کمک فناوری چاپ سه بعدی فلزی به درمان

  0
  47
  فناوری چاپ سه بعدی فلزی

  فناوری چاپ سه بعدی فلزی مبتنی بر فرآیند ذوب گزینشی با لیزر، یکی از سریع ترین روش های تبدیل ایده به محصول تجاری است.

  به گزارش چاپ و نشر آنلاین به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست ‌جمهوری، احمد فروزمهر مدیرعامل شرکت صنایع نورا لایه نگار از توسعه و رسوخ این فناوری در صنایع و حوزه‌های گوناگون ازجمله سلامت گفت و ادامه داد: فناوری چاپ سه بعدی فلزی مبتنی بر فرآیند ذوب گزینشی با لیزر، یکی از سریع ترین روش های تبدیل ایده به محصول تجاری است. شرکت های مبتکر و بزرگی در دنیا در حوزه های مختلف، از آن به عنوان روشی سریع، انعطاف پذیر و مقرون به صرفه برای تبدیل داده های دیجیتال به محصول نهایی استفاده می کنند.

  چاپگر‎های سه بعدی فلزی برای کمک به گستره وسیعی از بیماران از جمله بیماران تروما و بیماران سرطانی که دارای نواقصی در بافت استخوانی خود هستند و بیمارانی که به صورت مادرزادی با نواقص استخوانی متولد شده ‌‎‎اند، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین می‌‎توان از پرینترهای سه بعدی در ساخت راهنماهای برشی و وسایل کمک جراحی استفاده کرد.

  روش فناوری چاپ سه بعدی فلزی در ساخت پروتز‎های زانو، ران، جمجمه و صورت، ستون فقرات و ایمپلنت ‎های دندانی به کار می ‌رود که هر کدام با توجه به نوع کاربرد از مواد و روش های گوناگون ساخته می ‌‎شوند.

  مهم ‎ترین ویژگی این تجهیز، ساخت ایمپلنت ‎های استخوانی، منحصر به فرد بودنشان برای هر بیمار با توجه به آناتومی خاص است که سبب سهولت در خدمت ‎رسانی به بیماران توسط جراحان می‎ شود.

  بیشتر بخوانید: استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در طراحی تجهیزات صنعتی کشور

  فناوری چاپ سه بعدی فلزیکاربرد فناوری چاپ سه بعدی فلزی

  با استفاده از روش ساخت افزودنی در پرینتر سه بعدی فلزی، تقریبا هیچ محدودیتی در ساخت پروتزهای پزشکی با طرح و هندسه پیچیده وجود ندارد. این قابلیت، کیفیت و سرعت خدمت رسانی به بیماران را به شکل چشم گیری ارتقا می دهد. دستگاهی که در نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت به نمایش در می آید.

  یکی از کاربردهای فناوری چاپ سه بعدی فلزی که یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد، استفاده آن برای ساخت قطعاتی در بخش انرژی است.  از مهم ترین کاربردهای پرینت سه بعدی فلزی در بخش انرژی، می توان به استفاده از آن برای ساخت قطعات توربین های بخار یا گاز و کمپرسور ها اشاره کرد. به منظور افزایش بازده توربین ها، نیاز به قطعاتی با هندسه پیچیده است.

  همچنین از مواد خاص باید برای ساخت آن‌ها استفاده شود. ساخت قطعات پیچیده با موادی مانند آلیاژهای بر پایه نیکل با روش های سنتی فرآیند بسیار پیچیده ای است. استفاده از پرینتر سه بعدی فلزی در این موارد می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای روش های رایج و سنتی باشد.

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

  دو × 2 =