بهترین کاری که نهادهای دولتی می‌توانند در این زمینه انجام دهند ساماندهی بازار فروش کتاب و یکپارچه‌سازی کشوری این بازار است.

  حسینی اضافه کرد: نهادهای دولتی می‌توانند تمهیداتی بیندیشند که توجیه اقتصادی نشر کتاب در شهرستان‌ها عقلانی‌تر باشد و سرمایه‌گذاری در این زمینه تسهیل شود.

  به ادعای این فعال حوزه نشر، حذف واسطه‌ها و دلال‌های حوزه کتاب می‌تواند کمک بزرگی به ناشران شهرستانی باشد و بهره‌وری اقتصادی کار آنها را افزایش دهد و در زمینه کندی روند اخذ مجوزها نیز در سال‌های اخیر حرکت‌های بسیار خوبی انجام شده است و سیستم یکپارچه کشوری سهولت بیشتری به ارمغان آورده است اما بازهم پاره‌ای از مشکلات وجود دارد و امیدواریم که وزارت فرهنگ و ارشاد روند تسهیل اخذ مجوزها را گسترش دهد.

  مدیر اجرایی نشر روشنگاه در جواب به پرسش چرا ناشران اردبیلی روی چاپ کتاب نویسندگان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و صرفاً به اخذ مجوز انتشار کتاب برای نویسندگان اکتفا می‌کنند، تشریح کرد: علاوه بر دلایلی که از طرف منطق بازار تحمیل می‌شود، دراین‌خصوص عدم اعتماد مخاطبان به آثار ناشران شهرستانی نیز حائز اهمیت است زیرا عموم مخاطبان کتاب در ایران ایمان و اعتماد بیشتری نسبت به آثار منتشرشده در تهران دارند و تصور غالب این است که آثار ناشران شهرستان کیفیت و دقت پایین‌تری دارند.

  ساماندهی بازار فروش کتابوی با بیان اینکه این پدیده فرهنگی در سایر حوزه‌ها نیز وجود دارد و عمدتاً محصول پیش‌داوری و کلیشه‌های اجتماعی است، ادامه داد: این نوع از قضاوت‌های الگوسازی‌شده نیز تأثیر زیادی بر کار ناشران شهرستانی می‌گذارد و بازده تلاش‌های آنها را کاهش می‌دهد.

  حسینی تاکید کرد: تمام ناشران شهرستان‌ها چنین رویکردی ندارند و برخی از آنها برای انتشار کتاب به‌صورت حرفه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند و نشر روشنگاه در زمینه انتشار تخصصی آثار فاخر علوم‌انسانی فعالیت می‌کند و ما با سرمایه‌گذاری‌های معقول سعی می‌کنیم که کتاب‌های ارزشمند متفکران غربی در اختیار مخاطبان فارسی قرار بگیرد.

  وی با اشاره به اینکه نشر روشنگاه در واقع یک گروه مطالعاتی منسجم بوده و به‌صورت تخصصی روی خوانش‌های مختلف از آرا و اندیشه‌های ژاک لاکان، فیلسوف و روانکاو مشهور فرانسوی، کار می‌کند، گفت: عمده فعالیت ما روی ترجمه و انتشار آثار مرتبط با روانکاوی فرویدی – لاکانی متمرکز است و هدف ما انباشت دانش روانکاوی و گسترش دسترسی مخاطبان فارسی به منابع کلیدی و مهم این عرصه از علوم‌انسانی است.

  حسینی اضافه کرد: ما در ایران اولین ناشر تخصصی‌ای هستیم که آثار ارزشمند این حوزه را به‌صورت گسترده به فارسی ترجمه و منتشر می‌کند و تاکنون بیشتر از ۲۵ عنوان کتاب در عرصه روانکاوی ترجمه کرده‌ایم که ۹ مورد از آنها منتشر شده است.

  حسینی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم آثار باقیمانده را به‌مرورزمان در اختیار مخاطبان قرار دهیم، افزود: تاکنون کتاب‌های مطلق شکننده اسلاوی ژیژک، پنج درس دربارهٔ تئوری روانکاوی ژاک لاکان خوان داوید نازیو، لاکان، راهنمای مبتدیان لیونل بیلی، ژاک لاکان، درآمدی فمینیستی الیزابت گروس، ژاک لاکان جاناتان اسکات لی، ژاک لاکان، گذشته و حال الیزابت رودینسکو و آلن بدیو، لاکان، علی‌رغم همه چیز الیزابت رودینسکو، مقدمه‌ای بالینی در روانکاوی لاکانی بروس فینک و فهم روانکاوی، متیو شارپ و جوان فالکنر را منتشر کرده و به بازار کتاب عرضه کرده‌ایم.

  ساماندهی بازار فروش کتاب

  ساماندهی بازار فروش کتاب

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  2 × 3 =