معرفی مهر کوییکس (Xstamper Quix)

نمودار شدن تکنولوژی در رسته مهرسازی با تبدیل فوری به آنی

0
147
مهر کوییکس

در پلاکاردها و تبلیغات بارها به جمله ساخت مهر فوری برخورد کرده ایم؛ مهرهایی که در اسرع وقت و در همان روز سفارش تحویل داده می شوند. اما ما با تبلیغ مهر آنی روبرو شدیم! واژه ای جدید که کنجکاومان کرد. در میدان انقلاب، پاساژ البرز، پلاک 11، به سراغ مجموعه سحر گرافیک رفتیم و وقت مصاحبه گرفتیم. در مصاحبه آقای ابراهیمی مدیر مجموعه سحر گرافیک، آقای دبیری مدیر توسعه بازار شرکت نویسا (نماینده رسمی و تنها وارد کننده دستگاه اِکس استامپر مهر کوییکس Xstamper Quix) و خانم جهانگرد از دست اندرکاران مجموعه سحر گرافیک حضور داشتند. میزگرد کوچکی تشکیل شد.

مهر کوییکسخودتان را معرفی کرده و بگویید از چه زمانی و چرا وارد این کار شدید؟

علیرضا ابراهیمی معتمد هستم؛ از سال 1383 وارد این کار شدم، البته از قبل رشته تحصیلی ام باعث شده بود به این رشته کاری علاقه مند شده و فعالیتم هم از همان دوره دانشجویی در این صنف آغاز شد. من در رشته تکنولوژی نساجی تحصیل کرده ام که در آن مباحثی از چاپ و لیتوگرافی و همچنین عکاسی و کار با مواد حساس مطرح می شود.

همیشه به دنبال کار جدید و نوین بودم و بازار سنجی می کردم و همیشه فکر جدید داشتم اما بزودی رقیب پیدا کرده و بازار با افرادی که پشتوانه بیشتری داشتند اشباع می شد. از سال 88 وارد کار مهر سازی شدم.

در مجتمع تجاری که فعال بودم مهرسازی وجود نداشت و با نیاز سنجی وارد اینکار شدم. مثل بسیاری از کارهای دیگر به سرعت رقیب پیدا کردم اما اینبار بخاطر پیش زمینه و علاقه تصمیم گرفتم در این کار بمانم و علیرغم بازار محدود و رقبای بسیار همیشه سعی کردم کارم متفاوت باشد. تا 6 ماه پیش به صورت سنتی و با استفاده از برجسته سازی روی ژلاتین سفارشاتم را انجام می دادم اما همانطور که اشاره کردم همیشه از فناوری جدید استقبال کرده ام و از امتحان راه های نرفته نترسیده ام؛ اینبار هم توکل کردم و به عنوان اولین نفر دست به ساخت مهر کوییکس زدم.

 

قبل از این دستگاه شما چه بود؟

دستگاه خاصی وجود نداشت، یک جعبه با چند لامپ ماوراء بنفش برای عکاسی ژلاتین و انداختن طرح روی ژلاتین بود که خودم تهیه کرده بودم. مهرسازی سنتی با ابزار ابتدایی بود که مشکلات زیادی هم داشت؛ تنها می توانم بگویم خوشا به حال کسانی که در زمان حاضر قصد ورود به این حرفه را دارند و می توانند از محاسن تکنولوژی جدید کوییکس (مهر کوییکس) استفاده کنند و مشکلات مهرسازی سنتی را به جان نخرند.

 

فرض کنید من می خواهم یک مهر به شما سفارش بدهم، مراحل تولید آن چگونه است؟

کافی است با برنامه های ابتدایی مثل Word نوشته یا طرح خود را به ما بدهید که عموماً خود من هم بخاطر پیشینه کارهای گرافیک در صورت نیاز پیشنهادهایی برای بهتر شدن سفارش به شما می دهم و سه دقیقه بعد سفارشتان آماده است.

 

کمی در مورد دستگاه جدیدتان بگویید. محصول کجاست و شما آن را چگونه تهیه کردید؟

این دستگاه ساخت انحصاری شرکت شاچی هاتا ژاپن است و این شرکت تنها سازنده آن در جهان است و به سایر نقاط جهان هم صادرات دارد. شرکت نویسا تنها نماینده رسمی محصولات شاچی هاتا ژاپن در ایران است.

