کاغذهای تجارت گستر اطلس ایرانیان از طبیعت برای طبیعت

گفت‌وگو با علی سلطانی مدیرعامل شركت صنعت و تجارت گستر اطلس ايرانيان نماينده انحصاری كاغذ سنگ در ايران

0
52
تجارت گستر اطلس ایرانیان

تجارت گستر اطلس ایرانیان؛ کاغذ سنگ؛ اولین بار که این نام را شنیدید چه فکری به ذهنتان خطور کرد؟ چگونه از سنگ سخت کاغذ لطیف به دست می آید (؟) آن هم کاغذی ضد آب با استقامت و کیفیت بالاتر از هر نوع کاغذ معمولی دیگر!

طی سال هایی که به همت برخی آینده نگران دستمان به کاغذ سنگ رسید، آشنایی هایی حاصل شد اما ذهن پرسشگر به دنبال جزئیات کار می گشت. چند مقاله علمی حاصل جستجوهای ما شد اما برای اطلاع رسانی به لسانی نرم تر و مطالبی عامه پسندتر نیاز داشتیم و از همین رو بهترین گزینه را جستجو کردیم. علی سلطانی، مدیرعامل شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان، نماینده انحصاری کاغذ سنگ در ایران و کارشناسان و همکاران این شرکت پیشرو در صنعت سبز، میهمان ویژه ی این مطلب از چاپ و نشر هستند تا برای ما از کاغذ سنگ بگویند. دانشجوی دانشگاه ما باشید!

به نام خدا و با سام و عرض ادب خدمت شما و همه مخاطبین فرهیخته مجله معظم «چاپ و نشر». شرکت «صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان» باهدف ورود به بازارهای خاص محصولات دوستدار محیط زیست و با رویکرد ایجاد بستری مطمئن برای تأمین کالاهای استراتژیک کشور عزیزمان، پا به عرصه تجارت نهاده است.

این شرکت با اتکا به ارتباطات مؤثر تجاری در حوزه بین الملل به واسطه ی دفاتر منطقه ای در کشورهای حوزه خلیج فارس، ترکیه و استرالیا، با رویکرد فرهنگ سازی حفظ محیط زیست و استفاده از قابلیت های خود در تأمین محصولات روزآمد دنیا، اقدام به کادر سازی با استفاده از نیروهای جوان و مستعد کرده است و در کسوت کارآفرین ملی رخ نموده تا بتواند شعار «تجارت سالم در محیطی سبز» را به عنوان هدف نهایی خود، جامه عمل بپوشاند. تجارت گستر اطلس ایرانیان

شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان از همین رو در سال 2014 به دنبال شدت گرفتن مباحث مسئولیت پذیری در قبال حفظ محیط زیست، اقدام به واردات «کاغذ سنگ» (Stone Paper) به عنوان جایگزینی مناسب برای کاغذهای PP و PE و PVC کرد. نتیجه این کار وارد شدن به یک فضای صنعتی دوستدار محیط زیست و منتفع کردن بازار داخلی از مواهب آن بود. پیرو این تلاش ها، اکنون قریب به سه سال است که این محصول با رویکرد فرهنگ سازی در حوزه صنعت سبز پا به عرصه تجارت کاغذ ایران نهاده و توانسته است گام های مؤثری در این ارتباط بردارد.

تجارت گستر اطلس ایرانیاناین روزها اخبار متفاوتی از کاغذ سنگ در صنعت چاپ و بالأخص بازار کاغذ مطرح می شود. لطفاً برای آشنایی مخاطبان ما به طور دقیق این محصول را معرفی کنید؟

اگر روزگاری انسان های غارنشین و کهن بر روی سنگ ها نوشته هایی را می انگاشتند، اینک از همان سنگ ها، کاغذی نرم و مقاوم تولید می شود. می توان این صنعت را شروع عصر جدیدی در صنعت چاپ دانست. تجارت گستر اطلس ایرانیان

برای اولین بار کشور تایوان به صورت حرفه ای ساخت کاغذ سنگ را در دهه 1990 میلادی آغاز کرد. فرآیند تولید کاغذ سنگ در ابتدا توسط یک شرکت تایوانی به نام «لانگ منگ تک» (Lung Meng Tech Co) توسعه پیدا کرد و سپس جهان گیر شد.

این توسعه به قدری فراگیر بود که تاکنون در بیش از 40 کشور دنیا، بر اساس الزامات محیط زیستی، ثبت اختراع شده و با نام های مختلف تجاری به بازار عرضه می شود. مدارک و مستندات اخذشده از SGS نشان می دهند که این محصول از نقطه نظر استاندارهای FDA برای مصارف انسانی بلااشکال است. بر اساس همان گواهی ها در حال حاضر گواهی سازمان استاندارد ایران نیز برای این محصول صادرشده است که اجازه ترخیص و نهایتاً توزیع این محصول دوستدار انسان و محیط زیست، در داخل کشور داده شده است.

