واگذاری نمایشگاه کتاب تهران به تشکل های نشر

  گفت و گو با رضا حاجی آبادی، مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس

  0
  55
  تشکل های نشر

  مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس معتقد است اگر تشکل های نشر بتوانند با همکاری هم  و با استفاده از تجربه برگزارکنندگان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اتحادیه آشنا استفاده کنند می‌ توانند این رویداد فرهنگی را برگزار کنند.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین؛ رضا حاجی آبادی، مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره واسپاری برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به تشکل های نشر گفت: ساختار وزارت ارشاد و مدیریت بحث ‌های فرهنگی هنوز از تشکل های نشر در بحث ‌های اجرایی استفاده نمی‌ کنند و این تشکل ‌ها هم هنوز نیاموختند چگونه کار‌های اجرایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را انجام دهند.

  وی افزود: از سال ‌های دور گفته بودند وزارت ارشاد به جای مباشرت در کار‌های اجرایی، باید مدیریت، سیاست گذاری و حمایت کند. نه اینکه خودش برگزارکننده رویداد‌هایی مانند نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باشد. سازمانی در کنار خودش احداث کند که کار‌های اجرایی صنعت نشر را انجام دهد.

  حاجی آبادی ادامه داد: اگر تشکل های نشر بتوانند با هم همکاری کنند و از تجربه دوستان برگزارکننده نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اتحادیه آشنا استفاده کنند می‌ توانند این رویداد فرهنگی را برگزار کنند. طبیعت امر این است که این تشکل ‌ها برگزار کننده نمایشگاه کتاب باشند. در بیشتر کشور‌های مختلف دولت مجری برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب نیست.

  وی تصریح کرد: بیشتر این تشکل‌ ها و مجموعه‌ های نمایشگاهی هستند که این کار را به عهده می‌ گیرد. در سال ‌هایی که نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در چمران برگزار می‌ شد موسسه نمایشگاه‌ ها کار‌های برگزاری نمایشگاه را مدیریت می‌کرد. امیدوارم یک روزی برسد که همه چیز سرجای خودش باشد. یک مجموعه نمایشگاهی که به تشکل های نشر وابسته باشد کار‌های اجرایی نمایشگاه بین المللی کتاب را انجام دهد.

  مدیرمسئول انتشارات هزاره ققنوس با اشاره به اینکه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران یک بحث سخت افزاری داشت اظهارکرد: یک موسسه نیمه خصوصی در زمانی که نمایشگاه بین المللی کتاب در چمران برگزار می شد متولی فضای نمایشگاه بود. این فضا را اکنون نداریم. حتی نمایشگاه شهر آفتاب هم به شهرداری تهران وابسته است. یک مکان نمایشگاهی باید وجود داشته باشد که نمایشگاه‌ های مختلف را برگزار کند و صنف نشر کار‌های اجرایی برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را انجام دهد. چون ناشران یکدیگر را به خوبی می ‌شناسند، می ‌توانند نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را بهتر برگزار کنند.

  بیشتر بخوانید: مشکل اصلی نمایشگاه کتاب؛ تخصیص تخفیف و یارانه است

  تشکل های نشرواگذاری بخش اجرایی نمایشگاه به تشکل های نشر

  حاجی آبادی با اشاره به اینکه وزارت ارشاد یک رقمی را به برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اختصاص می ‌دهد اظهار کرد: باید دید بودجه ‌ای که به برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هر ساله اختصاص می ‌یافت در این دو سال که این رویداد فرهنگی برگزار نشد برای انجام چه کاری صرف شده است. باتوجه به اینکه هزینه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب بسیار کمتر از نمایشگاه حضوری است. اگر کار‌های برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را به دست تشکل های نشر بسپارند یا کسانی که فعالیت ‌های اقتصادی می ‌کنند می‌ توانند از طریق اجاره غرفه و تبلیغات در نمایشگاه، هزینه ‌های برگزاری آن را تامین کنند.

  وی ادامه داد: بخشی از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به زیرساخت ‌های آن باز می گردد که بخش فیزیکی نمایشگاه است. تشکل های نشر می ‌تواند نحوه اجرای این رویداد فرهنگی را انجام دهد و وزارت ارشاد تنها در بخش سیاست گذاری نمایشگاه کتاب دخالت کند.

  مدیرمسئول انتشارات هزاره ققنوس بیان کرد: بدین معنا که به ناشران بگوید کتاب ‌هایی با فلان موضوع در این رویداد فرهنگی عرضه نشود. این امر به سیاست گذاری ‌های کلان باز می گردد. متاسفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را برگزار می کند. توصیه ام این است یک مکان دائمی برای برگزاری نمایشگاه‌ های بین المللی داشته باشیم که در آن تمام نمایشگاه ‌ها برگزار شود و یکی از آن‌ ها نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باشد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هشت − 4 =