توضیح معاون فرهنگی ارشاد درباره فروش کاغذهای داخلی توسط ناشران

  0
  44
  بند ج ماده 92 یاسر احمدوند

  یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت ارشاد درباره اخبار فروش کاغذهای داخلی تخصیص داده شده به ناشران در بازار آزاد توضیحاتی ارائه کرد.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم‌، قیمت کاغذ در بازار آزاد همچنان بالاست و کاهش چندانی نداشته است،‌ هر بند کاغذ چاپ و تحریر 70 در 100 با گرماژ 70 گرمی یک میلیون و 270 هزار تومان فروخته می‌شود. ناشران که یک هشتم از نیاز سالانه کشور به کاغذ را مصرف می‌کنند،‌ در ماه‌های گذشته به دلیل افزایش قیمت کاغذ با احتیاط بیشتری دست به انتشار کتاب زده‌اند.

  از سوی دیگر در روزهای اخیر ناشرانی که کاغذهای ایرانی را خریداری کرده‌اند در حال دریافت حواله و محموله‌های کاغذ خود هستند،‌ محموله‌هایی که در مواردی سر از بازر آزاد نیز درآورده‌اند.

  در بازار کاغذ مازندران به صورت رول آماده فروش است،‌ با توجه به اینکه تولید کاغذ تحریر در شرکت مازندران به دلیل تعهد شرکت به وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارشاد جوابگوی عرضه مستقیم در بازار را ندارد،‌ شنیده‌ها حاکی از فروش کاغذ ایرانی از سوی ناشران در بازار است.اما آیا این اقدام قانونی است؟ یا کاغذ تولید داخل نیز به مانند کاغذ وارد شده با ارز ترجیحی تنها باید در چاپ کتاب مورد استفاده قرار بگیرد؟. آیا ناشر می‌تواند آن را با کاغذهای دیگر موجود در بازار معاوضه کند؟

  بیشتر بخوانید: کیفیت کاغذ ایرانی، مورد رضایت ناشران

  کاغذهای داخلی کاغذ تحریر هر بند کاغذ تحریرقیمت کاغذ تحریر در بازار آزادنظارت بر مصرف کاغذهای داخلی

   یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اخبار فروش کاغذهای داخلی تخصیص داده شده به ناشران در بازار آزاد گفت:‌ چون کاغذهای داخلی از ارز ترجیحی استفاده نکرده، طبیعتاً ملاحظاتی که در مورد شرایط استفاده کالاهای وارد شده با ارز ترجیحی وجود دارد را شامل نمی‌شود.

  وی ادامه داد:‌ اما نظارت بر مصرف کاغذهای داخلی برای انتشار کتاب توسط خانه کتاب صورت می‌گیرد و نتیجه آن در درخواست‌های بعدی ناشران لحاظ می‌شود.

  احمدوند در عین حال تأکید کرد: ناشرانی که کاغذ داخلی دریافت کرده‌اند،‌ مصرفشان بیش از آن‌ چیزی است که دریافت کرده‌اند، ممکن است ناشری لازم داشته باشد چند بند کاغذ را با نوع دیگری جابه‌جا کند، اما اینکه کاغذها را به قصد سودآوری در بازار آزاد فروخته باشند، وجود خارجی ندارد.

  وی درباره دریافت نوبت‌های بعدی کاغذ نیز گفت:‌ ناشرانی هم هستند که مازاد بر موجودی اعلام نیاز کرده‌اند،‌ ما مجدد فراخوان خواهیم داد و واریز وجه صورت می‌گیرد و پارت‌های بعدی کاغذ نیز توزیع خواهد شد.

  کاغذهای داخلی واردات کاغذ چاپ و تحریر قیمت کاغذ تحریر در بازار آزاداحمدوند دریافت کاغذ از کارخانه مازندران را فرآیند مستمر دانست و افزود:‌ ما در طول ماه محموله‌هایی را از کارخانه دریافت و بر اساس نیاز ناشران در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.

  وی از رضایت ناشران دریافت‌کننده کاغذ داخلی از کیفیت خبر داد و گفت:‌ بازخوردهایی که بنده گرفتم مبنی بر این بوده که ناشران از کیفیت کاغذهای دریافتی نسبت به گذشته رضایت داشتند.

  محموله‌های تازه‌ای از کاغذ وارداتی آماده ترخیص

  احمدوند در پاسخ به سرانجام واردات کاغذ با ارز ترجیحی نیز گفت:‌ کاغذهای خریداری شده با ارز ترجیحی نیز در مراحل ترخیص است. حدود 20 هزار تن به صورت تدریجی وارد و بین ناشران توزیع خواهد شد.

  مطلب قبلیایجاد فضای رانت در بخش کاغذ نشات گرفته از بی تدبیری مسئولان
  مطلب بعدینکاتی برای تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده سال 1401

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  یک × 5 =

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.