نمایشگاه کتاب تهران بعد از 2 سال وقفه

  0
  106
  نمایشگاه کتاب تهران

  محمدمهدی اسماعیلی، جمعه (5 فروردین‌ماه) در برنامه «بهار نارنج»، برای سال جدید، برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به‌صورت حضوری پس از دو سال را خبری خوش در سال جدید برای مردم اعلام کرد.

  به گزارش  چاپ و نشر آنلاین به نقل از ایبنا، محمدمهدی اسماعیلی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عصر جمعه (پنجم فروردین‌ماه 1401) در گفت‌وگوی نوروزی و صمیمانه با مردم ایران و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر در برنامه «بهار نارنج» شبکه خبر، با تأکید بر وجدان کاری و نظم و انضباط در امور، مردمی کردن فرهنگ و هنر و تحقق عدالت فرهنگی را از مهمترین اولویت‌های این وزارتخانه دانست.

  رصد کتاب‌های منتشرشده در حوزه‌های فرهنگی

  وی در ادامه در پاسخ به پرسش مجری مبنی بر این‌که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چقدر با کتاب مأنوس است، بیان کرد: شاید به دلیل مسئولیت‌هایی که دارم فرصت زیادی برای مطالعه مستمر ایجاد نشود، ولی اغلب کتاب‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی منتشر می‌شوند را می‌بینم.

  اسماعیلی افزود: بهمن‌ماه 1400 در مدتی که به علت ابتلا به بیماری کرونا در منزل حضور داشتم، هر شب کتاب می‌خواندم و به فرزندم نیز مطالعه را توصیه می‌کردم.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این برنامه، درباره سلیقه خود در انتخاب موسیقی نیز گفت: به‌طور کلی به موسیقی اصیل و سنتی و فولکلور علاقه‌مندم. اما با آثار بسیاری از خوانندگان جدید نیز در کنار خوانندگان قدیمی آشنایی دارم و محسن چاوشی و حجت اشرف‌زاده ازجمله خوانندگان خوب نسل جدید هستند. موسیقی‌های انقلابی مربوط به دهه‌های گذشته هم برای من جذاب هستند.

  وی همچنین با اشاره به استعدادهای بسیار در میان بازیگران سینما، تلویزیون و تئاتر ایران، از پرویز پرستویی به‌عنوان یکی از بهترین بازیگران ایرانی نام برد و فیلم «ملاقات خصوصی» را آخرین فیلمی عنوان کرد که به تماشای آن نشسته است.

  کار معلمی را دوست دارم

  اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که «اگر وزیر فرهنگ نمی‌شدید، دوست داشتید در چه حرفه و کاری به فعالیت بپردازید»، بیان کرد: من استخدام دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی این دانشگاه هستم. اگر مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نداشتم، در فضای دانشگاه با دانشجویان بیشتر در ارتباط بودم. کار معلمی را دوست دارم.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش مجری برنامه «بهار نارنج» درباره سخت‌ترین روزهای کاری‌اش در دوران پذیرش مسئولیت این وزارتخانه، افزود: همواره سعی کردم تحت‌فشار تصمیم نگیرم و به این جهت روزهای چندان سخت با مشکل غیرقابل حل نداشتیم. البته روزهایی وجود داشته که با بحران‌های کوچکی مواجه شدیم، ولی در کل روزهای خیلی سختی نداشتیم.

  وی در ادامه سخنانش با تأکید بر غنیمت شمردن فرصت‌ها، گفت: همیشه جلوی خودم ساعت شنی را تصور می‌کنم که معکوس شده و زمان بی‌وقفه در حال سپری شدن است. فرصت‌ها زود می‌گذرند و احساس می‌کنم حق ندارم فرصت‌ها را تلف کنم.

  نمایشگاه کتاب تهراناختصاص اعتبار 500 میلیاردی به صندوق اعتباری هنر

  اسماعیلی در این برنامه، یکی از اتفاقات خوب سال 1400 برای اهالی فرهنگ و هنر به‌ویژه جامعه هنری را اختصاص اعتبار 500 میلیاردی به صندوق اعتباری هنر با دستور رئیس‌جمهور، بیان کرد. 

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین درباره لزوم توجه به بحث فضای مجازی و اهمیت این موضوع، توضیح داد: خواه ناخواه باید از فضای مجازی اطلاعات داشته باشیم و در حد امکان و فرصت در این فضا حضور یابیم. به‌طور مرتب پیگیر تحولات فضای مجازی هستم.

