کاهش سرمایه در گردش مشکل اصلی کتاب فروشان است

  0
  46
  کاهش سرمایه در گردش

  کتاب فروشان ودغدغه ای به نام کاهش سرمایه در گردش 

  کاهش سرمایه در گردش کتاب‌فروشان با توجه به افزایش قیمت‌ کتاب‌ها طی ماه‌های اخیر یکی از دغدغه‌های اصلی فعالان این صنف به‌شمار می‌آید.

   

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا محمد یراقچی، رئیس کارگروه کتاب‌فروشان اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران با اشاره به شرایط کنونی کتاب‌فروشان،‌ گفت: امروز یکی از مشکلات کتاب‌فروشان به غیر از تخفیف ‌های سرسام‌ آوری که در سایت‌ها و فضای مجازی ارائه می ‌دهند و کتاب ‌فروشان را زمین‌گیر کرده است، بحث کاهش سرمایه در گردش آن‌ ها است.

   وی در توضیح بیشتر در رابطه با کاهش سرمایه در گردش عنوان کرد: به عنوان مثال اگر کتابی را صد هزار تومان خریداری کنند، روی این کتاب حداکثر 25 هزار تومان سود می ‌برند، زیرا اگر هزینه‌ های جانبی را هم حساب کنیم، این سود بسیار پایین خواهد بود.

   یراقچی ادامه داد: در این میان با توجه به سود پایین، چاپ بعدی همین کتاب 150 هزار تومان است که بار دیگر باید از سود خود وسط بگذارند تا بتوانند این کتاب را خریداری کنند. کاهش سرمایه در گردش 

   وی با بیان اینکه استمرار چنین روندی موجب کاهش سرمایه در گردش کتاب‌ فروشان می‌شود، افزود: در دراز مدت نیز نتیجه کاهش سرمایه در گردش این می‌شود که کتاب‌ فروش قدرت خرید خود را برای تهیه کتاب ‌های جدید از دست می‌ دهد، کما اینکه امروز بسیاری از همکاران ما دچار این مشکل شده ‌اند و کتاب ‌های قیمت بالا را اغلب بر اساس سفارش مشتری برای او تهیه می ‌کنند.

   یراقچی در ادامه با بیان اینکه کتاب ‌فروشان باید فکری کنند که بخش وسیعی از کتاب ‌ها به صورت امانی به کتاب ‌فروشی ‌ها بیاید یا بتوانند در صورت عدم فروش، آن‌ها را پس بدهند، گفت: باید راهکار و روشی برای این موضوع اندیشیده شود. چندین جلسه نیز در این زمینه برگزار شده است اما تحقق چنین کاری هم سخت است.

   وی تاکید کرد: با توجه به مشکلاتی که امروز گریبان کتاب ‌فروشان را گرفته است،‌ باید به دنبال راهکارهایی بود که ویترین کتاب‌ فروشی‌ها به‌روز باشد و آثار جدید و تازه‌ های نشر در کتاب ‌فروشی‌ ها وجود داشته باشد.

   یراقچی با گلایه از اینکه تاکنون برای رفع مشکل کتاب فروشان، حرکت یا اقدام جدی از سوی صنف و مسئولان انجام نشده است، عنوان کرد: باید ببینیم که ما چه میزان به کتاب ‌فروشان حقیقی و کتاب‌ فروشی ‌‌هایی که مردم به آن مراجعه می‌ کنند اهمیت می ‌دهیم، زیرا در بسیاری از موارد مردم ترجیح می ‌دهند در صحبت با فروشنده و استفاده از تجربیات او کتاب انتخاب کنند.

   به گفته وی،‌ این مساله به صورت یک سنت در طول سال ‌ها اجرا می ‌شد و موجب می‌ شد مخاطبان بتوانند در تعامل با فروشنده کتاب، آثار خوب، جدید و با کیفیت را انتخاب کنند.

   یراقچی با بیان اینکه در فضای مجازی ارائه توضیحات برای کتاب، کافی نیست، گفت: کتاب ‌فروشی هم فوت کوزه‌گری دارد و کتاب‌ فروشان آگاه می‌ توانند به مشتری اطلاعات مناسب درباره ترجمه ‌های مختلف کتاب ارائه بدهد، اما اگر فقط به فضای مجازی تکیه کنیم، همه این مسائل از بین می‌رود.

   وی در این زمینه با ارائه راهکارهایی برای بهبود روند فعالیت کتاب‌ فروشان نیز عنوان کرد: در این میان معتقدم که حقوق کتاب ‌فروشان از لحاظ صنفی باید به رسمیت شناخته شود، زیرا کتاب ‌فروشان اصلی‌ترین فروشنده کتاب هستند و عواملی مثل تخفیف،‌ حراج و .. باید ضابطه ‌مند شود تا فعالیت در این حوزه ساماندهی شود.

  بیشتر بخوانید: بررسی تاثیر فعالیت فروشگاه کتاب آنلاین بر چرخه نشر

   مدیر کتاب ‌فروشی کتاب پنجره به قاچاقچیان کتاب و نقش آ‌ن‌ها در به خطر انداختن نقش کتاب ‌فروشان در صنعت نشر، گفت: چاپ کتاب‌های کپی و بدل از آثار موفق در بازار به اسم مترجمان بی‌نام و نشان و توزیع آن در فضای مجازی با  تخفیف های ویژه، موجب می ‌شود که مخاطبان به استناد قیمت پایین‌تر کتاب‌ فروشان مجازی را انتخاب کند.

   به گفته یراقچی، باید جلوی فعالیت بازار قاچاقچیان کتاب به صورت جدی گرفته شود، تخفیف ‌ها ضابطه ‌مند شود و کتاب ‌فروشان بتوانند از امکان گرفتن کتاب امانی یا امکان مرجوعی کتاب بعد از یک ماه برخوردار شوند تا گردش مالی آن ‌ها وضعیت بهتری پیدا کند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  هجده − 17 =