رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان کاهش قیمت کاغذ را تنها راه نجات نشر برشمرد

  0
  77
  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان

  تأکید رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بر ثبات قیمت کاغذ

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران کاهش قیمت کاغذ را برای فراهم کردن شرایط بهتر برای حوزه نشر ضروری دانست و گفت: در غیر اینصورت سال آینده سالی بسیار دشوار در حوزه نشر خواهد بود.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از میزان، هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پیرامون رویداد‌های سال ۱۴۰۰ در حوزه نشر گفت: در طی دو سال اخیر کاغذ مهمترین و بزرگترین نقش را در بازار نشر را به همراه داشت و تحولات فراوانی را به همراه آورد در عین حال مواد اولیه نیز با افزایش قیمت قابل توجهی در زمینه افزایش قیمت کتاب تاثیرات فراوانی بر تولید و توزیع کتاب داشتند.

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در همین راستا ادامه داد: با توجه به تحولاتی که در سال ۱۴۰۰ رخ داده پیش‌ بینی در مورد سال آینده نیز تا حدودی مشخص است اگر شرایط بر همین منوال حرکت کند قطعاً تحولات خوبی برای حوزه نشر در سال آینده در پیش نخواهد بود و قیمت کتاب ارزان‌تر نخواهد شد. همین عدم کاهش قیمت و یا ثبات قیمت کاغذ بسیاری از علاقمندان به کتاب را کاهش خواهد داد و خرید بیش از هر زمان دیگری کم می‌شود بدین ترتیب جامعه از کتاب و کتابخوانی فاصله خواهد گرفت.

  حسن پور به رویکرد دستگاه‌های مسئول برای تحول در حوزه نشر و خصوصاً ایجاد شرایطی برای در اختیار قرار دادن کاغذ اشاره و ابراز کرد: دستگاه‌های مسئول همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌هایی را برای در اختیار قرار دادن کاغذ دولتی به ناشران در نظر گرفته، اما همچنان به اجرا گذاشته نشده است لذا باید برای این مهم تهدیداتی ویژه را سریع‌ تر به اجرا گذاشته تا شاهد تغییراتی در حوزه نشر برای سال آینده باشیم.

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در مورد افزایش قیمت کاغذ تصریح کرد: قیمت کاغذ حدود ۵۰ درصد از قیمت کتاب تولید شده را در اختیار دارد. افزایش قیمت کاغذ به معنی افزایش قیمت کتاب است البته همانگونه که قبلا نیز اشاره شد مواد اولیه نیز قیمت صعودی را در پیش گرفته و همه این‌ها دست به دست هم می‌دهد تا شرایط برای تولید کتاب کاهش پیدا کند.

   

  صدمه به چرخه تولید

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بار دیگر پیرامون افزایش قیمت کتاب تاکید کرد: قیمت کاغذ سبب افزایش قیمت کتاب است افزایش قیمت کتاب یعنی کاهش خرید علاقمندان به کتاب و در نتیجه ناشر تصمیم می‌گیرد تا تیراژ کتاب را پایین بیاورد هرچه تیراژ کتاب ‌ها کاهش یابد زمینه برای افزایش قیمت آن نیز بالا‌تر می ‌رود و این باز به چرخه تولید کتاب صدمه زده و تخریبی جبران ناپذیر را برای ناشران در بر خواهد داشت.

  حسن پور عواقب کاهش تولید کتاب توسط ناشران را بسیار خطرناک دانست و افزود: هر چه تولید از سوی ناشران کاهش پیدا کند زمینه برای افزایش بساط گستران کتاب در کنار خیابان ‌ها افزایش پیدا می ‌کند، زیرا آنان با قیمت ‌ها و هزینه ‌های پایینی اقدام به تولید کتاب ‌های غیرقانونی و کپی رایتی خواهند کرد بدین ترتیب نه سودی به ناشر یا نویسنده داده می‌ شود و نه حق کپی رایت رعایت خواهد شد در عین حال شرایط برای حوزه نشر بسیار سخت ‌تر خواهد شد و جولانگاهی برای بساط گستران فراهم می‌شود.

   

  سخنان رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران درباره نمایشگاه کتاب

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در مورد حضور ناشران در نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: قطعاً ناشران عطش نقدینگی را دارند لذا در نمایشگاه کتاب تهران شرکت خواهند کرد و از آن استقبال می ‌کنند، اما همه این موارد به ارتباط مخاطب با نمایشگاه و ناشران بستگی دارد چنانچه مخاطبان نیز از نمایشگاه استقبال کنند قطعاً شرایط بهتری برای ناشران فراهم خواهد شد در غیر اینصورت ناشران همچنان متضرر خواهند ماند.

  وی تاثیر برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب را در سال ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار داد و افزود: برگزاری برنامه‌ های، پویش‌ ها و نمایشگاه‌ هایی مانند نمایشگاه مجازی در سال ۱۴۰۰ شرایطی موقت و سطحی را برای ناشران فراهم می ‌کند تا بتوانند بخش کوچکی از نیاز نقدینگی خود را در نمایشگاه برآورده کند، اما برخی از ناشران نیز سود خوبی را نداشتند با این همه باید تاکید کرد که نمایشگاه مجازی امسال نسبت به سال گذشته از استقبال بیشتری برخوردار بود و در عین حال زیرساخت ‌های بهتری را برای این مهم در نظر گرفته بودند که عملاً جوابگوی نیاز علاقمندان و خریداران کتاب بود.

  بیشتر بخوانید: معیاری برای اختصاص کاغذ به ناشران

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پیرامون برچیده شدن ساختار فروش کتاب فصلی ابراز کرد: متاسفانه با برداشته شدن فروش فصلی زمینه برای کتابفروشان بسیار سخت و دشوار شده است و قطعاً در آینده‌ای نه چندان دور شاهد کاهش و یا جمع شدن بسیاری از کتاب‌فروشی‌ها خواهیم بود، زیرا سرمایه هنگفتی برای هر یک از این کتابفروشی‌ها توسط کتاب ‌فروشان در نظر گرفته شده است.

  وی ادامه داد: آنان ترجیح می‌ دهند تا سرمایه‌ های خود را در جای بهتری هزینه کنند تا بتوانند برگشت بهتری از سرمایه ‌گذاری خود داشته باشند به همین دلیل من معتقد هستم که طرح فصلی فروش کتاب بهتر است بار دیگر به اجرا گذاشته شود تا کتابفروشان همچنان در حوزه ترویج و نشر فعالیت خود را ادامه دهند و چرخه تولید و توزیع کتاب همچنان ادامه یابد.

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در پایان خاطرنشان کرد: بهترین رویکرد از نگاه من به عنوان یکی از مسئولان حوزه نشر اجرایی کردن برخی از برنامه‌ها و دستورالعمل‌ها در جهت کاهش قیمت کاغذ است تا بتوان شرایط بهتری برای حوزه نشر فراهم کرد وگرنه سال آینده سالی بسیار دشوار در حوزه نشر خواهد بود.

  مطلب قبلیتولید پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر توسط دانش‌بنیان‌ها
  مطلب بعدیلمینیت در بسته بندی انعطاف پذیر «بخش اول»

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 × 4 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.