 

آقای دبیری لطفاً شرکت شاچی هاتا را معرفی کنید.

شرکت شاچی هاتا ژاپن یکی از بزرگ ترین شرکت هایی است که در زمینه نوشت افزار و اختصاصاً مرکب و جوهر فعالیت می کند. استامپ های قدیمی تک رنگ با صفحه فلزی را اگر به یاد داشته باشید از ابداعات شرکت شاچی هاتا بود که آن را به دنیا معرفی کرد و می دانید که همه گیر هم شد؛ این ها نشان از قدمت و توانمندی این شرکت در این حوزه می باشد. این شرکت رفته رفته پیشرفت کرد، بخش لوازم و تحریرش را تحت عنوان آرت لاین منفک کرد و با توجه به پیشینه اش در ساخت مرکب ها وارد کار ساخت دستگاه های مهرسازی شد.

کوییکس (Quix) آخرین دستگاه ساخت آنها است و تکنولوژی سال 2016 است که ما توانستیم هم زمان و حتی زودتر از بسیاری دیگر از کشورها این دستگاه کارآمد را وارد کنیم.

 

مزیت مهر کوییکس

اساسی ترین تفاوت این نوع مهر به جز سرعت در ساخت آن چیست؟

یکی از امتیازات مهر کوییکس ظرافت آن در ساخت است به صورتی که کوچک ترین قسمت طرح را هم کاملاً مشخص و واضح روی کاغذ انتقال می دهد. این دستگاه تا 600 DPI را پشتیبانی می کند.

آقای ابراهیمی تصریح می کند: و این در حالی است که در سیستم فلش (نسل قبلی) یا مهرسازی لیزری نهایت دقت ترام (که بسیار سخت الوصول و در عین حال بدون دقت بود) 300 تا نهایتاً 400 DPI می شد. در سیستم جدید تراکم بیشتر و ترام خوبی وجود دارد و چون دستور مستقیم از کامپیوتر به دستگاه فرستاده می شود مقدار خطا چیزی نزدیک به صفر است. این خصایص باعث شده که ما به راحتی بتوانیم تصویر چهره شما را به سایر جزئیات مهرتان اضافه کنیم که یک تفاوت شگرف و نوین است.

الان با تکیه بر این فناوری داریم روی اجرای کیو آر کد (QR Code) در مهر کار می کنیم که تا حدود زیادی هم موفق بوده ایم و از این پس می توانیم در کنار سایر طرح های مهر شما، کیو آر کد (QR Code) مخصوص شما را هم اضافه کنیم که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و اپیدمی و کارآمدی این کدها می توان به قدرت مهر کوییکس ایمان آورد.

آقای دبیری اضافه کرد: صحبت سر این است که با وجود چهره شما در مهر و سایر جزئیات دیگر نیاز به کارت ویزیت نیست. شما به طور مثال به یک نمایشگاه می روید، نمی توانید تعداد زیادی کارت ویزیت همراه خود ببرید، حال آنکه مهر کوییکس این مشکل شما را به کاربردی ترین نحو ممکن حل کرده است؛ شما به راحتی می توانید دفترچه طرف مقابل را مهر کنید و او با هر بار دیدن چهره شما در کارت ویزیت مهر شده، شما را به یاد بیاورد.

مهر کوییکسشما تا به حال برای معرفی این دستگاه چه کارهایی صورت داده اید؟

ما برای معرفی دستگاه همایش بزرگی در هتل اسپیناس تهران برگزار کردیم و همکاران فعال در حرفه مهرسازی و همچنین اتحادیه محترم صنف را نیز دعوت کردیم که استقبال خوبی هم شد. در وحله اول و با توجه به جدید بودن تکنولوژی به این نتیجه رسیدیم که یک نمایندگی را به صورت پایگاه اولیه و اصلی راه اندازی نماییم. در فضای کسب و کار کنونی تمایل به پیشرو و اولین بودن از اهمیت فراوانی برخوردار است.

