مجتمع چاپ نقش الماس/ نقشی که الماس می‌ زند (بخش دوم)

گفت ‌و گو با سعید حاجیلو، مدیرعامل مجتمع چاپ نقش الماس

0
227
نقش الماس کاسپین

مجتمع چاپ نقش الماس؛ کربن تحت فشار و حرارت بسیار زیاد الماس می ‌شود. الماس سختی بیش از حدی کشیده تا در عین زیبایی شگفت ‌انگیز، سخت ‌ترین جسم جهان باشد؛ وه که چه زیباست نقشی که الماس می ‌زند.

در شماره پیشین مجله در گفت وگو با سعید حاجیلو جوایز بی نظیر سالانه و ماهانه مجتمع چاپ نقش الماس معرفی شد. مجتمع چاپ نقش الماس یکی از مجموعه های بزرگ و توانای بازار است که توانسته با نوآوری هایش موفقیت های زیادی کسب کند، اینکه یک مجموعه چاپ توانایی اهدای جایزه تا این حد را دارد جالب است و دست مریزاد دارد اما جالب تر از آن ابزار کار، روند کار، راز موفقیت و خلاصه شناخت دیگر مقدمات آن تا رسیدن به قله کیفیت و محبوبیت است.

آشنایی با چنین مجموعه ای کار یک مقاله و یک شماره نبود، از این رو بنا بر قراری که گذاشته شد، هر نوبت به بخشی از کار پرداخته خواهد شد. همان طور که خواندن تاریخ می تواند درس عبرت بدهد، آشنایی با یک کسب و کار موفق هم می تواند شما را در راه موفقیت یاری کند. در این شماره عمده گفت وگوهای ما پیرامون معرفی دستگاه های به کار گرفته شده در مجتمع چاپ نقش الماس شکل گرفت.

مجتمع چاپ نقش الماسهمه چیز زیر یک سقف

امروز نقش الماس در حدود 90 ورق ماشین چاپ CD را زیر یک سقف گرد هم آورده است. در بخش لیتوگرافی، ما از وجود دو دستگاه لیتوگرافی مگنوس (800 کداک فول اتوماتیک با کاست 500 تایی) بهره می بریم که هر دو آنها به پانچ مجهز هستند.

این دستگاه مدرن در بازار شناخته شده است و چاپخانه های زیادی از آن استفاده می کنند، با این تفاوت که عمدتاً دستگاه هایشان به ابزار پانچ مجهز نیست.

آنچه این دستگاه ها را ممتاز می کند، سرعت بالای آنها است. هر کدام از آن ها می توانند ظرف یک ساعت تا 60 ورق (در سایز دو ورقی) را زینک بگیرند، این در حالی است که پلیت های معمول بازار، بسته به لیزرشان تقریباً ساعتی 20 ورق توان زینک گیری دارند. همانطور که اشاره شد دستگاه های مگنوس مجموعه ما همزمان پانچ هم انجام می دهند که باعث می شوند رجیستر آن ها در ماشین های چاپ بالا رفته و اپراتور ماشین چاپ می تواند در هنگام عملیات چاپ، سریعتر و بدون باطله کار را تنظیم کند.

قبل از به بازار آمدن دستگاه مگنوس، پانچ به صورت دستی انجام می شد و بیشتر خطاهای کار معمولاً در همین قسمت رخ می داد. بر اساس سیستم قدیمی، اپراتور چاپ، باید زینک را به صورت دستی تنظیم کرده و لایه گذاری می کرد که در صورت کوچک ترین ناهمگنی، خروجی کار با ایراد همراه می شد. پانچ توسط دستگاه مگنوس دقت این قسمت کار چاپ را افزایش داده و در یک جمله می توان گفت، سرعت بالا، ترام گذاری سریع و پانچ کردن همزمان، از مزیت های آن به شمار می روند.مجتمع چاپ نقش الماس

نقش الماس از نرم افزارهای مختلف و پیشرفت های استفاده می کند و در زمینه دانش نرم افزاری همواره در حال به روز رسانی است. ما در قسمت لیتوگرافی از نرم افزار استاندارد سازی رنگ استفاده می کنیم که طی آن فایل ها در فرم های عمومی طبق خاصیت کاغذ و پروسه تولید محصول، تنظیم می شوند.

نرم افزار دیگری هم به نام کنترل تصویر (Image Control) داریم که در هنگام چاپ از آن بهره می جوییم. این نرم افزار شیر مرکب های ماشین های چاپ را طبق رنگ های شیت چاپی، تنظیم می کند و ضمن افزایش دقت کار دخالت انسانی را نیز حذف می کند و با استفاده از آن دیگر به کنترل اپراتور برای این قسمت نیازی نیست.

نقش الماس همواره به فکر بالا بردن کیفیت و جلب رضایت مشتری است و با استفاده از دانش نرم افزاری روز دائماً کار خود را ارتقا می دهد. ما علاوه بر نرم افزارهای اشاره شده با استفاده از سخت افزار و نرمافزار کنترل دستیابی (Access Control) رنگ های شیت چاپی را با دقت

مجتمع چاپ نقش الماسکنترل می کنیم تا خروجی دستگاه ما از نهایت کیفیت برخوردار باشد. ما بعضی از این نرم افزارها را تحت لیسانس تهیه کرده ایم؛ هزینه ای به عنوان پایه پرداخت کرده و سالانه باید آبونمان داده و حق استفاده از آن ها را تمدید کنیم.

