پیامدهای درج قیمت تولیدکننده

  0
  39
  درج قیمت تولیدکننده

  در بسیاری از کشورها برای مدیریت بازار، به‌‌‌منظور ایجاد ثبات در عرضه و تقاضا، حرکت از رویکردهای سنتی به رویکردهای تحولی (شامل ابزارهای هوشمند و خودتنظیم) صورت گرفته است. یکی از ابزارهای کلیدی در این خصوص «درج قیمت تولیدکننده و قیمت واحد» روی کالاست.

  به‌منظور ممانعت از تشتت قیمت‌ها، در هندوستان، مالزی، ترکیه، آلمان و استرالیا نه‌تنها «قیمت مقطوع» فروش برای مصرف‌کننده روی کالا چاپ نمی‌شود، بلکه این کار به‌عنوان یکی از عوامل شکل‌‌‌گیری رویه‌‌‌های ضدرقابتی «ممنوع» شده است. بنابراین در این کشورها به‌منظور ممانعت از تشتت قیمت‌ها، به‌ویژه در زمینه «کالاهای تندمصرف (FMCG)» از روش‌های دیگری استفاده می‌شود که به شرح زیر است:

  – چاپ دو قیمت روی کالا در کارخانه: 1) «هزینه تمام‌شده» یا به عبارتی «حداقل قیمت فروش» و  2) «حداکثر قیمت فروش» کالا. در اینجا با ایجاد یک باند قیمتی، ضمن اینکه دامنه نوسانات قیمت کالا در نقاط مختلف کشور مشخص می‌شود، از رخداد قیمت‌گذاری تهاجمی (کمتر از هزینه تمام‌شده) و همچنین قیمت‌گذاری غیرمنصفانه در بازار ممانعت به عمل می‌‌‌آید.

  درج قیمت تولیدکنندهجزئیات درج قیمت تولیدکننده

  – درج دو رقم روی برچسب قیمت کالا در سطح خرده‌فروشی: 1) قیمت برای مصرف‌کننده و 2) «قیمت واحد محصول» برحسب واحد وزنی مشخص (کالاهای تندمصرف). هدف از درج «قیمت واحد محصول» ایجاد قابلیت مقایسه قیمتی برای محصول است که در بسته‌بندی‌‌‌های مختلف روانه بازار می‌شود. این روش در حال حاضر عمدتا در کشورهای پیشرفته (اتحادیه اروپا، استرالیا و ایالات‌متحده) به کار می‌رود.

  درج قیمت تولیدکنندهبیشتر بخوانید: رونق تولیدسال۱۴۰۰

  ترکیه نیز به‌واسطه پیوستن به اتحادیه اروپا درج برچسب قیمت واحد روی محصولات تندمصرف را در خرده‌فروشی‌‌‌های بزرگ و مدرن اجباری کرده است.یکی از چالش‌‌‌های کلیدی در اقتصاد ایران، عدم‌شفافیت هزینه‌‌‌های نظام توزیع و اجحاف به حقوق مصرف‌کننده است؛ به گونه‌‌‌ای‌‌‌ که بعضا بر کالاهای مصرفی از کارخانه تا زمانی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد، تا 120درصد هزینه توزیع اعمال می‌شود (در صورتی که نباید بیش از 30درصد افزایش قیمت داشته باشد).

  درج قیمت تولیدکنندهاجرای این طرح می‌‌‌تواند دستاوردهای زیر را به همراه داشته باشد:درج قیمت تولیدکننده

  – امکان نظارت بر رعایت سودهای مصوب قانونی حلقه‌‌‌های تامین و توزیع را فراهم می‌کند.

  – لحاظ قیمت واحد باعث جلوگیری از سردرگمی مصرف‌کنندگان و سوءاستفاده احتمالی حلقه‌‌‌های تامین و توزیع می‌‌‌شود.

  – هزینه‌‌‌های نظام توزیع را شفاف و آشکار می‌کند.

  – سهولت در مقایسه و انتخاب کالا و خدمات برای خریدار را فراهم می‌کند.درج قیمت تولیدکننده

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دوازده − یک =