برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران و ایجاد تحول در اقتصاد نشر

  گفت و گو با مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران آموزشی

  0
  66
  نمایشگاه مجازی کتاب تهران

  امین آصفی عنوان کرد: نمایشگاه مجازی کتاب تهران در تحول و حمایت از اقتصاد نشر اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا طی دو سال گذشته ناشران در زمینه تولید و فروش کتاب ضررهای زیادی کردند و نمایشگاه مجازی توانست بخش زیادی از این آسیب‌ها را جبران کند.

  امین آصفی، مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران آموزشی در گفت‌وگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ضمن اشاره به ضرورت آشنایی ناشران با بازارهای جدید در فضای مجازی اظهار کرد: بسیاری از ناشران تا قبل از پاندمی کرونا با فضای فروش دیجیتالی و مجازی آشنا نبودند، آن را در ساز و کار خود نداشتند و تعداد محدودی از ناشران فروشگاه مجازی داشتند. بسیاری از این فروشگاه‌های مجازی به صورت جدی دنبال نمی‌شدند؛ اغلب به صورت سنتی فروش داشتند که با توجه به توزیع کتاب و دسترسی‌های سخت برای بسیاری از شهرها و روستاها محدودیت‌هایی به همراه داشت.

  وی با بیان اینکه در نمایشگاه مجازی کتاب تهران این امکان فراهم شد که همه ناشران به همه شهرها و روستاها در نقاط مختلف کشور کتاب بفروشند، عنوان کرد: این بازار جدید موجب شد ناشران در فضای فروش مجازی حضور فعال‌‌تر و گسترده‌تری داشته باشند،‌ سایت‌های خود را ارتقا دهند و موفق‌تر شوند. این نمایشگاه الگویی شد تا ناشران برای فروش کتاب‌ها وارد بستر فضای مجازی شوند یا از پلتفرم‌ها و سایت‌های توزیع کتاب به صورت دیجیتال بهره‌مند شوند.

   

  نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ فرصتی برای ارائه عرضه تمام کتب ناشران

   مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران آموزشی با بیان اینکه وقتی ناشران در نمایشگاه فیزیکی حضور پیدا می‌ کردند، نمی‌ توانستند همه آثار خود را در آنجا عرضه کنند، ادامه داد: فرصت محدود عرضه کتاب در مدت ده روز و فشردگی زمان و فضا امکان دیده شدن همه آثار ناشران را فراهم نمی‌کرد و بسیاری از کتاب‌ها مغفول باقی می‌ماند. اما در نمایشگاه مجازی کتاب همه کتاب‌های ناشران دیده می‌شود و مخاطبانی که به دنبال آثار مورد نیاز خود هستند می‌توانند کتابهایشان را خریداری و به صورت رایگان در اختیار داشته باشند، بدون اینکه محدودیت زمانی داشته باشند.

  وی درباره جلوگیری از عرضه کتاب‌های قاچاق در نمایشگاه مجازی کتاب نیز عنوان کرد: گاهی برخی تخلفات در نمایشگاه رخ می‌داد اما در ساز و کار نمایشگاه مجازی کتاب چنین فضایی وجود ندارد و کتاب‌ها علاوه بر مجوز، باید اعلام وصول داشته باشند که طبیعتا امکان عرضه کتاب‌های قاچاق منتفی می‌شود. نمایشگاه مجازی کتاب در تحول اقتصاد نشر و حمایت اقتصاد نشر اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا طی دو سال گذشته ناشران در زمینه تولید و فروش کتاب ضررهای زیادی کردند و نمایشگاه مجازی توانست بخش زیادی از این آسیب‌ها را جبران کند.

  بیشتر بخوانید: پیشبرد اهداف فرهنگی با برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران

   امین آصفی در پایان امکان عرضه و نمایش محصولات قبل از نمایشگاه را اقدام مثبتی برای دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران دانست و بر لزوم حضور پررنگ شهرداری‌ها در سراسر کشور برای تبلیغات نمایشگاه تاکید کرد و گفت: در کنار این موضوع صدا و سیما علاوه بر بخش‌های خبری باید در قالب برنامه‌های مختلف این رویداد را معرفی کنند تا در گسترده شدن این رویداد ملی کمک کند.

   دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از سوم بهمن‌ آغاز می‌شود و تا دهم بهمن‌ به مدت هشت روز ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان برای بازدید و خرید کتاب می‌توانند به ketab.ir مراجعه کنند.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  سه × 5 =