رقابت ناشران در برابر کتاب‌ فروشان

  0
  73
  رقابت ناشران

  مدیر کتاب‌فروشی شرق اهواز معتقد است: هرچند در شرایط فعلی طرح‌های فصلی حُکم مُسکن برای کتابفروشی‌ها دارند؛ اما متاسفانه شاهد رقابت ناشران در برابر کتاب‌ فروشان نسبت به ارائه تخفیف‌ های بالا و بدون محدودیت، اعم از مجازی و حضوری هستیم.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا منصور رئیسی نافچی مدیر کتابفروشی شرق اهواز  ضمن تبریک انتصاب مدیرعامل جدید موسسه خانه کتاب و تقدیراز ایشان جهت اجرایی شدن دوره‌ جدید طرح‌های فصلی بیان کرد: با توجه به تغییرات صورت‌گرفته از سوی مدیریت موسسه خانه کتاب، پاییزه 1400 با اندکی تاخیر نسبت به دوره‌های گذشته آغاز شد. رقابت ناشران

  رقابت ناشرانرئیسی افزود: با توجه به افزایش قیمت کتاب و کاهش قدرت خرید مردم، مجموعه مدیریت دو شعبه شرق اهواز همواره حامی این طرح ها بوده و خواهد بود؛ اما موجودی کتاب‌های چاپ سال‌های گذشته با قیمت پیشین در قفسه کتاب‌فروشان و جایگزینی چاپ‌های جدید با کتاب‌های فروش رفته از لحاظ نقدینگی، چالشی جدی برای کتاب‌فروشان ایجاد کرده است.

  وی ادامه داد: کتاب جزء معدود کالاهایی است که متناسب با نرخ تورم قیمت به روز ندارد و همین موضوع باعث کاهش سرمایه کتاب‌فروشان شده است. در حالی‌که بیشتر همکاران با عشق و علاقه در این صنف مانده‌اند.

  بیشتر بخوانید: گسترش حوزه نشر در فضای مجازی

  رقابت ناشرانرقابت ناشران و کتاب فروشان نابرابر است

  وی با اشاره به اینکه طرح‌های فصلی همچون مُسکنی برای کتاب‌فروشان هستند، تصریح کرد: در شرایط فعلی این طرح‌ها مانند مُسکنی برای کتاب‌فروشی‌ها عمل می‌کنند. متاسفانه همواره شاهد رقابت ناشران نسبت به کتاب‌فروشان در ارائه تخفیف‌های بالا و بدون محدودیت به صورت مجازی و حضوری هستیم. به شخصه براین باورم که بعید است در هیچ کسب و کار دیگری بین تولیدکننده و توزیع کننده چنین رقابتی باشد!رقابت ناشران

  مدیرکتاب‌فروشی شرق اهواز در بخش دیگر سخنان خود درمورد عوامل تاثیرگذاری که موجب کمرنگ شدن این طرح‌ها می‌شوند، این‌گونه توضیح داد: کم شدن زمان برگزاری طرح به 5 روز و کاهش اعتبار کلی طرح و همچنین تفاوت تخفیف بین کتاب‌های تالیفی و ترجمه ازجمله مواردی بود که بیشتر کتاب‌فروشان نسبت به آن ناراضی بودند. به باور من 5 درصد، انگیزه خاصی برای مخاطب ایجاد نمی‌کند؛ و یکسان بودن تخفیف‌ها قابل قبول‌تر است.

  رقابت ناشران وی خواستار توجه جدی متولیان حوزه کتاب در کشور نسبت به رعایت چرخه تولید و توزیع کتاب شد.

  رئیسی در پایان ضمن قدردانی از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد و موسسه خانه کتاب به عنوان مجری طرح یادآور شد: امیدواریم متولیان کتاب با حمایت بیشتر از کتاب‌فروشان به عنوان مهم‌ترین حلقه و واسط گسترش فرهنگ بین مردم، به پایداری ، بقا و گسترش این شغل مهم و شریف کمک کنند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  3 + 6 =