  لزوم جبران عقب‌افتادگی در بخش اقتصاد هنر

  وی درباره پرداختن به بخش‌های مختلف حوزه فرهنگ و هنر برای جبران کاستی‌ها در مدت حضور خود در رأس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: تلاش کردیم همه حوزه‌ها دیده شود، ولی دوست دارم عقب‌افتادگی در بخش اقتصاد هنر را به‌صورت ویژه جبران کنیم. همچنین لزوم توجه جدی به موضوعاتی همچون نوشت‌افزار، بازی‌ها و ملزومات حوزه کودک و نوجوان احساس می‌شود. این حلقه از ایده تا مصرف باید به‌طور کامل رصد و پیگیری شود.

  اسماعیلی در قسمت دیگری از گفت‌وگوی نوروزی خود، در زمینه توجه به مقوله زبان و ادبیات فارسی که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز است، درباره موضوع نامگذاری مشاغل و اصناف با محور قرار دادن زبان فارسی، توضیح داد: چهار بخش به‌صورت ویژه در این زمینه همکاری داشته و کار اجرایی انجام می‌دهند؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، شهرداری‌ها و اماکن.

  تلاش برای بومی کردن 80 درصدی صنعت چاپ تا 1402

  مجری برنامه «بهار نارنج» در پرسشی دیگر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد که «شما در هفته کتاب گفتید سال آینده سعی می‌کنید صنعت چاپ را بومی کنید. چقدر به تحقق این امر امیدوارید؟». اسماعیلی پاسخ داد: سعی ما بر این است و بسیار امیدواریم با فراهم کردن زمینه‌ها و زیرساخت‌ها تا سال 1402 تا 80 درصد صنعت چاپ را بومی کنیم.

  وی همچنین در پاسخ به این پرسش که تلخ‌ترین روز سال 1400 برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چه روزی بوده، گفت: از نظر من تلخ‌ترین روز سال گذشته، آن روزی بود که تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا به عدد 700 رسید که بسیار دردناک و ناراحت‌کننده بود.

  بیشتر بخوانید: بررسی وضعیت کاغذ در سالی که گذشت

  تلاش می‌کنم در جمع مردم حضور داشته باشم

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قسمت دیگری از این گفت‌وگوی صمیمانه، درباره پرداختن به خانواده و حضور در اجتماع و بین مردم عادی جامعه، بیان کرد: خانواده همیشه اولویت من بوده و سعی می‌کنم در هر فرصتی که ایجاد می‌شود، ساعاتی را با خانواده به ورزش و فراغت بگذرانم. همچنین تلاش می‌کنم در مساجد به‌ویژه مساجد پایین شهر حضور پیدا کرده و گاهی سخنرانی کنم و در جمع مردم باشم. ارتباط زیادی با مردم دارم که البته این را کافی نمی‌دانم.

  اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که چه نمره‌ای به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1400 می‌دهید، گفت: نمره وزارتخانه در سالی که گذشت را باید رئیس جمهور، مجلس و به‌ویژه صاحبان اصلی آن یعنی مردم بدهند.

  نمایشگاه کتاب تهرانبرگزاری نمایشگاه کتاب تهران به‌صورت حضوری

  وی در این برنامه همچنین با اشاره به نقشه‌های دشمنان ایران برای خدشه وارد کردن به فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی، بیان کرد: در مقابل تمدن ایرانی-اسلامی، یک تمدن رقیب داریم که در حال تحلیل الگوهایش است و بیش از هر حوزه‌ای، حوزه فرهنگ و ارزش‌ها را نشانه گرفته است. باید در این زمینه هوشیارانه عمل کنیم.

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی گفت‌وگوی نوروزی خود در شبکه خبر، ضمن آرزوی تندرستی، موفقیت و به سرانجام رسیدن همه آرزوهای خوب مردم برای سال جدید، برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به‌صورت حضوری پس از دو سال را خبری خوش در سال جدید برای مردم اعلام کرد.

  مطلب قبلیبررسی وضعیت کاغذ در سالی که گذشت
  مطلب بعدیبازگشت ساعت کاری ادارات به شرایط قبل از کرونا

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  چهار × 2 =