در این راستا به مطالعه ای دست زدیم و از این بین مجموعه جناب ابراهیمی را پویا و مناسب یافتیم و متوجه علاقه ایشان به پیشرو بودن شدیم. از این رو مجموعه سحر گرافیک را به عنوان اولین نماینده خود انتخاب کردیم تا بازخورد بازار را بسنجیم و بر اساس آن برنامه ریزی کنیم، که تا امروز هم بسیار موفق بوده ایم و نتایج قابل توجهی را کسب کرده ایم. بر اساس مطالعات و برنامه ریزی های صورت گرفته در سال جاری به دنبال توسعه هر چه بهتر و بیشتر مهرهای کوییکس هستیم تا بتوانیم علاوه بر تهران نیاز سایر استان های کشور را نیز مرتفع سازیم.

 

یکی از انتقادات وارد به این دستگاه ساخت مهرهای تک رنگ است، این مشکل را چگونه ارزیابی می کنید؟

نکته اول اینکه این مهرهای چند رنگ در ایران رایج است و طرفدار دارد. این مهرها به دلیل اینکه زمان طولانی تر برای ساخت نیاز دارد و قیمت بالایی نیز دارد درصد کمی از تقاضای بازار را تشکیل می دهد و عمده مهرهای مورد تقاضا در بازار به صورت تک رنگ می باشد و مهرهای رنگی تنها بخش کمی از تقاضای بازار مهر را شامل می شود؛ با تمام این احوال ما به این شرکت پیشنهاد دادیم و آنها هم در حال بررسی و امکان سنجی این امر هستند.

اما از این نکته نیز نباید غافل شد که مهرهای چند رنگ نیز مشکلات زیاد و خاص خود را دارند. شایع ترین مشکل در بحث مرکب های این مهرها است؛ فرض کنید پزشکی نسخه ای
می نویسد و با مهر چند رنگ نسخه را مهر می کند.

حال اگر جوهر مشکی مهر پزشک که مخصوص شماره نظام پزشکی اش است تمام شده باشد و پزشک نسخه را مهر نماید، عملاً با نسخه نوشته شده ای مواجهیم که مهر خورده ولی فاقد شماره نظام پزشکی و مشخصات درست و کامل پزشک است. این امر تبعات فراوانی ممکن است داشته باشد که عملاً باعث کاهش کارایی و عدم استقبال از این گونه مهرها می شود.

با تمامی این احوال و با توجه به خوشنامی شرکت شاچی هاتا ژاپن در زمینه جوهر و همچنین قابلیتهای خوب مهرهای کوییکس و ارگونومی مناسب آن ما این نیاز بازار ایران را نیز به گوش این شرکت رساندیم و آنها به دنبال راهی اصولی و منطقی برای برآورده کردن این خواسته مشتریان هم هستند که طبیعتاً کمی زمانبر است.

 

اساسی ترین مزیت مهر کوییکس را گفتید (درآوردن دقیق جزئیات). آیا مزیت های دیگری هم دارد؟ لطفاً در مورد دیگر تفاوت های آن هم برایمان بگویید.

دستگاه کوییکس (که از کلمه Quick به معنی سرعت مشتق شده است) در سه دقیقه مهر شما را آماده می کند. این دستگاه پرتابل (قابل حمل) است که این خود یک مزیت بسیار کارآمد است. در برخی از مدل های این دستگاه کیف بسیار شکیل با کیفیت و مقاومی همراه دستگاه عرضه می شود که جابجایی آن را سهولت می بخشد. شاید بپرسید خوب مزیت پرتابل بودن و کیف شکیل داشتن در چیست؟

فرض کنید قرار است مهرهای یک بانک را بسازید؛ همانگونه که می دانید این مهرها امنیتی هستند و برای عدم سواستفاده مراقبت های خاصی زمان ساخت آن می بایست صورت بگیرد. امروزه با کمک دستگاه ساخت مهر کوییکس و یک لپ تاپ به راحتی می توانید در محل خود بانک و در کمترین فاصله زمانی، تحت نظارت مسئولین بانک به سرعت و با کیفیت عالی سفارشات را ساخته و در همان روز در محل تحویلشان بدهید.

 

آقای ابراهیمی، قیمت مهر کوییکس نسبت به مهرهای قبلی چگونه است؟ دسته های این مهر هم متفاوت به نظر می رسد، لطفاً کمی هم در مورد آن بگویید.

قیمت این مهر با نمونه های پیشین برابر است. مهر کوییکس بعد از مصرف های متوالی و در طول زمان و با استفاده های مکرر شکل اولیه خود را از دست نمی دهد. ارگونومی و طراحی دسته های مهر کوییکس به گونه ای است که این مهرها به خوبی در دست جا می گیرد و دست شما را در مهر کردن های متوالی خسته نمی کند؛ هیچ فشار و ضربی نیاز ندارد و صدایی تولید نمی کند. رنگ جذاب و طرح متفاوتی دارد.