در بعضی از خبرها داشتیم که وجود کربنات کلسیم و یا سنگ آهک در تولید کاغذ سنگ برای محیط زیست مضر است. در این باره توضیحاتی دارید؟

اشکالات وارده به وجود کربنات کلسیم و یا سنگ آهک در تولید کاغذ سنگ به عنوان یک ماده زیست محیطی، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، چراکه طی مطالعات صورت گرفته توسط دانشمندان، در حال حاضر استفاده از محصولات تولید شده از کربنات کلسیم بهترین و مؤثرترین تله برای به دام انداختن گازکربنیک و اکسید گوگرد است. این دو گاز اخیراً منشأ گرمایش عمومی جهان و بروز خشک‌سالی و حدوث سیلاب های وحشتناک در جهان محسوب می شوند. تجارت گستر اطلس ایرانیان

کربنات کلسیم با جذب گازهای گلخانه ای، خصوصاً جذب گازکربنیک و گاز اکسید گوگرد و تبدیل آن در اقیانوس ها به محیط زیست خدمت می کند و به حال همه جانداران مفید است. سررشته مشترک و رایج جلوگیری از رویدادهای مخرب محیط زیست همین کربنات کلسیم است که به وفور هم در طبیعت یافت می شود. تجارت گستر اطلس ایرانیان

از طرفی دیگر کاغذ سنگ به هنگام سوختن در مقایسه با سایر کاغذها، دی اکسید کربن (2CO) بسیار کمتری تولید می‌کند. اگر شما کاغذ سنگ را آتش بزنید خاکستر به جای مانده آن آهک خواهد بود که نشانگر بازگشت‌پذیری آن به طبیعت است.

همچنین بازگشت سریع کاغذ سنگ به طبیعت از خصوصیات جالب توجه آن است. کاغذ سنگ برای تجزیه شدن به صورت طبیعی حداکثر به یک تا سه سال زمان نیاز دارد؛ یعنی اگر طی این مدت در طبیعت و زیر نور خورشید و در معرض هوای آزاد باشد، اثری از آن باقی نمی ماند. این کاغذ حتی در صورت بازیافت صنعتی نیز سریعاً با استفاده از تابش نور لامپ های مربوط تجزیه می شود و مشکلی از این بابت برای شما ایجاد نمی کند.

این در حالی است که اگر در ساخت این کاغذ از پلاستیک استفاده شده بود، 800 تا 900 سال در طبیعت باقی می ماند و برای زمین مضر بود. تجارت گستر اطلس ایرانیان

هدف ما آگاهی رسانی عمومی از یک صنعت جایگزین است که منجر به هدایت نسل جدید شده و یک محیط زیست سالم و تجدید پذیر را برای آیندگان به ارمغان می آورد. به دنبال این هدف، مشاهده می کنیم که کاغذ و فرآیند تولید آن به سمت از بین بردن جنگل ها، نابودی محیط زیست و آسیب رسانی به سیاره ما در حال حرکت است.

تجارت گستر اطلس ایرانیانبه نکته ی ظریفی اشاره کردید، لطفاً برای جا افتادن مطلب فرآیند ساخت کاغذ از چوب و سنگ را با هم مقایسه کنید.

فرآیند تولید کاغذ سنگ متفاوت از فرآیند تولید کاغذ چوب است. برای تولید کاغذ سنگ از مواد معدنی آسیاب شده به همراه مقدار کمی از یک نوع رزین غیر سمی (به عنوان چسب برای پودر مواد معدنی) استفاده می شود و در نتیجه در تهیه حتی یک تن کاغذ سنگ، هیچ درختی قطع نشده (درواقع جلوگیری از قطع 20 اصله درخت)، هیچ آبی مصرف و آلوده نشده (معادل 7480 گالن یا 59272 لیتر آب) و هیچ گاز مضری (معادل 05/107 کیلوگرم گازهای گلخانه ای) وارد هوای زمین نمی شود. همچنین در تولید هر تن کاغذ سنگ، معادل 6.000.000 BTU کاهش مصرف انرژی خواهیم داشت که یک صرفه جویی بی نظیر است.

لطفاً در خصوص چشم انداز جهانی استفاده از کاغذ سنگ و همین طور سهم این کاغذ در بازار جهانی نیز توضیحاتی را ارائه دهید.

گزارش های اقتصادی به دست آمده، از رشد بهره وری کاغذ سنگ در بازارهای جهانی خبر می دهند. این تفوق هم به خاطر رغبت مردم با دلایلی چون فهم مزایای محیط زیستی این محصول، آگاهی عمومی از قطع درختان، جنگل زدایی و همچنین درک اهمیت استراتژیک حفظ منابع آبی رخداده است.

