تاکید بر نوشتن «این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است»

  0
  56
  کاغذ یارانه‌ای

  الزام چاپ جمله این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است در شناسنامه

  اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در اطلاعیه ‌ای از اعضای خود خواست در شناسنامه کتابی که با کاغذ دولتی به چاپ رسیده، بنویسند «این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است».

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایسنا، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در اطلاعیه ‌ای خطاب به ناشران نوشت: «تاکید رعایت ماده شش دستورالعمل تخصیص کاغذ و نظارت بر مصرف آن برای اعضای محترم صنف

  احتراماً به اطلاع ناشران محترم می‌رساند:

  بر اساس ابلاغیه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درج عبارت: «این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است» در شناسنامه کتابی که با کاغذ دولتی به چاپ رسیده الزامی است.

  بدیهی است در صورت عدم درج عبارت مذکور در شناسنامه کتاب، نسبت به شمارش و تسویه کتاب اقدامی به عمل نخواهد آمد.»

  دستورالعمل تخصیص کاغذ و نظارت بر مصرف آن به این ترتیب است:

   در راستای اجرای ماده هشت شیوه‌نامه اجرایی کارگروه کاغذ معاونت امور فرهنگی و برای صیانت از مصرف بهینه کاغذ در حوزه نشر و رعایت حقوق مصرف‌کنندگان کتاب دستورالعمل کمیته تخصیص کاغذ و نظارت بر مصرف آن، به شرح ذیل تصویب و ابلاغ می‌شود.

  ماده یک: نحوه درخواست کاغذ

   ۱-۱: تمامی ناشران متقاضی درخواست کاغذ، باید مدارک لازم را در سامانه توزیع کاغذ به نشانی paperds.ir برای بررسی بارگذاری کنند.

  این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده استالف: تصویر پروانه معتبر نشر

  ب: اطلاعات مربوط به شماره مجوز صادرشده از سوی سامانه صدور مجوز چاپ و نشر کتاب دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی

  تبصره ۱: ناشران شهرستانی تصویر مجوز ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه را  در سامانه بارگذاری کنند.

   ج: تکمیل اطلاعات مربوط به کاربرگ تعهد مصرف بهینه کاغذ در سامانه

  ماده دو: اعضای کمیته تخصیص کاغذ

     ۱-۲: مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی ناشران آشنا به عنوان رئیس کمیته

     ۲-۲: رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران یا نماینده تام‌الاختیار ایشان

      ۳-۲: نماینده تام‌الاختیار معاونت امور فرهنگی

  ماده سه: نحوه بررسی درخواست‌های کاغذ

     ۱-۳:  درخواست متقاضیان با بررسی عملکرد ناشر در سال‌های گذشته و استعلام از مراکز ذیصلاح صنفی توسط کمیته تخصیص ارزیابی و تصمیم‌گیری می‌شود.

     ۲-۳:  تخلفات ناشر بسته به نوع تخلف بر میزان کاغذ تخصیص‌یافته تاثیر خواهد داشت.

  ماده چهار: اولویت‌های تخصیص کاغذ

    ۱-۴: کتاب‌های تالیفی با رویکرد فرهنگ و هنر اسلامی و ایرانی.

     ۲-۴: کتاب‌هایی که در جشنواره‌ها و جوایز فرهنگی معتبر برگزیده شده‌اند.

      ۳-۴: کتاب‌هایی که در جهت تأمین نیازهای علمی و فرهنگی جامعه باشد به گونه‌ای که باعث رشد و تعالی فرهنگ عمومی و منجر به افزایش کتابخوانی در کشور شود.

  تبصره ۲: چنان‌چه کتابی جنبه کتابسازی داشته باشد مشمول تخصیص کاغذ نخواهد شد.

  این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است

  و تشخیص کتابسازی بودن یک اثر برعهده کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مولفان و مترجمان مشترک بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران خواهد بود.

  ماده پنج: ناشر موظف است اطلاعات مربوطه به چاپخانه و صحافی را با ذکر مشخصات کامل جهت بازدید و شمارش تیراژ توسط کمیته نظارت بر مصرف در سامانه توزیع کاغذ بارگذاری کند.

  ماده شش: درج عبارت (این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است) در شناسنامه کتاب الزامی است.

  ماده هفت: تخصیص مجدد کاغذ به ناشران منوط به ارائه تایید کمیته نظارت است.

  ماده هشت: به منظور شفاف‌سازی کمیته تخصیص کاغذ موظف است اطلاعات مربوط به تخصیص کاغذ ناشران را در هر جلسه بر روی سامانه جهت بازدید عمومی بارگذاری کند.

  ماده نه: نظارت بر مصرف کاغذ وظیفه کمیته نظارت بر مصرف کاغذ متشکل از اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران به عنوان رئیس کمیته و نماینده‌ای از معاونت امور فرهنگی است.

  ماده ده: نظر به این‌که استفاده از کاغذ حمایتی در کاهش قیمت تمام‌شده کتاب موثر است، در صورت درخواست کارگروه کاغذ معاونت امور فرهنگی، کارگروه نظار موظف است با استفاده از نظرات کارشناسی نسبت به اعلام سقف قیمت تمام‌شده ظرف مدت یک هفته کاری به معاونت امور فرهنگی اقدام کند. نظر نهایی کارگروه کاغذ لازم‌الاجراست.

  ماده یازده: کمیته نظارت اختیار دارد که از طرق مختلف از جمله بازرسی در مرحله چاپ و صحافی و یا پس از انجام آن با شمارش نسخه‌های کتاب و تطبیق آن با اطلاعات تخصیص مذکور در صحت یا مغایرت مصرف را با اطلاعات سامانه احراز کند. کمیته نظارت نتیجه را به کارگروه کاغذ معاونت اعلام خواهد کرد.

  ماده دوازده: ناشر موظف است تا یک سال پس از مرحله تحویل حواله کاغذ اطلاعات درخواستی را در خصوص مصرف کاغذ تخصیص‌یافته به کمیته نظارت ارسال و رسید دریافت کند.

  ماده سیزده: مغایرت‌های احتمالی اعم از تغییر چاپخانه، صحافی، نوع و ابعاد کاغذ مصرفی با توجه به رویه‌های متعارف چاپ و نشر سابقه ناشر توسط کمیته نظارت رسیدگی و اتحاذ تصمیم خواهد شد.

  این دستورالعمل در چهارده ماده و چهار تبصره تدوین و در تاریخ ۹۸/۴/۲۵ به تصویب کارگروه کاغذ و زینک معاونت امور فرهنگی رسیده و از زمان تصویب لازم‌الاجراست.

  این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  17 − 4 =