این مهرها در حال حاضر دارای 14 سایز است که واقع بینانه نگاه کنیم عمده این سایزها عملاً کارآمد است. در همایش سایزها برخی از دوستان را به این شک واداشته بود که محدودیت فرم و سایز دارد. باید بگویم که درست است این مهر در چند سایز مربع، مستطیل و دایره است اما اندازه های استاندارد آن این قابلیت را می دهد که سایر طرح های دلخواه را بتوان در آنها اجرایی کرد. مثلاً شما طرح لوزی یا بیضی را می پسندید که به راحتی می شود در دسته مستطیل شکل جایگذاری و اجرا شود.

نکته مهم دیگر این است که شما با یک مهر تا 5 هزار ضرب می توانید مهر بزنید و بعد از آن نیز، با یک جوهر 10 میلی، 9 بار دیگر قابل شارژ (با ظرفیت همین مقدار ضرب) است. یعنی در عمل شما مهری دارید با قابلیت 45000 ضرب. چیزی فراتر از این از یک مهر انتظار دارید!! از طرف دیگر در می توانید صفحه حساس (پلیمر) این دسته ها به راحتی قابل تعویض است و شما می توانید آنرا تعویض کنید. این یعنی مهری برای یک عمر. حال آنکه تعویض پلیمر در سایر مهرهای موجود و تکنولوژی های قدیمی باعث آسیب رسیدن به دسته مهر می شود.

نکته مهم دیگر نحوه انبار کردن دسته این مهرها است. این دسته ها در بسته های شکیل و کم حجم طراحی و تولید شده و جوهر آن نیز هم در خود دسته از پیش شارژ شده و موجود است و بغیر از دسته مهر و صفحه حساس (پلیمر) هیچ قطعه اضافه ای ندارد. از آن مهم تر یک لیبل هم در جعبه وجود دارد که توسط خود دستگاه چاپ می شود و روی خود مهر چسبانده می شود و به زیبایی و چشم نوازی آن می افزاید.

مهر کوییکسشاچی هاتا در کار جوهرسازی خبره است. چقدر در کوییکس از این تجربیات استفاده کرده است؟

شاچی هاتا یکی از بزرگ ترین و معروف ترین تولید کنندگان جوهر در دنیا است. اکثر قریب به اتفاق شرکتهای معتبری چون HP جوهر خود را تنها از این شرکت تهیه می کنند.

در کوییکس نیز دقیقاً، تجربیات شاچی هاتا در جوهر روی کار تمام شده به راحتی قابل مشاهده است. جوهر این مهر براق، خوش رنگ و با کیفیت است. از همه مهم تر جوهر مهر کوییکس ضد آب است و به سرعت خشک می شود. این امر خود یک مزیت برای اسناد و اوراق مهمی که مهمور می شوند محسوب می شود و امنیت زیادی را ایجاد می کند.

از طرفی جوهرهای ساخت این شرکت برای محیط زیست هم مضر نیست. شاچی هاتا سایر تکنولوژی های ساخت مهر از ابتدا را داشته و در ساخت این دستگاه تجربیاتش را لحاظ کرده است. در حال حاضر کلیه مهرها در رنگ های آبی، قرمز، مشکی، بنفش و سبز عرضه می شود.

 

خانم جهانگرد شما به عنوان یک سازنده مهرهای ژلاتینی با این حوزه آشنایی خوبی دارید. در سخنانان به مسائل زیست محیطی اشاره شد که بحث روز هم هست. لطفاً کمی آن را تشریح کنید.

در روند ساخت مهرهای ژلاتینی از مواد شیمیایی که اکثراً از مشتقات بنزین هستند استفاده می شود که ساخت دستی آنها برای سازنده خطرهای بسیار زیادی را به دنبال دارد. طبیعتاً این فرآیند برای محیط زیست نیز مضر است.

زمان ساخت مهرهای ژلاتینی فضای مغازه سرشار از بوی نفت و بنزین بود که برای مشتری نیز بسیار آزار دهنده بود. حال آنکه تمامی مشکلات پیش گفته در مهرهای کوییکس رفع شده است. شاچی هاتا به عنوان یک مجموعه دوستدار انسان و محیط زیست در دنیا قلمداد می شود و محصولش نیز هیچ خطری را متوجه سازنده و محیط نمی کند.

