برگزاری نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران در هاله ای از ابهام

  0
  64
  ناشر آموزشی

  مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران از آغاز امور اجرایی سی‌ و سومین دوره نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران و مذاکرات برای برگزاری حضوری آن خبر داد. 

  علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایرانمذاکرات برای برگزاری نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران ادامه دارد

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته در خصوص برگزاری سی‌ و سومین دوره نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: بنابر تصمیم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص برگزاری سی‌ و سومین نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت‌ماه سال 1401، نیاز بود تا اقداماتی در این زمینه انجام شده و تدابیری اندیشیده شود.

   وی ضمن بیان اینکه به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و مشکلات ناشی از آن ضرورت داشت تا هماهنگی‌های لازم با قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران صورت گیرد، عنوان کرد: بر همین اساس دکتر محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با دکتر احمد وحیدی، وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و دکتر بهرام عین‌الهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عضو اصلی ستاد ملی مقابله با کرونا مکاتباتی داشتند.

  رمضانی تصریح کرد: پاسخ اولیه قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا این بود که با توجه به شرایط همه‌گیری این بیماری در کشور و قابل پیش‌بینی نبودن آن، از هم اکنون امکان صدور مجوز برای برگزاری قطعی سی‌ و سومین نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران در اردیبهشت‌ماه سال آینده قابل انجام نیست.

  مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در ادامه بیان کرد: در مرحله دوم نیز مطرح شد که در صورت صدور مجوز برای برگزاری نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران به‌صورت حضوری، شرایط سال‌ های گذشته قابل تکرار نخواهد بود و برگزاری نمایشگاه با جمعیت سال‌ های گذشته، وسعت و تعداد بالای ناشران امکان‌ پذیر نیست.

  به گفته وی در نتیجه باید در خصوص این موارد برنامه‌ ریزی‌ کرده و برای کاهش آن راهکاری ارائه شود. همچنین در صورتی که مجوز برگزاری سی‌ و سومین دوره نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران صادر شود باید دستور العمل‌ های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را مد نظر قرار  داده و بر اساس آن اقدام شود.

  رمضانی ادامه داد: طبق دستور معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران در دستور کار خانه کتاب و ادبیات ایران قرار گرفته و این مجموعه با توجه به موارد مدنظر ستاد ملی مقابله با کرونا سناریوهای مختلفی را برای اجرا طراحی کرده است. همچنین مذاکرات و مکاتباتی با سازمان‌های دست‌اندرکار در حال انجام است تا به محض تایید ستاد ملی مقابله با کرونا، فعالیت‌های مربوط به برگزاری دوره سی‌وسوم نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران تهران عملیاتی شود.

  بیشتر بخوانید: «QR code»ها موثر در انتقال اطلاعات ناشران به مخاطبان

  وی مطرح کرد: جدول زمان‌ بندی برگزاری سی‌ و سومین نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران آماده شده و پس از مشورت با صاحب نظران و دست‌اندرکاران حوزه نشر، نهایی شده و به سرعت وارد فاز اجرایی خواهد شد. بعضی از فعالیت‌ ها را باید توامان انجام دهیم چرا که با محدودیت زمانی روبرو هستیم. قبلا هم اعلام شد که بازدید از محل‌ های احتمالی برگزاری نمایشگاه بین ‌المللی کتاب تهران انجام شده است. تصمیم گیری در این خصوص نیز در حال نهایی شدن است.

   رمضانی در پایان گفت: امیدوارم با کنترل همه‌ گیری کرونا در ایران، امکان برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی کشور به نحو مطلوب فراهم شود و علاقه‌ مندان حوزه کتاب و کتاب خوانی بتوانند از فعالیت‌ های ناشران کشور در دو سال گذشته به ‌صورت حضوری بازدید کرده و انتخاب‌ گر بهترین‌ ها باشند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × چهار =