بهتر است برای روشن شدن مطلب به یک نمونه عینی استقبال های بازار جهانی از کاغذ سنگ اشاره کنم. طبق تحقیقات و آمارها، کاربردهای فزاینده این محصول در صنایع بسته بندی، لیبل و چاپ در آمریکا تا سال 2024 به مرز چهار میلیارد دلار خواهد رسید. تجارت گستر اطلس ایرانیان

همچنین پیش بینی شده که به دلیل افزایش تقاضا در بخش های کلیدی چون بسته بندی، صنعت لیبل و بالا رفتن مصرف کاغذهای پشت چسبدار تا سال 2022، بازار جهانی کاغذ سنگ به 88 / 22 میلیارد دلار برسد. این مطالعات توسط موسسه (Grand View Research) انجام پذیرفته و بازار مناسبی را برای یک دهه آینده پیش بینی کرده است.

از طرفی افزایش سرمایه گذاری برای توسعه فناوری پیشرفته و استفاده از کربنات کلسیم و مواد مشابه آن، محرک اصلی توسعه و مشوق مصرف کاغذ سنگ در جهان است.

باید توجه داشت که افزایش نگرانی های مرتبط با جنگل زدایی با ترویج بهره وری از روش های جایگزین در چاپ گره خورده است. افزایش تقاضا برای محصول جدید در صنعت چاپ محدود به کشورهای توسعه یافته نبوده و برخی از کشورهای آفریقایی و آسیایی نیز وارد این جرگه شده اند.

در همین راستا چاپ کتاب و دفاتر با استفاده از کاغذ سنگ در کمپانی های مشهور جهان رو به افزایش است و انتشاراتی چون آکسفورد، استون فایبر، شرکت ایتالیا اگامی وعده ای از شناخته شده ترین ناشران ریزودرشت جهانی، با فهم درست حقایق از پیشگامان بهره گیری از این محصول در تولیداتشان محسوب می شوند. تجارت گستر اطلس ایرانیان

تجارت گستر اطلس ایرانیانممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید و سپاس از توضیحات رسایی که به روشن گری ما و مخاطبانمان منجر شد. به عنوان سخن پایانی اگر مطلب خاصی مدنظرتان است، بفرمایید.

همچنین ممنون از شما که این تریبون را در اختیار من گذاشتید. لازم میبینم که در پایان عرایضم توضیح کوتاهی در ارتباط با استفاده از این کاغذ در خارج از مرزهای کشور ایران ارائه دهم.

اصولاً برای آنکه کالایی در آمریکای شمالی اجازه توزیع داشته باشد، باید استاندارهای FDA را رعایت کند. کاغذ سنگ که در حال حاضر به میزان زیادی در این منطقه توزیع و مورد مصرف قرارگرفته و پیوست زیست محیطی آن دریافت شده است.

من به عنوان مدیرعامل شرکت صنعت و تجارت گستر اطلس ایرانیان و به عنوان مجموعه ای که بیش از سه سال در این حوزه فعالیت کرده به شما اطمینان می دهم که همه ی نگرانی های برخی از دوستان در صنعت چاپ کشور، قبلاً در یک سطح بسیار کلان علمی بررسی شده و کدهای مربوطه برای استفاده از این محصول صادرشده است. تجارت گستر اطلس ایرانیان

کاغذ سنگ فرآیندهای تست محیط زیستی متعددی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در مقابل استانداردهای محیط زیستی آمریکای شمالی، که بالاترین حد استانداردها در جهان محسوب می شود، سربلند ظاهرشده است. ازقضا مشابه همین استانداردها در کشور ما هم رعایت می شود بنابراین می توان به صورت دو قبضه از دوستدار محیط زیست بودن این کاغذها اطمینان حاصل کرد.

نتیجتاً با استحضار دوستان می رسانم که کاغذ سنگ توانسته تست های مربوط به سازمان معظمی همچون FDA آمریکا، که استانداردهای آن حاصل سال ها فعالیت علمی و تجربه عملی بوده است را اخذ نماید. تجارت گستر اطلس ایرانیان

باید توجه خوانندگان محترم را به این بحث جلب کنم که چنانچه ادعایی در خصوص مسائل زیست محیطی کاغذ سنگ صورت بگیرد، باید آن‌چنان علمی و فنی باشد که در مقابل استانداردهای جهانی مطرح شود، اگر ادعایی چنین پشتوانه جهانی نداشته باشد یقیناً باعث تخفیف وجاهت مدعی خواهد بود.

منتشر شده در شماره 176 نشریه چاپ و نشر – آذر ماه 1397

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

17 + پنج =