در ساخت مهرهای ژلاتین و در بحث شست وشو از مواد شیمیایی یا بنزین استفاده می شود که بوی بسیار بدی دارد و ریه را آزار می داد و تنفس را مشکل می سازد. ما هر روز در معرض این مواد بودیم که مشکلات تنفسی بسیاری را برای خود ما هم بوجود آورده. اخیراً از ماده تربانتین استفاده می شود که علی رغم اینکه بوی کمی دارد، ولی خوب باز هم ماده شیمیایی است که فرآیندی روی آن انجام شده و از لحاظ مواد شیمیایی غنی تر شده و ضررهای بیشتری را متوجه محیط زیست و فرد سازنده می کند.


نحوه انجام سفارش نسبت به قبل چه تغییراتی کرده است؟

قبلاً سفارش را اخذ می کردیم و می گفتیم تا نیم ساعت دیگر حاضر می شود اما حقیقت این بود که در این زمان کارهای زیادی پیش می آمد، تلفن زنگ می خورد یا مشتری مراجعه می کرد و اینکار هم مستلزم کار یک روند بود و از این رو عموماً زمان بیشتری صرف می شد.

از طرف دیگر ما برای ساخت یک مهر همان زمانی را صرف می کردیم که برای ساخت یک شیت (8 عدد) لازم بود، از این رو وقتی سفارشی را می گرفتیم آنقدر آن را طول می دادیم تا به یک حد نصابی برسد که ساختن آن به صرفه باشد. اما امروز ما دیگر بحث مهرسازی فوری قبل را پشت سر گذاشته ایم و صحبت از مهرسازی آنی می کنیم.

آقای ابراهیمی افزود: لیتوگرافی سنتی حداقل در تهران امروز وجود ندارد کسی به شکل قدیم کار نمی کند، همه چیز مدرن و به روز شده، هم دقیق تر و هم راحت تر؛ مطمئن باشید مبحث مهرسازی هم بزودی مدرن سازی خواهد شد. هر کار نوینی با مقابله سنتی کاران مراجعه می شود، اما تجربه نشان داده که رو آوردن به تکنولوژی اجتناب ناپذیر است.مهر کوییکس

تکنولوژی این دستگاه اعجاب آور است و با توجه به پیشینه شاچی هاتا و برندهای خوشنام ژاپنی در جهان می توان به خوبی به آن تکیه کرد. ما وقتی نحوه سفارش گرفتن مهرهای آنها را دیدیم در بحث فرم سفارش هم از آنها پیروی کردیم. فرمی کامل که تمامی مشخصات و مختصات را در خود جای داده و باعث می شود تمامی جزئیات به دقت در سفارش شما پیاده سازی شود.

آقای دبیری افزود: در پایان نیز باید عرض کنم، از آنجا که شرکت شاچی هاتا یک شرکت پیشرو در عرصه جوهر در دنیا قلمداد می شود، تا چند ماه آینده و همزمان با معرفی به بازارهای جهانی، مهرهای صنعتی کوییکس را در ایران معرفی خواهیم کرد. مهرهایی با قابلیت مهر کردن کاشی، سنگ، سرامیک، پلی استر، فلز، پلاستیک و سطوح دیگر. با توجه به ماهیت جوهر مهرهای صنعتی کوییکس از آن ها می توان در صنعت های مختلف اعم از صنایع خودرو، الکترونیک، شیمیایی استفاده کرد.

در حال حاضر نیز بسیاری از شرکت های بزرگی همچون تویوتا و هوندا، سونی، اچ پی و… از مشتریان این جوهرها هستند. ما نیز در راستای مأموریت مجموعه نویسا، در آینده ای نزدیک در این مورد اطلاعات به روز و کاملی را در اختیار همکارن و علاقه مندان قرار خواهیم داد.

اطلاعات خوبی از این میزگرد نصیبم شد. آقای ابراهیمی هم لطف کردند و مهری را به رسم یادگار برایم ساختند. روند اجرا تا ساخت آن سه دقیقه طول کشید!

نویسنده: میلاد حاتمی لندی

منتشر شده در شماره 146- اسفند 1395

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

2 × دو =