نقش الماس اولین دستگاه چاپ هایدلبرگ با فناوری CD خود را در اردیبهشت ماه سال گذشته در مجتمع چاپ خود نصب و راه اندازی نمود و در ادامه با مشاهده کارایی بالای آن، به سرعت خط تولید خود را به آنها ارتقا داد.

قبل از این در مجتمع چاپ ما پنج ماشین اسپیدمستر دو ورقی مشغول به کار بود و اکنون به پنج ماشین CD ارتقا یافته است و تنها یک دستگاه (اسپید مستر دو ورقی چهار رنگ) از ماشین های قبلی را برای کارهای خاص و چاپ برخی سفارش های گرماژ پایین تر، نگاه داشته ایم. هم اکنون دو دستگاه ماشین چاپ 5/ 4 ورقی پنج رنگ و چهار رنگ هایدلبرگ (CD-102) و دو ماشین چاپ دو ورقی پنج رنگ (72 CD-) و یک دو ورقی چهار رنگ با لاک ناوگان ماشین های ما را تشکیل می دهند.

با این تغییرات هم سطح تولید مجموعه افزایش یافته و هم کیفیت خروجی کار ارتقا پیدا کرده است. پیش از آن نهایت ضخامت استاندارد کاغذ قابل استفاده ما در چاپ، کاغذهای با گرماژ 300 بود که این محدودیت با تغییر و نوسازی خط تولیدمان برداشته شد. ما امروز به راحتیا ز مقوایی استفاده میکنیم که به سفارش خودمان ساخته شده و به های بالک (High Bulk) معروف است.

مجتمع چاپ نقش الماسضخامت این مقوا بالا است و زیردست آن به 350 گرماژ میرسد اما دستگاه های موسوم به CD به خوبی و با کیفیت بالا روی این مقوا عملیات چاپ را به انجام می رسانند. گفتنی است که این دستگاه ها قادر هستند مقواهای تا گرماژ 700 را بدون هیچ مشکل و محدودیتی به چاپ برسانند.

در ماشین های چاپ قبلی گاهی با مشکل پشتزدگی روبرو می شدیم و یا کارهایمان به اصطلاح خط داشت و طبعاً اینها برای مجموعه ای که کیفیت در آن حرف اول را می زند، مشکلات زیادی ایجاد می کرد؛ اما خبر خوش اینکه، این مشکلات و نظایر آنها در ماشین های چاپ CD جدیدی که به کار گرفته ایم مرتفع شده است. با توجه به ترنسفر (حمل) بالشتک بادی که ماشینهای چاپ CD دارند (کار بین لایه باد عبور میکند تا به برج های بعدی انتقال بیابد) کار به هیچ عنوان نه پشتزدگی دارد و نه روی آن خطی می افتد.

مجتمع چاپ نقش الماسنقش الماس در بخش عملیات پس از چاپ خود از سه دستگاه سلفون کشی استفاده می نماید. یک دستگاه سلفون کشی تمام اتوماتیک دو کاره (سرد و گرم) و دو دستگاه سلفون کشی تمام اتوماتیک حرارتی، ماشین های این بخش را تشکیل می دهند. در کنار آن ها از یک دستگاه تمام اتوماتیک لمینیتور اتوباند (Autobond) هم سود می بریم که برای لمینیت های با میکرون بالا کاربرد دارد و اختصاصاً به سفارش نقش الماس، توسط شرکت اتوباند انگلستان ساخته شده است.

در قسمت پوشش های پس از چاپ نقش الماس دو دستگاه یووی تمام اتوماتیک (ساکورایی سایز 5/ 4 و 2 ورقی)، یک دستگاه یووی سیلندری (دو ورقی)، یک دستگاه سیلک یووی نیمه اتوماتیک به علاوه یک دستگاه طلاکوب (تمام اتوماتیک هایدلبرگ) در حال کار است.

دو دستگاه دایکات 5/ 4 و دو ورقی تمام اتوماتیک بوبست (ماشین ساخت کشور چین است که در بازار به طرح بوبست معروف است)، دو دستگاه دایکات 90×60 و سه دستگاه پوشال گیر تمام اتوماتیک در بخش دایکات مجموعه وجود دارند و به همراه 12 دستگاه برش، سه دستگاه

مجتمع چاپ نقش الماسپاکت سازی (تمام اتوماتیک) و دو دستگاه پانچ کارت ویزیت دورگرد BOSCH (که برای کارت ویزیت های دورگرد استفاده می شود و ساخت کشور آلمان) بخش اصلی مجموعه را تکمیل می کنند.

در بخش کارت های هوشمند (شخصی سازی و مگنت گذاری) یک دستگاه جنیوس 5 رنگ داشتیم و یک دستگاه جدید دیگر هم (جنیوس 5 رنگ با لاک) خریداری کرده ایم که در راه است و به زودی در مجموعه نصب و راه اندازی خواهد شد.

یک دستگاه پخت لمینیت کارت های اعتباری و هوشمند هم در مجموعه وجود دارد (زیرا کارت های هوشمند و اعتباری چون از چند لایه مختلف تشکیل شده اند پخته می شوند تا منسجم تر گشته و ضمن همگن شدن، لایه ها در استفاده های متوالی از هم جدا نشوند).

در آن بخش 3 دستگاه پانچ هم داریم که یکی از آنها دارای محور ماتریس است و دو عدد دیگر در ساخت کارت های هوشمند استفاده می شوند. یک دستگاه چاپ GTO هم در این بخش فعال است که همه اینها مختص چاپخانه تهران ما است.

نویسنده: میلاد حاتمی لندی

منتشر شده در شماره 151 نشریه چاپ و نشر – شهریور 96

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

یک + هشت =